Ranní okénko - Mírný pokles inflace v eurozóně zatím ECB zřejmě nepřesvědčí
Středeční den by měl potvrdit polevování inflačních tlaků v eurozóně, tentokrát prostřednictvím indexu cen výrobců (PPI), kde se vývoj cen dokonce nachází v záporných číslech. Očekáváme, že oproti předchozímu měsíci by ceny v květnu tentokrát mohly vzrůst o mírných 0,1 % (vs -1,0 % v dubnu), v meziročním vyjádření by však ceny měly klesat i nadále. V meziročním vyjádření by podle nás mohl index PPI poklesnout o 3,8 % (vs -5,7 % v dubnu).
Ve Spojených státech bude dnes část trhů uzavřena dříve, newyorské burzy NASDAQ i NYSE ukončí obchodování již v 19 hodin středoevropského času. Ekonomická data však budou zveřejněna beze změny. Nejprve se dozvíme předběžné údaje o zaměstnanosti skrz data ze soukromého sektoru, které vydává společnost ADP ve spolupráci s Moody´s Analytics. Očekává se, že v červnu došlo k čistému nárůstu zaměstnanosti o 158 tisíc (v květnu to bylo +152 tis.). Přesto lze odhadovat, že na americkém trhu práce dochází spíše k lehkému ochlazování, když má zároveň vzrůst i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti z 233 na 235 tisíc. V odpoledních hodinách se dozvíme ještě růst továrních objednávek, který by v květnu měl činit 0,3 % (vs 0,7 % v dubnu). Den pomyslně uzavře zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, které proběhlo 11.-12. června a skončilo ponecháním úrokových sazeb na současné úrovni 5,25-5,50 %.
Pohled zpět:
Včerejší inflace v eurozóně dopadla v souladu s naší predikcí, když podle prvotního odhadu Eurostatu růst harmonizovaného indexu spotřebitelských cen zpomalil z 2,6 % v květnu na 2,5 % r/r (resp. 0,2 % m/m) v červnu. Jádrová inflace se však drží zvýšená, dokonce mírně předčila náš i tržní odhad (2,8 %), když zůstala na 2,9 % r/r. Cenové tlaky v kategorii potravin již částečně odezněly, ceny energií v meziměsíčním srovnání dokonce klesají, problémem však zůstává oblast služeb, kde se růst cen drží zvýšený (4,1 % r/r, 0,6 % m/m). Jakým způsobem bude tato nová data interpretovat Evropská centrální banka tak zůstává nejednoznačné. Prezidentka ECB Christina Lagarde již v pondělí na Fóru ECB k centrálnímu bankovnictví prohlásila, že pro posouzení, zda je inflace již bezpečně na cestě k 2% cíli, bude ještě potřeba více času, a že vzhledem k silnému trhu práce si ECB může čekání dovolit. Zároveň však upozornila, že hospodářský výhled eurozóny zůstává nejistý a že tzv. „měkké přistání“ (kontrolované snižování inflace bez výrazných negativních dopadů do ekonomiky) ještě není garantováno. Sílu trhu práce v eurozóně však včera potvrdila i květnová míra nezaměstnanosti, která se v souladu s naším i tržním odhadem udržela na historicky nejnižší úrovni 6,4 %.
Z USA včera dorazila data z trhu práce týkající se volných pracovních pozic dle průzkumu JOLTS. Jejich počet se oproti předchozímu měsíci v květnu zvýšil o 221 tisíc až na 8,14 milionu, což je výrazně více, než očekával trh (7,95 mil.). I přes tento nárůst však dlouhodobý trend zůstává klesající, což potvrzuje mírné ochlazování pracovního trhu. Počet volných míst na jednu nezaměstnanou osobu zůstal beze změny na 1,22, což je nejnižší úroveň od roku 2021.
Akciové trhy v USA včera rostly, index S&P si připsal 0,62 %. V Evropě byla výkonnost smíšená, německý DAX ztratil 0,69 %, zatímco pražský index PX porostl o 0,26 %. Koruna včera dále oslabovala a prolomila úroveň 25,2 EUR/CZK, v odpoledních hodinách ale mírně posílila.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz