Po relativně silném růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí, vykazují předstihové ukazatele i pozorovaná data v průběhu druhého čtvrtletí smíšené signály - Globální ekonomický výhled červen 2024 - Čína
Po relativně silném růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí, vykazují předstihové ukazatele i pozorovaná data v průběhu druhého čtvrtletí smíšené signály. V dubnu se průmyslová produkce zvýšila meziročně o 6,7 %, což bylo nad očekáváním trhu i 4,5% tempem růstu v březnu. Zotavení průmyslového sektoru je v kontrastu se slabou spotřebitelskou poptávkou, kdy za očekáváním v dubnu zaostaly maloobchodní tržby, které meziročně vzrostly pouze o 2,3 % a potvrdily slábnoucí dynamiku z předchozích měsíců. Dále PMI pro výrobní sektor klesl na hodnotu 49,5 z dubnových 50,4, což naznačuje opětovnou kontrakci v tomto sektoru po dvou měsících růstu. Naopak Caixin PMI, který se zaměřuje na menší a středně velké podniky, vzrostl na 51,7 z dubnových 51,4, což je nejvyšší úroveň od července 2022. Indexy PMI tak ukazují na pokračující nerovnováhu mezi velkými a malými podniky, přičemž menší podniky vykazují větší odolnost a růst, zatímco velké výrobní podniky čelí výzvám v podobě oslabené poptávky a produkce. Nejvíce se v květnu opět dařilo sektoru služeb, kde se index PMI pohyboval s hodnotou 51,1 i nadále v pásmu expanze, přičemž Caixin PMI v tomto sektoru byl s hodnotou 54 dokonce nejvyšší od srpna minulého roku. V květnu k růstu významně přispěl zahraniční obchod, když vývoz vzrostl meziročně o 7,6 %, což při nárůstu dovozu o 1,8 % vedlo k čistému vývozu ve výši přes 82 mld. USD, což je nejvíce od února letošního roku. Dle červnového výhledu analytiků CF meziroční tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce dosáhne 5 %, které v příštím roce zpomalí na 4,4 %.
Spotřebitelské ceny v květnu pokračovaly v mírném růstu, přičemž u cen výrobců, které se i nadále nachází deflaci, došlo ke zmírnění poklesu. V květnu dosáhla meziroční inflace spotřebitelských cen stejně jako v dubnu úrovně 0,3 %. To signalizuje pokračující velmi mírné zotavení domácí poptávky, avšak i nadále se inflace nachází výrazně pod 3% cílem. Spotřebitelské ceny letos dle červnového výhledu analytiků CF vzrostou pouze o 0,6 %, přičemž v příštím roce jejich tempo růstu zrychlí na 1,6 %. Meziroční deflační dynamika cen výrobců se v květnu dále zmírnila z dubnových -2,5 % na -1,4 %, kde se naposledy nacházela v únoru 2023.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?