Pohonné hmoty přestávají zdražovat. V příštím týdnu zlevní, navzdory možnému návratu Trumpa do Bílého domu
Pohonné hmoty v ČR za poslední týden nepatrně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 35,80 koruny, před týdnem byl o haléř levnější. O tři haléře na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 34,29 koruny.
V příštím týdnu pohonné hmoty mírně zlevní, v rozsahu kolem 20 haléřů na litr. Ropa Brent totiž od poloviny října zlevnila o zhruba dvě procenta. V korunách pak barel téže ropy zlevnil za stejnou dobu jen o procento. Rozdíl má na svědomí oslabení české měny vůči dolaru, v němž se ropa na světových trzích obchoduje. Oslabování koruny vůči dolaru tak zlevňování pohonných hmot v příštím týdnu zbrzdí.
Cena ropy Brent se začátkem tohoto týdnu propadla poté, co Izrael provedl spíše jen symbolický odvetný útok na Írán. Nicméně vypjatá situace na Blízkém východě trvá a například britská banka Standard Chartered varuje, že obchodníci s ropou se uklidnili až nemístně a ve skutečnosti se blízkovýchodní konflikt může opět rozhořet mnohem snáze a dříve, než předpokládají.
Ovšem cena ropy klesá i kvůli ekonomickým nesnázím Číny, jež je světově největším dovozcem ropy. Peking se řadou stimulačních opatření snaží čínskou ekonomiku dostat na dráhu, který by vedla k letošnímu cíli v podobě dosažení vytyčeného pětiprocentního růstu, ale stále zůstává otázkou, zda se to podaří. Poptávka v Číně je nadále poměrně slabá, včetně té po ropě a ropných produktech.
Koruna vůči dolaru oslabuje bezprostředně hlavně z důvodu nejistého výsledku amerických prezidentských voleb, neboť dolar představuje v takových chvílích tradiční bezpečné útočiště. Sázkaři velmi mírně favorizují Donalda Trumpa, což je ovšem jen další důvod pro oslabování koruny vůči dolaru. Trumpova nová cla, jimž hrozí Číně i EU, by totiž zlepšila bilanci zahraničního obchodu Spojených států, zatímco by uškodila ekonomice EU. Vývozy z EU do USA by při uvedení Trumpova desetiprocentního cla klesly až o třetinu, jak spočítala nizozemská banka ABN Amro. Oboje vytváří tlak na posilování dolaru a oslabování koruny.
Navíc, další výrazné zadlužování USA, způsobené Trumpovým snížením firemních daní a dalšími kroky, by vedlo k nutnosti vydávat ještě více vládních dluhopisů USA. Jejich cena by tedy poklesla, což by se odrazilo v růstu jejich výnosů. A růst výnosů tohoto celosvětově vyhledávaného dolarového aktiva by zatraktivnil dolar samotný, což jej zpevňuje už nyní – i vůči koruně.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?