Uruguay - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Uruguay se stává atraktivní destinací pro zahraniční investory. Ačkoliv vlastní investice do VaV nejsou nikterak ohromující, úspěšně se rozvíjející moderní obory se opírají o stabilní vlády, demokratické fungování státu a nejnižší míru korupce na kontinentu. Země se vyznačuje transparentním prostředím pro export a dlouhodobě konzistentním hospodářským plánem tamní administrativy, která se rozhodla učinit inovace a moderní technologie základem k dalšímu hospodářskému růstu. Propojení akademické sféry s výrobním sektorem zůstává výzvou ve všech zemích kontinentu, Uruguay z tohoto pohledu není výjimkou, přestože má zavedené a dobře fungující vědecké, technologické a vysokoškolské instituce. Uruguay se umístila na 62. místě v inovačním indexu, který hodnotí 81 ukazatelů a srovnává 129 zemí světa. V Latinské Americe je v tomto žebříčku na čtvrtém místě za Chile, Kostarikou a Mexikem.
Současná vláda je odhodlána vytvořit z Uruguaye centrum inovací. Jedním z prostředků bylo zvýšení rozpočtu pro Národní agenturu pro výzkum a inovace (ANII) na 48 milionů USD pro rok 2023, což představuje 70% nárůst oproti roku 2022. V roce 2022 totiž agentura zaznamenala rekordní poptávku po nástrojích podpory inovací, kdy více než 1160 inovačních projektů získalo nějakou formu státní podpory.
Země je již nyní největším vývozcem softwaru na obyvatele na světě. Se svými tisíci softwarovými společnostmi vytváří země export v hodnotě 1 miliardy USD. V posledních letech vykazuje toto odvětví silnou dynamiku a výrazně roste. Země má ambici být hubem pro prodej CRM, salesforce a dalšího cloudového softwaru. Země má co nabídnout, například globální mentalitu zdejších podnikatelů či vysokou odbornost pracovníků. Růst tohoto trhu bude v příštích několika letech tažen především vládními projekty egovernmentu, projekty Smart Cities, investicemi do bankovního sektoru, fintechu a digitalizací uruguayských malých a středních podniků. České společnosti mohou v těchto oblastech najít velké obchodní příležitosti.
Dalším slibnými odvětvími jsou obnovitelné zdroje energie. 97 % vyrobené elektřiny pochází právě z těchto zdrojů. V oblasti biotechnologií působí v Uruguayi francouzský Pasteurův institut. Společnost Microsoft v zemi nedávno založila laboratoř pro rozvoj umělé inteligence v oblasti služeb. Massachusettský technologický institut (MIT) a Harvardská univerzita zde rozvíjejí studijní program v oblasti datové vědy. Také audiovizuální sektor roste exponenciálním tempem. Práce Národního institutu pro zemědělský výzkum je dobrým příkladem efektivních investic ve veřejném sektoru. Uruguay se v tomto odvětví řadí na třetí místo v rámci Latinské Ameriky. Důležitými obory do budoucna budou souviset s výzvami, kterým země dlouhodobě čelí. Jedná se např. o udržitelnou produkci potravin v kontextu změny klimatu, komplexní péče o stárnoucí populaci, inkluzivní a reflexivní digitalizace společnosti, důstojné bydlení pro celou populaci apod.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz