Katar - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Vzhledem ke své geografické poloze a geopolitické situaci v regionu jsou katarské investice do obrany nadprůměrné. Regionální závody ve zbrojení a politický spor se sousedními státy donutil katarské ozbrojené síly soustředit se na modernizaci armády, zejména vzdušných a námořních sil. V období 2019-2023 byl Katar v absolutních číslech třetím největším dovozcem zbraní na světě (před Ukrajinou). Katarský obranný rozpočet byl v roce 2024 dále navýšen v souvislosti s teroristickým útokem na Izrael v říjnu 2023 a následným konfliktem v Gaze.
Katar se rozkládá na malém ostrohu Arabského poloostrova. Jeho jediná pozemní hranice je na jihu se Saudskou Arábií. Mezi zásadní faktory ovlivňující bezpečnostní a obrannou politiku země patří kromě geografické polohy závody ve zbrojení, modernizační iniciativy a celková politická rivalita v oblasti Zálivu. V roce 2017 vedlo napětí s dalšími zeměmi GCC (Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Egyptem a Saudskou Arábií) k blokádě, která trvala až do roku 2021. Izolace v době blokády vedla k posilování obranných schopností Kataru a k podpisu několika obřích kontraktů s cílem posílit strategickou pozici Kataru v oblasti Perského zálivu
Od roku 2010 narostly obranné výdaje Kataru o více než 400 %. V roce 2024 by měly dosáhnout 14,4 mld. USD. Mezi lety 2025-2028 se očekává další nárůst, meziročně o 5 %. Hlavním partnerem a spojencem v oblasti bezpečnosti jsou pro Katar dlouhodobě Spojené státy americké. Katarská základna Al Udajd je největší základnou amerického letectva mimo území Spojených států. Mezi další strategické partnery patří zejména Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, ale i Turecko. Katar je důležitým partnerem NATO.
V minulých letech podepsal Katar smlouvy na dodávky stíhacích letounů F-15, Eurofighter Typhoon, vojenské vrtulníky NH-90, stíhačky Rafale a devět proudových trenažérů HAWK. V roce 2019 uzavřel Katar s Tureckem smlouvu o dodávkách 100 bitevních tanků Altay. Očekává se, že Katar bude investovat do systémů vzdušného průzkumu a posilovat své námořní schopnosti. V období 2019-2023 byl Katar podle Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) třetím největším dovozcem zbraní na světě po Indii a Saudské Arábii. Jeho hlavními dodavateli byly USA, Francie a Itálie.Katarské zbrojní dovozy v tomto období zahrnovaly 36 bojových letadel z Francie, 36 z USA a 25 z Velké Británie, stejně jako 4 fregaty z Itálie. Katar se v budoucnu chce zaměřit zejména na špičkové obranné technologie.
V dodávkách v obranném sektoru katarská strana jednoznačně upřednostňuje jednání na G2G úrovni, která v počáteční fázi účinně otevírají dveře. Důvěra je pro realizaci spolupráce zcela zásadní. Při proniknutí na tento specifický trh je třeba vynaložit dlouhodobou snahu, obrnit se trpělivostí a spoléhat výhradně na prověřeného obchodního partnera. V případě konkrétních dodávek je vhodné postupovat ve spolupráci a sjednat dohodu na dodávky do Kataru prostřednictvím agentury AMOS Ministerstva obrany ČR. Klíčovým partnerem na katarské straně je vládní akviziční a investiční agentura Barzan Holdings, spadající pod ministerstvo obrany.
Česko má v zemi dobré jméno v oblasti obranného průmyslu. Katar má zájem zejména o špičkové obranné technologie. Jistý potenciál pro ČR existuje na poli výcviku či dodávek tradičnějších typů zboží, jako jsou nákladní vozy či menší zbraně. V oblasti modernějších obranných systémů se nabízí spolupráce například na poli pasivních radiolokátorů či dronů.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz