Policie.cz (Policie)
Auto Moto  |  25.06.2024 10:29:00

Povinná registrace vozidel z Ukrajiny

Povinná registrace vozidel z Ukrajiny

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.

Žadatel požádal o následující informace:

„V souladu se zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím by mne zajímalo, zda a kdo a jakým způsobem kontroluje povinnou registraci aut ukrajinců. Ukrajinci mají od 1.1.2024 povinnost registrovat ukrajinská vozidla v České republice. To znamená, že řidiči budou smět řídit vozidlo s SPZ Ukrajiny, pouze pokud bude registrované v evidenci. Řídit neregistrované vozidlo s ukrajinskou SPZ bude od 1.1. 2024 hodnoceno jako přestupek. Dále by mne zajímalo, kolik přestupků a jakým způsobem jsou řešeny s přestupci, kteří přestupky spáchají a zda a jak se řeší opakované? Neměli by být pak takoví přestupci vyhozeni zpět na území UA?“

Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost posoudila a žadateli sdělila, že povinnou registraci ukrajinských vozidel upravuje § 7h až 7n 65/2022 Sb. Od 1. ledna 2024 platí povinnost dle § 7h odst. 1 zákona č. 65/2022 Sb., že řidič smí řídit motorové vozidlo se státní poznávací značkou Ukrajiny, pouze pokud je v evidenci ukrajinských vozidel zapsána osoba, která se pro účely zákona o silničním provozu považuje za jeho provozovatele. Přestupek dle § 7m zákona č. 65/2022 Sb.: Řidič se dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 7h řídí motorové vozidlo se státní poznávací značkou Ukrajiny, aniž by byla v evidenci ukrajinských vozidel zapsána osoba, která se pro účely zákona o silničním provozu považuje za jeho provozovatele. Přestupek může od 1. ledna 2024 Policie ČR projednat příkazem na místě do výše 10 000 .

Přestupek projednávají policisté všech služeb uniformované policie. Policisté mají přístup do evidence ukrajinských vozidel cestou IS-Dotazy a cestou mobilní bezpečné platformy. Přestupky v této oblasti Ředitelství služby dopravní policie zvlášť nesleduje a jejich statistiku nevedeme.

Dále povinný subjekt žadateli uvedl, že nedisponuje informací: „Neměli by být pak takoví přestupci vyhozeni zpět na území UA?“ Pro vyřízení žádosti by musel požadovanou informaci nově vytvořit, na což se informační povinnost nevztahuje. Žádný právní předpis zároveň povinnému subjektu neukládá povinnost požadovanou informací disponovat.

Podle § 2 odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb. se nestanovuje povinnost nové informace vytvářet či vyjadřovat názory povinného subjektu k určité problematice, vytvářet analýzy či hodnocení na základě zadání žadatele.

Podle § 3 odst. 3 téhož zákona se informací rozumí jakýkoliv obsah nebo jeho část v jakékoliv podobě, zaznamenaný na jakémkoliv nosiči, zejména obsah písemného záznamu na listině, záznamu uloženého v elektronické podobě nebo záznamu zvukového, obrazového nebo audiovizuálního.

Na základě výše uvedených skutečností povinný subjekt posoudil možnost poskytnutí informací požadovaných v žádosti a dospěl k závěru, že nemá povinnost tyto informace podle zákona č. 106/1999 Sb. poskytnout, jelikož povinný subjekt nedisponuje informacemi k otázce: „Neměli by být pak takoví přestupci vyhozeni zpět na území UA?“ Aby byla zpracována skutečnosti odpovídající odpověď, bylo by třeba provést analýzu dané problematiky a zpracovat k ní právní stanovisko.

Povinný subjekt konstatuje, že informacemi ve smyslu výše popsaného zákonného ustanovení, kterých se domáháte, nedisponuje. Pro zodpovězení položené otázky by povinný subjekt musel zaujmout konkrétní právní názor k daném otázce. Na takovou činnost se však informační povinnost nevztahuje a žádný právní předpis zároveň povinnému subjektu neukládá povinnost požadovanými informacemi disponovat.


pplk. Mgr. Lucie Dvořáková, 25. 6. 2024


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688