Předstihové ukazatele i pozorovaná data v průběhu třetího čtvrtletí signalizují známky oslabení výkonnosti čínské ekonomiky - Globální ekonomický výhled září 2024 - Čína
Předstihové ukazatele i pozorovaná data v průběhu třetího čtvrtletí signalizují známky oslabení výkonnosti čínské ekonomiky, zejména v důsledku zpomalení růstu v průmyslu i sektoru služeb. Meziroční tempo růstu tržeb v maloobchodu se v srpnu snížilo na 2,1 %, přičemž i růst průmyslové produkce v srpnu stejně jako v předchozích třech měsících dále zpomalil na 4,5 %. Pokračující kontrakci výrobního sektoru naznačuje index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu, který v srpnu dále poklesl na 49,1. Navzdory celkovému poklesu byl pozitivní vývoj zaznamenán v segmentu high-tech výroby, což potvrzuje pokračující trend průmyslové modernizace a růstu v technologicky náročných sektorech. Index PMI v nevýrobních odvětvích zůstal stabilní s hodnotami mírně nad 50 bodovou hranicí signalizující mírnou expanzi. Ve službách došlo dle indexu Caixin, který v srpnu klesl z červencových 52,1 na 51,6, k mírnému zpomalení růstu nových objednávek. Firmy rovněž čelily zvýšeným mzdovým nákladům, což vedlo ke snížení zaměstnanosti. Dle zářijového výhledu analytiků CF meziroční tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce dosáhne 4,8 % a v příštím roce zpomalí na 4,4 %.
Spotřebitelské ceny v srpnu pokračovaly v mírném růstu, přičemž u cen výrobců, které se i nadále nachází v deflaci, došlo k prohloubení poklesu. Spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly o 0,6 %, což představuje mírné zrychlení oproti červencovému růstu o 0,5 %. Tento nárůst byl způsoben především vyššími cenami potravin, zejména cenou vepřového masa, čerstvé zeleniny a ovoce. Naopak ceny v nepotravinářském sektoru vykazovaly známky slabosti, když meziročně klesly o 0,2 %. Tato situace, kdy inflace zůstává nízká, poskytuje prostor pro další uvolňování měnové politiky ze strany čínské centrální banky, která pravděpodobně do konce letošního roku přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Spotřebitelské ceny letos dle zářijového výhledu analytiků CF vzrostou pouze o 0,5 %, a v příštím roce by jejich tempo růstu mělo zrychlit na 1,3 %. Výrazný meziroční pokles cen výrobců z červencových -0,8 % na -1,8 % v srpnu odrážel především nízkou domácí i zahraniční poptávku a klesající ceny některých komodit.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz