Tunisko - Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2024/2025
Tunisko patří k zemím s nejvyšším podílem absolventů oborů vědy, techniky, inženýrství a matematiky (tzv. STEM) na světě s 37,9 %. Popularita technických oborů společně s rozšířenou znalostí francouzského a anglického jazyka umožňuje dynamický růst center pro výzkum a vývoj v rámci automobilového průmyslu nebo aeronautiky, ale také vznik úspěšných startupů, jako je InstaDeep nebo Enova Robotics. Prioritou je propojení výzkumu a průmyslu.
Věda a výzkum patří mezi prioritní oblasti rozvoje Tuniska, jedná se o hlavní pilíř strategie přilákání zahraničních investic. Tunisko disponuje devíti technologickými parky, které se nachází v blízkosti průmyslových center, jako je Tunis, Sfax nebo Sousse. Každý má jiné sektorové zaměření, a pomáhá s rozvojem start upů.
Ghazala v Tunisu se soustředí na komunikační technologie, a po boku zde působí a dále rozvíjí technické vzdělávací instituce a výzkumná centra mezinárodních společností v automobilovém průmyslu. V této oblasti se centra pro výzkum a vývoj soustředí m.j. na elektromobilitu, ve stále větší míře jsou aktivity R&D převáděny do Tuniska kvůli dostupné pracovní síle.
BiotechPole Sidi Thabet se nachází nedaleko hlavního města, a soustředí se na farmaceutický průmyslu a zdravotnictví. Jeho hlavními akcionáři jsou státní výzkumný subjekt Institut Pasteur, který vévodí rozvoji léků a vakcín, nebo národní institut pro výzkum a fyzikálně-chemické analýzy INRAP. V této oblasti působí cluster PharmaIN, mezi jehož členy figurují klíčové společnosti v sektoru, které vyváží produkty do dalších zemí afrického kontinentu.
Zaměření Ecoparku Technopole Borj Cedria je převážně na technologie spojené s ochranou životního prostředí: obnovitelné zdroje energie, vody, nebo biotechnologie rostlin. Působí zde Vyšší institut environmentálních věd a technologie (ISSTE), Výzkumné a technologické centrum vody (CERTE), nebo Centrum energetického výzkumu a technologií (CRTEn).
Úplný přehled je dispozici na stránkách ministerstva průmyslu, energie a těžby: https://www.tunisieindustrie.nat.tn/fr/doc.asp?mcat=16&mrub=157
Příjetí zákona, tzv. Start up Act v roce 2018 otevřelo dveře rozvoji tuniských startupů v různých oblastech specializace, následná legislativa pak dále zjednodušila jejich financování. Seznam registrovaných startupů ze září 2022 je k dispozici zde: https://www.tunisieindustrie.nat.tn/fr/download/STARTUPSTECH.pdf I navzdory vzniku nadějných projektů, které reagují na potřeby jak místního, tak mezinárodního trhu, je dlouhodobé působení startupů v Tunisku omezováno především zastaralým devizovým zákonem, m.j., který by měl být v procesu revize.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz