Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  11.06.2024 07:25:03

Spotřebitelské ceny v tuzemsku se během května nezměnily (Ranní zpráva z finančního trhu)

Klíčovou událostí dnešního dne je zveřejnění tuzemské inflace za květen. S naším odhadem jsme pod tržním konsensem, když předpokládáme, že se ceny pro spotřebitele meziměsíčně nezměnily a jejich meziroční růst zpomalil z dubnových 2,9 % na 2,6 %. Ze zahraničních událostí stojí za zmínku zveřejnění květnové důvěry malých podniků v ekonomiku USA a vystoupení bankéřů z ECB. Americký FED pak dnes zahajuje dvoudenní zasedání, výsledek bude znám zítra večer. Sazby by se měnit neměly.

Očekáváme podkonsenzuální hodnotu české květnové inflace

Tuzemská inflace se podle našeho odhadu v květnu snížila z 2,9 % na 2,6 % y/y. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny pravděpodobně nezměnily. Pokud se náš předpoklad nižší než trhem očekávané inflační dynamiky naplní, mělo by to nahrát oslabení koruny vůči euru.

Z meziročního pohledu bude tuzemská inflace korigovat vystřelení z předchozího měsíce. Prudký nárůst inflace v dubnu, po 2,0 % y/y v únoru a březnu, byl do značné míry způsoben meziměsíčním zvýšením cen potravin (včetně všech nápojů a tabáku) o 1,8 %. Předstihové indikátory však naznačují, že tento vývoj se pravděpodobně nebude opakovat. Očekáváme, že ceny potravin zůstanou v květnu zhruba beze změny a po sezónním očištění klesnou. Vzhledem k letošním brzkým velikonočním svátkům, a tedy netypickému sezónnímu vývoji, je náš odhad zatížen větší nejistotou. Také ceny pohonných hmot podle nás vykompenzují část svého dřívějšího prudkého růstu. Odhadujeme, že v květnu klesly o 1,8 % m/m v důsledku nižších cen ropy a silnější koruny. Regulované ceny podle našeho odhadu meziměsíčně stagnovaly, když byl další pokles cen energií pravděpodobně kompenzován opačným vývojem v ostatních složkách regulovaných cen (například ve zdravotnictví nebo veřejné dopravě). U jádrové inflace neočekáváme výraznější změny. Zatímco růst cen zboží zůstává utlumený, inflace ve službách je výrazně nad 2% cílem. Oživení poptávky a zrychlení růstu reálných mezd (i když v obou případech zůstává jejich úroveň po předchozím poklesu velmi nízká) mohou zmírňování jádrových cenových tlaků komplikovat. Tlumit by je naproti tomu měla přísná měnová politika. Očekáváme, že jádrová inflace zůstane v květnu na úrovni 2,6 % y/y, přičemž meziměsíční růst jádrových cen se zmírní z 0,22 % v dubnu na 0,20 %. Celkově by se inflace měla v květnu bezpečněji dostat do tolerančního pásma centrální banky. I tak by ale mohla setrvat lehce nad prognózou ČNB (2,5 % y/y). Bilance rizik květnové makroekonomické prognózy centrální banky je z našeho pohledu navíc hlavně vlivem silného mzdového růstu, ale i proinflační strukturou HDP vychýlena směrem k vyšší inflaci. Reálně tak hrozí, že by ČNB mohla již na červnovém zasedání (27. 6.) zpomalit tempo snižování úrokových sazeb z dosavadních 50 bb.

Dolar zůstal na úvod týdne silnější

Společná evropská měna včera byla proti dolaru relativně slabší. Po výraznějším pátečním oslabení, které následovalo po nečekaně silných datech z amerického trhu práce za květen, byl úvod týdne ve znamení vstřebávání výsledků víkendových voleb do Evropského parlamentu. Neúspěch vládních stran v Německu a ve Francii, respektive rozhodnutí francouzského prezidenta rozpustit dolní komoru tamního parlamentu a vyhlásit předčasné volby znamenaly na trzích zvýšení averze k riziku. Euro se tak včera proti dolaru posunulo pod 1,075 USD/EUR. Během dnešní asijské seance se ale euro ztráty mírně korigovalo, dnes ráno se kurz nacházel, u 1,077 USD/EUR.

Silnější dolar obecně hraje proti měnám rozvíjejících se trhů. Na středoevropských měnách to až tak patrné nebylo, s výjimkou maďarského forintu, který včera oslabil o více než procento. Zde byl patrný vliv zveřejnění nižší než očekávané květnové inflace. Kurz české měny se v odpoledních hodinách pohyboval na otevíracích hodnotách těsně nad 24,65 CZK/EUR. Dopolední posílení koruny k 24,60 CZK/EUR tak nemělo dlouhého trvání. Zveřejnění květnového podílu nezaměstnaných trh neovlivnilo, výsledek byl v souladu s očekáváním a mírný pokles byl pouze záležitostí sezónních faktorů. Podrobněji jsme tato data komentovali zde https://bit.ly/3V9JRcY.

Autor: Jan Vejmělek

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688