Hongkong - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Z pohledu zdravotnické infrastruktury, diagnostiky a kvality péče se Hongkong již nyní řadí mezi světovou špičku a místní vláda je připravena investovat další prostředky do modernizace a zlepšování dostupnosti i kvality péče. V rozpočtových obdobích 2023-2024 a 2024-2025 je kapitole zdravotnictví vyhrazeno zhruba 19 % z celkového objemu financí, tedy 13.4 miliard USD pro období 2023-2024 a necelých 14 miliard USD v rámci rozpočtu 2024-2025. Vzhledem ke stárnoucí populaci je zajištění kvalitní zdravotnické péče a navyšování kapacit dlouhodobou prioritou vlády, která proto formulovala dva konsekutivní 10-leté plány na dostavbu a modernizaci zdravotnické infrastruktury. Pro období 2016-2026 bylo alokováno 25.6 miliard USD a pro roky 2026-2036 je rozpočtováno až 38.4 miliard USD. Mezi prioritní oblasti patří lůžkové kapacity, robotická řešení, biotechnologie, smart/digitální technologie, telemedicína, diagnostika, rehabilitace a paliativní péče.
Trh se zdravotnickým vybavením a technologiemi by měl do konce roku 2024 zaznamenat podstatný růst a dosáhnout celkové hodnoty korespondující 1,06 miliardy USD. S objemem o hodnotě 0,77 miliard USD přitom podstatnou část této hodnoty tvoří zdravotnické prostředky. Hongkong se je na nejlepší cestě stát se centrem pro inovativní společnosti zabývající se zdravotnickými technologiemi.
Zdravotní služby v Hongkongu poskytují jak soukromá nemocniční zařízení, tak i vládou financované nemocnice. Veřejné zdravotnické služby poskytuje Ministerstvo zdravotnictví a Hospital Authority prostřednictvím 43 veřejných nemocnic, 48 odborných ambulancí a 73 všeobecných ambulancí. Poměr lůžek k počtu obyvatel je 5,5 lůžek na tisíc obyvatel, což je třetí nejvyšší počet v Asii. Jednou z příležitostí pro české firmy je plán vlády navýšit lůžkové kapacity o dodatečných 15 000 lůžek do roku 2036, na což je vyhrazen rozpočet ve výši 65 miliard USD v rámci dvou konsekutivních 10-letých plánů.
Je důležité si uvědomit, že právě Hospital Authority je největším koncovým uživatelem zboží a služeb v hongkongském zdravotnickém sektoru. Ve vládním rozpočtu na rok 2024–25 bylo Hospital Authority přiděleno 12,2 miliard USD na provoz a obnovu vybavení. Veškeré vybavení pořizuje Hospital Authority skrze veřejné tendry.
Úřad pro kontrolu zdravotnického vybavení (MDD) reguluje používání zdravotnických prostředků v Hongkongu. Ačkoli je registrace v současné době dobrovolná, soukromé i státní nemocnice obecně dávají přednost použití schválených zařízení, která mají evidenční číslo MDD. Registrace trvá přibližně dva měsíce a stojí mezi 2 000 až 5 000 USD. Systém dobrovolné registrace je zamýšlen jako dočasné řešení před zaváděním registrace povinné.
Kromě výše uvedeného institucionálního sektoru jsou důležitými odběrateli zdravotnického vybavení i sami spotřebitelé. Poptávka je různorodá od doplňků stravy přes chytrá řešení pro optimalizaci vlastního zdraví a telemedicínu až po rehabilitační pomůcky pro nemohoucí a seniorní občany.
Hlavním zdravotnickým veletrhem je Hong Kong International Medical and Healthcare Fair, novým formátem je i Asia Summit on Global Health, což je spíše diskuzní fórum o směřování zdravotnictví. Hlavní oborovou asociací je The Hong Kong Medical Association, pro výrobce a distributory je klíčová Hong Kong Medical and Healthcare Device Industries Association.
Vláda ČLR již v červnu 2019 odsouhlasila iniciativu umožňující využití v Hongkongu registrovaných zdravotnických prostředků a léků ve vybraných zdravotnických zařízeních Greater Bay Area – oblasti zahrnující zvláštní správní regiony Hongkongu a Macaa a devět hlavních metropolí provincie Guandong. Pilotní fáze za zapojení nemocnice University of Hong Kong-Shenzhen Hospital byla úspěšně dokončena v létě 2021. Hlavní potenciál tohoto nového mechanismu by měl z pohledu českých zdravotnických výrobců a dodavatelů do budoucna spočívat v možnosti dodávat vybavení do nemocnic GBA, aniž by byla nutná předchozí zdlouhavá registrace u příslušného orgánu v ČLR, tedy u National Medical Products Administration. Je však důležité poznamenat, že tento program cílí primárně na léky a vybavení, které nejsou v ČLR aktuálně využívány, jsou urgentně požadovány a přitom mají nesporné benefity v rámci péče.
Léky a farmaceutické produkty musí být před prodejem v Hongkongu registrovány u příslušného úřadu (Department of Health’s Pharmacy and Poisons Board). Registrační proces trvá přibližně 9 až 15 měsíců a stojí mezi 5 000 až 10 000 USD.
Kromě klasického zdravotnického vybavení jsou důležitým segmentem zdravotnického sektoru i biotechnologie. Podstatným faktorem je přitom i skutečnost, že Hongkong nabízí skvělé podmínky pro biotechnologické společnosti při vstupu na burzu. Dle místní burzy je Hongkong největším IPO centrem pro biotechnologické společnosti v Asii a Tichomoří a druhým v globálním měřítku (v závěsu za USA). Hong Kong Science and Technology Parks Corporation je hlavním hráčem na podporu biotechnologických inovací v Hongkongu.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz