Peru - Zdravotnictví a farmacie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Pandemie covid-19 a opakující se klimatické jevy přinášející silné deště, které způsobují záplavy a sesuvy půdy ukázaly, že tento sektor je výrazně podfinancovaný. Projekty plánované předchozí vládou, vláda nová buď nerealizuje vůbec, nebo nabírají značné zpoždění. Chybí zdravotnická zařízení, vybavení, léky, je dlouhá čekací doba na provedení zákroku. Větší šance by mohli mít české technologie nabízející financování. Vzhledem k naprostému nedostatku čehokoliv jsou potřebné zdravotnické pomůcky, budování zdravotnické infrastruktury, speciální zdravotnický nábytek, speciální přístroje, systémy pro imobilní pacienty, stanové systémy.
Zdravotnictví patří k výrazně podfinancovaným sektorům peruánské ekonomiky. Chybí nemocniční zařízení, lékaři a technologie (případně jsou zastaralé - podle odhadů dokonce i o 10 let více než u vybavení v sousedních zemích). Ve srovnání s některými latinskoamerickými státy Peru dosud investovalo velmi málo do zdravotního sektoru. Velkým problémem je také schopnost využít veřejné prostředky určené pro zdravotnictví. Pouze 4 PEN z 10 jsou z důvodu neschopnosti úřadů na centrální, regionální a místní úrovni proinvestovány.
Nějaký druh zdravotního pojištění by mělo mít 70 % Peruánců.
Ve srovnání s rokem 2022 byl pro rok 2023 rozpočet navýšen o 8 % na téměř 25 mld. PEN. To představuje 12 % podíl na státním rozpočtu.
V r. 2023 bylo zdravotnictví přiděleno z veřejných investic 5,183 mld. PEN. Z toho 2,023 mld. PEN směřovalo na projekty na úrovni centrální vlády (bylo použito 91,3 % prostředků). Pro regionální vlády bylo určeno 2,019 mld. PEN (proinvestováno 77,3 %) a pro místní samosprávy 1,141 mld. PEN (realizováno pouze 59,1 %).
Pro r. 2024 je na veřejné investice určeno 4,988 mld. PEN, z toho pro projekty realizované regionálními vládami 2,036 mld. PEN a místními samosprávami 514 mil. PEN.
Podle údajů z r. 2023 bylo v Peru v nevyhovujícím stavu 94 % státních nemocnic. V 18 regionech Peru je 100 % nemocnic v nevyhovujícím stavu. Ve srovnání s předchozím obdobím čísla rostou 91 % a 15 regionů).
O jaké nedostatky se jedná? Přetrvává nekvalitní infrastruktura a vybavení, což nabízí příležitosti pro české firmy – jako dodávky zdravotnické techniky, zdravotnického materiálu, zdravotních pomůcek.
V Peru je prakticky neustále velká poptávka v oblasti neonatologie. Veřejná zdravotnická zařízení potřebuji nové přístroje do porodnic a dětských oddělení, včetně inkubátorů, monitorů na měření základních životních funkcí, fototerapeutických lamp, zařízení pro intenzivní péči o novorozence ve vážném stavu apod.
Současná situace taktéž nahrává intenzivnímu rozvoji takzvaného elektronického či mobilního zdravotnictví, včetně umožnění online konzultace s odborníkem, online přístupu pacientů ke svým lékařským záznamům apod., to vše při respektování nejvyšších standardů ochrany soukromí online. Cílem vlády bylo do konce roku 2021 zavést digitalizaci klinických záznamů a to až v 70 % zdravotních středisek.
Státní zdravotní infrastruktura je tvořena z nemocnic (3 %), zdravotnických center (12 %), individuálních zdravotnických míst (např. ordinace všeobecného lékaře) (42 %), specializovaných institucí (0,1 %) a lékařských a zubních ordinací (42 %).
Odhaduje se, že na každých 390 obyvatel připadá pouze jeden lékař a jedna zdravotní sestra na každých 368 obyvatel v celé zemi.
56 % lůžek se nachází v nemocnicích ministerstva zdravotnictví (MINSA) a regionálních vlád (RG), 19 % v EsSalud a zbývajících 26 % v jiných institucích, jako jsou soukromé kliniky. V Peru připadá 16 postelí na každých 10 000 obyvatel (nejaktuálnější informace jsou z roku 2018).
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz