Spojené státy americké - Průmyslové technologie, průmysl 4.0, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
V roce 2024 se díky významným investicím očekává další růst průmyslové výroby v USA. Tento trend povede k rostoucí poptávce po strojních zařízeních a nových technologiích. Napříč sektory se také zvyšuje tlak na digitální transformaci. Uspět tak mohou zejména společnosti, které americkým partnerům nabídnou komplexní řešení pro továrny budoucnosti včetně komplexní kybernetické ochrany.
Stávající americká administrativa dlouhodobě podporuje vytvoření příznivého prostředí pro návrat a další expanzi výrobních společností. V popředí zájmu stojí zejména závody na výrobu elektromobilů a baterií. Jednou z klíčových priorit se stalo vytvoření nových výrobních kapacit strategických komponent – polovodičů. S touto podporou přirozené přichází i rozvoj navázaných průmyslových sektorů, což se projevilo v loňském roce, kdy byla americká průmyslová výroba na vzestupu a výhled pro rok 2024 zůstává i nadále příznivý.
Tento vývoj pozitivně ovlivnilo přijetí tři zákonů z posledních let, tj. o infrastruktuře (Infrastructure Investment and Jobs Act), o čipech a vědě (CHIPS and Science Act) a o snížení inflace (Inflation Reduction Act), které podnítily významné investice soukromého sektoru do průmyslové výroby. Jen výdaje na výstavbu nových (opravu starých) výrobních závodů v oblasti průmyslové výroby mezi lety 2022 – 2023 meziročně vzrostly o 70 %. Tento vývoj naznačuje, že je možné očekávat zvýšenou poptávku po strojních zařízeních, což je příležitost i pro české firmy. Výzvou pro americký průmysl zůstává jistá míra ekonomické nejistoty, nedostatek pracovních sil a výpadky v dodavatelských řetězcích. Tyto faktory tak se tak propisují do zvýšeného zájmu o digitální transformaci, a to napříč průmyslovými sektory. Ve spojení s dlouhodobým úsilím americké administrativy o dekarbonizaci je možné na americkém trhu spatřovat příležitosti nejen pro tradiční výrobce strojních zařízení, ale i pro firmy, které nabízejí efektivní řešení a nové technologie v oblasti digitální i zelené transformace.
Právě efektivní zavádění nových technologií může být řešením některých aktuálních výzev. V nedávno publikovaném šetření se 86 % manažerů amerických výrobních společností vyslovilo, že zavádění technologických řešení v rámci konceptů průmyslu 4.0 a chytrých továren bude klíčovým zdrojem jejich konkurenceschopnosti v příštích pěti letech. Do popředí zájmu se také dostává generativní umělá inteligence, která má potenciál zejména v oblasti řízení dodavatelských řetězců. Obrácenou stranou mince zavádění nových technologií jsou ale i s tím spojená zvyšující se kyberbezpečnostní rizika. V letech 2021 – 2022 byl výrobní sektor nejčastějším cílem ransomwarových útoků. Ne náhodou se tak jeden z předních institutů v USA, který se zabývá inovacemi v oblasti pokročilé výroby (Digital Manufacturing and Cybersecurity Institute) současně věnuje i kyberbezpečnosti. Příležitosti pro české firmy je tak ve světle zavádění nových technologií možné spatřovat i v tomto segmentu.
Neméně důležitým a dlouhodobým záměrem je také zavádět takové technologie, které by umožňovaly rozvoj udržitelného průmyslu. Konkrétním příklad může vycházet ze skutečnosti, že mnohá průmyslová odvětví jsou náročná na vodu. Jedním z rezonujících témat je proto hledání technologií, které by umožňovaly z odpadních vod extrahovat vzácné minerály (lithium, kobalt, nikl), což by se ve svém důsledku pozitivně propsalo i do oblasti výroby baterií. Snižování nákladů na výrobu baterií je rovněž jedním z aktuálních témat. S ohledem na zveřejněné plány výstavby závodů na výrobu baterií se předpokládá, že státy Georgie, Kentucky a Michigan budou do roku 2030 v počtu těchto závodů v USA dominovat. České firmy, které stojí o rozvoj kontaktů v této oblasti, by měly pozornost směřovat právě do těchto států.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz