Pohonné hmoty před prázdninami rychle zdražují. Půjde o druhé nejdražší prázdniny historie
Pokles cen pohonných hmot se v Česku v půli června zastavil a v uplynulým týdnu poměrně citelně zdražily, hlavně nafta. Pro řidiče tak letošní vrcholná motoristická sezóna – ta prázdninová – bude z hlediska nominálních cen paliv druhou nejdražší v historii. Dráže bylo pouze v kritickém roce 2022, kdy ceny dramaticky stoupaly v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu.
V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 29 haléřů na litr, na 38,06 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 59 haléřů na litr a stojí 36,65 koruny za litr.
V příštích sedmi dnech je přitom třeba počítat s dalším zdražením obou základních druhů pohonných hmot. Důvodem je kombinace nárůst cen ropy a oslabování koruny vůči dolaru. Za posledních 14 dní totiž ropa Brent na světovém trhu zdražila o 3,5 procenta. Navíc za tu samou dobu koruna vůči dolaru oslabila o více než dvě procenta. Více než pětiprocentní nárůst korunové ceny ropy přitom čerpací stanice v Česku do svých cen ještě teprve plně promítnou v nadcházejících dnech. Nafta proto zdraží o 70 haléřů na litr a benzín o 40 haléřů.
Klíčovým důvodem růstu cen ropy je nadcházející vrcholná turistická sezóna. Přes léto lidé nejen na Západě více cestují, jak autem, tak letecky i jinak, což podporu po palivech podporuje.
Ropa Brent zdražuje i v souvislosti s obecnějším optimismem na trzích, včetně akciových trhů v USA, které pohání stále pevnější přesvědčení, že ke snížení sazeb centrální banky USA letos přece jen dojde. Otázkou jim je spíše to, zda bude jedno, nebo dokonce dvě. Přesto však tedy Česká národní banka bude své úrokové sazby ve zbytku letoška nejspíše snižovat o něco výrazněji než americká centrální banka, což právě pomáhá dolaru posilovat vůči české měně – což přispívá ke zdražení ropy.
Ropa zdražuje také v důsledku rozhodnutí kartelu OPEC a jeho spojenců ze začátku tohoto měsíce. Delegáti tradičních producentských zemí se na jednání v Rijádu shodli na prodloužení škrtů v těžbě. Navíc uvedli, že případné navýšení těžby bude posléze záviset na aktuálních tržních podmínkách.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?