Peru - Těžební a ropné technologie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Klíčový sektor národního hospodářství, který se v roce 2023 podílel téměř 8 % na tvorbě HDP, na vývozu 62 %. Těžba nejdůležitější suroviny – mědi, vzrostla o 12,7 % ČR by mohla nabídnout své technologie. Zajímavé příležitosti by české firmy mohly najít např. v případě odstraňování následků těžby, poskytování geologických služeb, zařízení pro přepravu materiálů a osob, stejně jako technologie pro digitalizaci, automatizaci výrobních procesů a kontrolu zásobování energií a perforaci.
Těžební průmysl je nejdůležitějším sektorem peruánské ekonomiky. Peru patří mezi 6 zemí s největší surovinovou různorodostí na světě. Např. v těžbě stříbra, zinku a mědi zaujímá druhé místo ve světové produkci, olova třetí místo a cínu, rtuti a molybdenu čtvrté místo. Těžební průmysl je klíčovým sektorem národního hospodářství. Na tvorbě HDP se podílí téměř 8 %. Těžební průmysl je důležitým zdrojem příjmů státního rozpočtu. V roce 2023 představovaly daňové příjmy 16,089 mld. PEN.
Vývoz kovových minerálů v r. 2023 se na celkovém vývozu podílel 61,6 %. Největší podíl připadl na měď - 35,2 %, následovalo zlato - 16,2 % a zinek - 3,6 %.
Export kovových rud představoval 39,639 mld. USD, což ve srovnání s předchozím rokem představuje zvýšení o 11,3 %. Pokud se týká jednotlivých minerálů, největší částkou přispěla měď s 23,005 mld. USD, zlato s 8,553 mld. USD a zinek s 2,223 mld. USD.
Největší podíl exportu kovových rudi směřoval do Číny (53,4 %), následovaly USA (6,7 %), Kanada (6,4 %) a Indie (6,2 %).
Na růstu hodnoty vývozu kovů mají podíl jak ceny na mezinárodních trzích, tak požadavky rostoucích ekonomik nebo konflikty v jiných částech světa.
V současnosti pouze 1,42 % území Peru je využíváno k těžbě, i když koncese jsou uděleny na cca 15 %. Moderní technologie těžby a zařízení by mohly zpřístupnit exploraci i v dříve nedostupných oblastech a podmínkách. Stejně tak digitalizace, automatizace výrobních procesů a kontrola zásobování energií a perforace mohou umožnit kontinuitu prací v dolech i na dálku. Zajímavé příležitosti by také české firmy mohly najít v případě odstraňování následků těžby, poskytování geologických služeb, zařízení pro přepravu materiálů a osob. Podle Ministerstva energetiky a dolů je nyní v různých fázích rozpracovanosti 70 projektů v celkové hodnotě 520,6 mld. USD.
Investice do těžebního průmyslu dosáhly v r. 2023 částky 4,715 mld. USD
Největším investorem ve sledovaném období byla společnost Anglo American Quellaveco S.A. (podíl na celkových sektorových investicích 24,7 %). Následovaly Companía Minera Antamina S.A. (podíl 19,9 %) a Minera Chinalco Perú S.A. (podíl 8,2 %).
Největší podíl investic směřoval do regionu Ánkash (14,7 %), následovala Moquegua (14,3 %).
Těžební průmysl zaměstnával v prosinci 2023 přímo 225 764 pracovníků.
Problémem pro zahraniční investory můžou být neřešené protesty komunit původního obyvatelstva, které blokují aktivity těžařských firem. Stále větší dopad na sektor má nelegální těžba. Nejedná se o jednotlivé osoby, ale jde o organizované ozbrojené skupiny, které násilně zasahují o do aktivit legálních těžařů.
Na konci r. 2022 a na začátku r. 2023 se tento klíčový sektor peruánského hospodářství dostal do značných problémů. Po neúspěšném puči bývalého prezidenta Castilla zablokovali jeho podporovatelé přístupové komunikace v jižních oblastech země. Tím v podstatě přerušili těžbu a vývoz surovin. Nejsilnější protesty trvaly cca 2,5 měsíce.
Dalším odkládaným problémem je rozvod plynu do domácností.
Peru aktuálně privatizovalo většinu svých dolů, z velké části do rukou zahraničních firem (50 % z Číny). Role státu v těžebním průmyslu je regulační, podpůrná a kontrolní. Pro nastartování peruánské ekonomiky je těžební průmysl klíčovým odvětvím. V období 2009 - 2018 bylo přibližně 20 % projektů financovaných z veřejných zdrojů podpořeno z daní pocházejících z těžebního průmyslu. Je třeba začít s realizací důležitých projektů. Pro to je také potřebné jejich přijetí ze strany obyvatelstva. Ministerstvo energetiky a dolů spolu s Meziamerickou rozvojovou bankou (BID) spustilo virtuální platformu MapaInversiones Perú País Minero, která informuje o veřejných projektech financovaných z daní pocházejících z těžebního průmyslu, aby zlepšilo veřejný profil tohoto odvětví.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz