Jordánsko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Hlavní devizou v Jordánsku v tomto sektoru je kvalitní vysoké školství zejména v technické oblasti a díky tomu i dostatečný lidský kapitál, schopný absorbovat a importovat zahraniční inovace. Svůj potenciál pozitivně rozvíjejí klastry v ICT a farmaceutickém průmyslu, v ostatních oblastech je provázanost jednotlivých aktérů spíše slabší. Jordánsko na vědu, výzkum a inovace věnuje méně než 1 % svého HDP, nicméně disponuje poměrně rozvinutou strukturou podpůrných institucí, které své aktivity financují z velké části ze zahraničních grantů - EU, USA, ale také mimo jiné Světové banky. V čele výzkumu jsou dvě nejdůležitější školy, University of Jordan v Ammánu a Jordan University of Science and Technology v Irbidu, specifickou roli hraje Royal Scientific Society, která mj. založila první jordánský inkubátor iPARK - Jordan’s Innovation Catalyst - Startups, Entrepreneurs, Innovation . Inovace v Jordánsku brzdí i kromě malé velikosti trhu také byrokratické překážky, na druhou stranu v ochraně práv k duševnímu vlastnictví je Jordánsko regionálním premiantem.
Úroveň jordánského vysokého školství zejména v ICT, lékařském a farmaceutickém sektoru, mimochodem s výukou převážně v angličtině, výrazně převyšuje průměrnou kvalitu v regionu, což kromě toho, že přitahuje řadu zahraničních studentů, znamená, že velká část úspěšných absolventů těchto oborů nachází práci v bohatých arabských i západních státech. K propojení mezi výzkumem a výrobou dochází zejména ve farmaceutickém sektoru, třebaže nikoli ve formě přímého spojení s akademickou institucí. Nejvýraznějším příkladem je mezinárodně úspěšný koncern Hikma, jenž je sám o sobě jednou z jordánských zón volného obchodu, se specifickými pravidly, a to nejen v daňové či celní oblasti. Jordánsko podporuje rozvoj akademického zázemí pro ICT, propojení s rostoucím byznysem v tomto sektoru je ale zatím spíše v počátcích. Velkou a často skloňovanou výzvou je i využití inovací v rámci velmi neefektivního jordánského zemědělství.
Royal Scientific Society Homepage - RSS , je formálně nevládní institucí s posláním propojovat akademický výzkum s průmyslovou výrobou, nicméně v rámci Jordánska má i řadu dalších unikátních rolí. Společnost je nejen akademicky aktivní zejména v energetice a ICT, zároveň má rozsáhlé testovací a certifikační pravomoci. RSS projevuje značný zájem o možnost navázání akademické spolupráce s českými partnery. Podobný zájem projevují i hlavní jordánské univerzity. Jejich napojení na průmysl je však v současnosti kromě zajišťování lidských zdrojů velice slabé, jednou z hlavních ambicí příslušných vládních strategií je tuto situaci změnit.
Síť jordánských podpůrných státních institucí pro vědu, výzkum, inovace a vzdělávání je poměrně rozsáhlá až nepřehledná, díky čemuž dochází i k rozdrobení alokovaných financí mezi velké množství subjektů. Klíčovou institucí je bezpochyby ministerstvo vysokoškolského vzdělávání a vědeckého výzkumu (Ministry of Higher Education and Scientific Research - MHESR), které je i autorem jordánské národní strategie pro vědu, technologie a inovace. Jejími prioritami je posílení příslušných kapacit a infrastruktury, podpora transferu technologií a inovací, propojování akademického výzkumu a průmyslu, podpora podnikání a specificky start-upů a rozvíjení vztahů a spolupráce s mezinárodními institucemi.
Naplňováním této strategie je jordánskou vládou pověřena široká síť agentur na podporu a financování výzkumných a inovačních projektů, spadající pod výše zmíněné ministerstvo, nejdůležitějšími jsou Scientific Research Support Fund a The Higher Council For Science And Technology (HCST) . Pod druhý jmenovaný spadá řada dalších institucí, mezi jinými National Center for Innovation, které provozuje Jordan Open Innovation Platform JOIP a National Center for Research and Development, z konkrétněji zaměřených pak King Abdullah Center for NanoTechnology či National Center for Diabetes, Endocrine and Inherited Diseases. Každá ze stanovených priorit - voda, energie, ICT, potraviny, zdraví a životní prostředí- má svůj vlastní výbor.
Jordánsko má také stále platnou Jordanian National Innovation Strategy z roku 2017, jejímž cílem je primárně podporovat v zemi inovační “ekosystém”, tedy nejen rozvoj inovačních produktů a služeb, ale i procesů. Cílem mají být start-upy a malé a střední podniky, zlepšování ochrany práv k duševnímu vlastnictví, regulačního rámce pro inovace a v neposlední řadě i přístupu k financování. Součástí jsou iniciativy k budování inovačních laboratoří a center či propojování soukromých, vládních a akademických institucí.
Stěžejní roli při financování VVI aktivit v Jordánsku hraje EU, formálním základem je Dohoda o vědecké a technologické spolupráci platná od roku 2011, k níž byl ustanoven také společný implementační výbor. Jordánsko je pro EU i partnerem v rámci Partnership for Research and Innovation in the Mediterranean Area (PRIMA) . Výše zmíněný Higher Council for Science & Technology spolupředsedá regionální platformě pro výzkum a inovace v rámci Unie pro Středomoří, a je tak pro EU významným partnerem pro celou tuto oblast. Jordánsko se účastní také programu Horizon 2020, dlouhodobě se společné projekty týkají především energetiky a vody.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz