Hongkong - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Hongkong nemá velkou průmyslovou základnu a valná většina ekonomických aktivit se odehrává v segmentu služeb. Jednou z nových vládních priorit je přetvoření Hongkongu v město inovací a technologického výzkumu. V březnu 2021 čínská vláda představila svůj 14. pětiletý plán a oznámila, že novým zaměřením Hongkongu budou inovace a technologie. V souladu s tímto cílem hongkongská vláda již oznámila stěžejní iniciativu nazvanou InnoHK, jedná se o program s celkovým finančním krytím ve výši 10 mld. HKD (1,27 mld. USD) jehož cílem je posílit výzkum a vývoj a komercializaci.
Startupový ekosystém Hongkongu vzkvétá. V roce 2023 vzrostl počet start-upů v Hongkongu na celkových 4 257 subjektů. Biotechnologie, umělá inteligence, chytrá města a finanční technologie byly identifikovány jako čtyři klíčové oblasti s potenciálem k rozvoji v HK.
Klíčovou roli v rozvoji kapacit hraje Hong Kong Science Park. Tento technologický park sdružuje přes 1 100 technologických společností a více než 11 000 odborníků z oblasti výzkumu a vývoje. Science Park poskytuje firmám pokročilé vybavení, nabízí služby párování s investory, ale i pomoc s komercializací produktů. Oblasti, kterým se Science Park prioritně věnuje, jsou biomedicína, medicína, nanotechnologie, umělá inteligence a robotika. Další důležitou institucí je vládou vlastněný Cyberport, ten sdružuje okolo 1500 start-upů a technologických společností. Zaměření Cyberportu je spíše na podporu podnikání v digitálním průmyslu.
Co se týče vzdělávání, hongkongský systém terciárního vzdělávání je velmi kompetitivní a méně než 20 % uchazečů uspěje v přijímacím řízení na lokální university. Mnoho obyvatel Hongkongu je ochotno platit za zahraniční vzdělání, protože věří, že zahraniční zkušenost zlepší jejich vyhlídky na pracovním trhu. Dle statistik UNESCO aktuálně v zahraničí studuje přes 35 361 studentů, nejvíce v UK a USA, ale i české školy, nabízející vzdělání v anglickém jazyce, by mohly představovat atraktivní alternativu v řadě oborů. Dobrou cestou k nastartování větší spolupráce a zvýšení povědomí o českém školství, je i navýšení množství partnerství s místními školami. Ty mají zájem o krátkodobé výměny studentů v oblastech jako ICT, zelené technologie, biotechnologie, robotika, design, průmyslový design, umění a podobně.
V rámci segmentu vzdělávání je hongkongský trh perspektivní i z technologického pohledu. Hongkongská vláda zavedla dedikovaný fond (Quality Education Fund), v rámci kterého každoročně poskytuje granty ve výši přibližně 30 mil. USD na podporu inovativních vzdělávacích programů a nástrojů. Pro nalezení vhodných partnerů lze doporučit veletrh Learning&Teaching Expo.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz