Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Průmysl  |  01.07.2024 16:15:38

Český startup získal 100 milionů na řešení problému s plasty, do 10 let chce 10 % evropského trhu

GF Technologie zpracování plastů

Český startup Green Future, který dokázal jako první a zatím jediný na světě postavit funkční a komerčního provozu schopnou jednotku termochemické recyklace, získal svoji první investici ve výši 100 milionů korun. Finance, které představují desetinu z celkové částky 999 milionů korun, na kterou startup míří, použije na další rozvoj a expanzi do zahraničí.

Technologie Green Future zvládne v komerčním provozu jako první na světě zpracovat většinu druhů plastového odpadu. Metoda termochemické recyklace probíhá bez přístupu vzduchu a bez vzniku emisí a plasty promění v pyrolýzní olej. Ten má stejné vlastnosti jako ropa k výrobě plastů a dokáže ji tak ve výrobě plně nahradit. V rámci chemického procesu vznikají i energeticky využitelné plyny a Green Future tak do budoucna plánuje ve svých recyklačních areálech také stavbu energetických center na využití těchto plynů.

Startup Green Future získal 100 milionů korun, vybrat by chtěl skoro miliardu

Společnost prozatím investovala do vývoje technologie a stavby první jednotky částku 100 milionů korun, které pochází z předchozího podnikání CEO startupu Michala Pivrnce a od akcionářů firmy. A právě z důvodu úspěšného spuštění první jednotky Green Future hledá další investory ke stavbě dalších technologií a jejich rozšiřování nejen v Česku, ale i dalších částech Evropy. Cílová částka 999 milionů korun nicméně podle Michala Pivnrce není pro Green Future životně důležitou:

„Peníze plánujeme použít na dostavbu areálu ve Dvorcích, výrobu dalších jednotek a stavbu dalších areálů v Česku i v Evropě. Na výsledné částce ale nejsme existenčně závislí a pokud bychom nezískali 999 milionů, znamená to pro nás pouze pomalejší rozvoj společnosti, než jsme plánovali. Vychází to i z našeho obchodního modelu, kdy nesháníme finance na vývoj a naši technologii rozhodně neplánujeme prodat. Naopak chceme využít naši bezprecedentní konkurenční výhodu, tedy že jsme první na světě, a začít stavět v Evropě recyklační centra. Obchodovat chceme až s výsledným produktem v podobě pyrolýzního oleje,“ říká Michal Pivnrec, CEO Green Future.

Green Future se podařilo získat první investici ve výši 100 milionů korun i přes to, že otevřela možnost investic až v polovině dubna. Investice mají formu prioritních dluhopisů určených pro kvalifikované investory. Jeden pětiletý dluhopis s ročním výnosem 10 % má hodnotu 2,7 mil. korun a nese s sebou i předkupní právo na akcie společnosti za nominální hodnotu.

Proč se společnost Green Future rozhodla pro tento způsob financování, vysvětluje Michal Pivrnec: „Máme funkční technologii, ukončený vývoj a napočítané byznysové modely, díky kterým víme, kolik jednotek potřebujeme v první fázi postavit, abychom dosáhli růstu. Naším cílem je do deseti let zabezpečovat 10 % veškerého plastového odpadu v Evropě a stát se jedničkou na trhu s pyrolýzním olejem. Víme, že naše cíle jsou ambiciózní, a to i proto, že velkou roli hraje legislativa a získávání povolení. Chceme ale vedení a směřování firmy mít ve svých rukou, a proto jsme se rozhodli pro financování pomocí dluhopisů.“

Peníze firma použije k rychlejšímu rozvoji a expanzi do zahraničí

Kromě areálu s první dokončenou jednotkou termochemické recyklace ve Dvorcích u Bruntálu pracuje v současnosti Green Future na stavbě a spuštění dalších dvou českých areálů v Červených Pečkách a Velkých Pavlovicích. Souběžně s tím také probíhají jednání o stavbě v okolních zemích, jako je Německo, Polsko, Švýcarsko nebo Rakousko. Právě v Rakousku, konkrétně u obce Hauskirchen, vznikne první zahraniční recyklační centrum Green Future. Obec firmě odprodala pozemek v průmyslové zóně a první jednotka ze dvou, které se zde budou instalovat, se už vyrábí.

„Jednotku ve Dvorcích jsme dokončili ke konci minulého roku a v současnosti finalizujeme poslední potřebná povolení v Česku, ale i dalších zemích, aby komerční provoz mohl začít ještě v letošním roce. Máme dohodnuté dodávky dostatečného množství plastového odpadu a také dohodu s velkým hráčem z oblasti petrochemického průmyslu, který se stane odběratelem našeho pyrolýzního oleje,“ zakončuje Pivrnec.

Podle analýzy sdružení Plastic Europe bylo v roce 2022 v Evropě recyklováno necelých 28 % plastového odpadu. Téměř 50 % bylo využito tepelně, tedy spáleno ve spalovnách odpadu a cementárnách, a zbytek skončil na skládce. Plast vyrobený z recyklovaných materiálů tvořil pouze necelých 20 % z celkové produkce 54,1 milionu tun plastů v roce 2022. Green Future má ambici se o tenhle odpad postarat a díky jeho přeměně na pyrolýzní olej zajistit jeho cirkularitu.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688