Filipíny - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Filipíny si uvědomují důležitost výzkumu, vývoje a inovací pro udržitelný a inkluzivní ekonomický růst a pamatuje na to i rozpočet příslušného Ministerstva vědy a technologií, které bude letos hospodařit s 10 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o více než 7 %. Existuje prostor pro prohloubení stávající spolupráce v zemědělských oborech s českými univerzitami. Nové příležitosti pro zapojení českých vědeckých a výzkumných institucí jsou v oblasti využívání vesmírných dat a také v jaderných technologiích.
V souvislosti s přehodnocením filipínské pozice k jaderné energetice se čeští výzkumníci a odborníci mohou podílet na přípravě místního regulatorního rámce, sdílení know-how z provozu a jaderné bezpečnosti, či vědecká a výzkumná spolupráce v oblasti jaderných technologií a jejich použití v energetice a medicíně, o které má zájem University of the Philippines Diliman.
Perspektivně se jeví i spolupráce v oblasti výzkumu vesmíru a vesmírných technologií. Filipínské výzkumné instituce v této oblasti spolupracují zejména s partnery z Japonska a USA, ale otevřené jsou i spolupráci se státy EU. Svědčí o tom i účast Filipínské vesmírné agentury na Copernicus Capacity Support Action Programme for the Philippines (CopPhil), který i díky financování z EU bude mít rozpočet 235 mil. Kč.
Tato nová iniciativa, první program EU pro vesmírnou spolupráci v regionu, pomůže filipínským orgánům vyvinout vnitrostátní systémy, které budou využívat údaje z družic EU pro zmírňování katastrof, přizpůsobení se změně klimatu a strategie pro zajišťování potravin.
Na Filipínách již satelitní snímky programu Copernicus slouží úřadům pro monitorování situace v odlehlých komunitách v důsledku tajfunů, nebo nehod, jako jsou úniky ropy, a pomáhají s připraveností na katastrofy. České výzkumné instituce se do spolupráce mohou zapojit nejen v rámci platformy Copernicus, ale i na bilaterální úrovni, protože na využití satelitních technologií mají zájem i další filipínské univerzity a instituce.
České zemědělské univerzity a výzkumná pracoviště mohou navázat na již existující spolupráci a rozšířit ji i do dalších oblastí. Na filipínské straně je zájem zejména o precizní zemědělství a digitalizaci, výzkum endemických rostlin a jeho aplikace pro farmaceutický průmysl, lesnictví a problematiku deforestace, tropické zemědělství ale i vodní hospodářství.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz