"Letošní sklizeň obilovin zcela bez problémů pokryje domácí potřebu," říká ministr zemědělství
Sklizeň obilovin v letošním roce svým objemem bez problémů pokryje domácí potřebu, která se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Uvedl to ve středu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na hospodářství soukromého zemědělce Jana Baláta v Žíšově na Kutnohorsku, který zahájil žně v pondělí sklizní ozimého ječmene.
„Již tradičně začala sklizeň ozimého ječmene na jižní Moravě, a to přesně před týdnem v okolí Pohořelic, tedy ve stejné lokalitě jako loni. Kvůli poklesu osevních ploch letos očekáváme snížení sklizně u většiny druhů základních obilovin i řepky olejky. Podle stavu porostů obilovin můžeme odhadovat, že půjde o průměrnou sklizeň, která se bude pohybovat zhruba ve výši předchozích ročníků. Bude záležet na místních půdních a klimatických podmínkách a samozřejmě i na počasí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Po dřívějším nástupu jara rychlý vegetační vývoj plodin částečně zpozdilo následné chladnější počasí. Loni začala sklizeň obilnin poslední červnový týden, a to ozimým ječmenem.
„Můžeme očekávat, že letošní sklizeň obilovin zcela bez problémů pokryje domácí potřebu. Ta se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Od pondělí 8. července začne naše ministerstvo ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem vydávat každoroční žňové zpravodajství. Každé další pondělí čísla sklizených ploch jeho prostřednictvím upřesňujeme. Přibližně v době, kdy se žně překlápí do své druhé poloviny, informace doplňují údaje o kvalitě obilovin. Jejich vzorky analyzuje Agrotest fyto v Kroměříži, a to pšenici a žito, ve Výzkumném ústavu pivovarnickém a sladařském v Brně pak sladovnický ječmen,“ uvedl ministr Výborný.
Český statistický úřad zveřejní první odhad sklizně až 4. července spolu s aktualizací osevních ploch všech plodin. Nyní jsou k dispozici data s osevními plochami ozimů pro sklizeň v roce 2024 dle stavu k 30. listopadu 2023.
Česká republika je u obilovin více než soběstačná, ze 165 %. Z obvyklé celkové úrody zhruba 8 milionů tun (po dodatečném započtení kukuřice a ostatních obilovin) se každoročně přibližně 3 až 3,5 milionu tuny vyveze do zahraničí. Pšenice se vyrobí kolem 5 milionů tun. Tuzemská spotřeba obilovin v dlouhodobém průměru činí 4,8 až 5,5 milionu tuny, i letos tak bude mít Česko obilovin dostatek.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Zemědělství:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Katastr nemovitostí - pozemky bez majitele, seznam UZSVM - vyhledávání
- EU očekává letošní sklizeň obilovin o 14% vyšší
- Letošní sklizeň obilovin je v Číně opět nejvyšší v historii
- Odhady sklizní - červen 2021. V porovnání s loňskou sklizní je předpokládaná úroda základních obilovin o 520 tis. tun nižší
- Odhady sklizní - červen 2021. V porovnání s loňskou sklizní je předpokládaná úroda základních obilovin o 520 tis. tun nižší
- Sklizeň v zemědělství - odhady sklizně
- 10.h - BCPP zcela bez impulsů a bez aktivity
- Strategie Grains snížila odhady sklizně obilovin v Evropě
- Sklizeň obilovin je v USA stále opožděná
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?