Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Evropská unie  |  12.07.2024 11:07:00

První jednání o konkurenceschopnosti EU v Budapešti: tématem byly elektromobily i umělá inteligence

První jednání o konkurenceschopnosti EU v Budapešti: tématem byly elektromobily i umělá inteligence

Ve dnech 8. a 9. července se v Budapešti uskutečnilo neformální zasedání Rady pro konkurenceschopnost (COMPET) ve formaci ministrů odpovědných za agendu vnitřního trhu a průmyslu. Zasedání se věnovalo tématu rozvoje elektromobilového průmyslu, nové dohody o konkurenceschopnosti a vlivu umělé inteligence na ekonomický růst. 

Rozvoj elektromobility

Vedoucí představitelé delegací členských států se věnovali diskuzi o rozvoji elektromobility, konkurenceschopnosti evropského automobilového průmyslu a posílení infrastruktury pro nabíjení elektromobilů. V této souvislosti se také diskutovaly možné finanční pobídky pro nákup elektromobilů.

Automobilový průmysl je jedním z klíčových odvětví české ekonomiky. Pro postupný přechod na bezemisní mobilitu je z pohledu Česka klíčová dohoda na využívání širšího spektra alternativních paliv, například biopaliva. Česko je navíc proti jakémukoliv dalšímu případnému zpřísňování aktuálních požadavků.

Nová dohoda pro konkurenceschopnost

Další část diskuze se věnovala tzv. nové dohodě pro konkurenceschopnost. V návaznosti na závěry z dubnového mimořádného zasedání Evropské rady a v kontextu zprávy Enrica Letty k budoucnosti vnitřního trhu se zástupci členských států shodli na tom, že předpokladem pro zlepšení evropské konkurenceschopnosti je nastavení správně fungujícího jednotného trhu včetně jeho modernizace.

„Zaměřit se potřebujeme zejména na odstraňování přetrvávajících překážek vnitřního trhu a snižování administrativní zátěže pro evropské podniky,“ uvedl vrchní ředitel Sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller, který na jednání zastupoval ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. „Důležitou oblastí budou také inovace, výzkum a vývoj. EU musí podporovat podniky v zapojování pokročilých výrobních technologií, jako je umělá inteligence, do jejich výrobních postupů,“ doplnil Müller.

Vliv umělé inteligence na konkurenceschopnost EU

Zástupci členských států si vyměnili názory na využívání nástrojů umělé inteligence (AI) za účelem posílení ekonomického růstu a konkurenceschopnosti EU. „Abychom dosáhli excelentních výsledků výzkumu a vývoje v oblasti umělé inteligence a dokázali zajistit jejich přenos do praxe, musíme vytvořit co nejlepší podmínky pro start-upy a inovace. Usnadnit přístup našich podniků ke zdrojům financování a posilovat potřebnou infrastrukturu a mezinárodní spolupráci,“ uvedl vrchní ředitel Müller.

Míra využívání AI se v jednotlivých členských státech značně liší. Například nejnovější data Eurostatu ukazují, že mezi jednotlivými členskými státy EU jsou z hlediska využívání AI v soukromém sektoru významné rozdíly. Z toho vyplývá, že EU musí kromě samotného rozvoje AI podpořit také soukromý a veřejný sektor ve využívání této technologie.

Zdroj: HU PRES, MPO ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688