Kambodža - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Kambodža se v posledních letech výrazně modernizuje. S průměrným ročním tempem růstu 7,7 % ve dvou dekádách před pandemií koronaviru se její ekonomika stala jednou z nejrychleji rostoucí na světě. Země prochází významnou ekonomickou i sociální transformací a snaží se dostihnout technologickou úroveň jiných států jihovýchodní Asie. Cílem vládních i privátních aktivit na podporu výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání je, aby se Kambodža posunula mezi země s vyššími středními příjmy do roku 2030 a s vysokými příjmy do roku 2050.
Kambodža se v současné době snaží dohnat ztrátu, kterou v technologickém rozvoji oproti svým sousedům nabrala. Ještě v roce 2015 (podle Statistického ústavu UNESCO) dosahovaly výdaje na výzkum a vývoj pouze 0,1 % HDP a počet výzkumných pracovníků na milion obyvatel činil pouze 51,16. Počínaje rokem 2019 jsou na vládní úrovni podnikány významné kroky, činnost zahájila Národní rada pro vědu, technologii a inovace, došlo ke zřízení Národního výzkumného fondu pro vědu, technologie a inovace a aktuálně se připravuje návrh zákona o transferu technologií. Instituce vyššího vzdělávání zavádějí specializované školicí programy pro oblast vědy, techniky, inženýrství a matematiky, otevírají přímé styčné kanceláře s podniky a zřizují nová podnikatelská start-up centra. Z hlediska České republiky jsou dosud hlavními počiny spolupráce v této oblasti zřízení prvního univerzitního oboru biomedicínského inženýrství v Kambodži a každoroční poskytování vládních stipendií pro studenty kambodžských vysokých škol. Perspektiva dalšího vědeckého a technologického rozvoje země, zlepšující se ekosystém technického vzdělávání v kombinaci se stále levnou pracovní silou pak může být pro české technologické společnosti impulsem k vnímání Kambodži jako vhodné vstupní brány do širšího regionu jihovýchodní Asie. Nově se např. rýsuje konkrétní možnost transferu české satelitní technologie pro rozvojový svět.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz