Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  06.06.2024 11:00:16

Tuzemská průmyslová výroba si v dubnu vedla poměrně dobře, a to navzdory mírnému meziročnímu poklesu, jenž činil 0,4 %

V meziměsíčním vyjádření po očištění o sezónní vlivy výroba vzrostla o 0,6 %.

Letošní duben měl o 3 pracovní dny více než stejný měsíc loňského roku a údaj neočištěný o vliv počtu pracovních dní tak hlásí meziroční růst průmyslové výroby 9,0 %, když trh čekal přírůstek o 6,5 %.

Letos v dubnu si relativně dobře vedl zpracovatelský průmysl, po očištění vlivu počtu pracovních dní ale došlo k prohloubení meziročního poklesu výroby v těžbě a dobývaní, a v energetickém sektoru.

Slabší částí dubnové zprávy o situaci v tuzemském průmyslu je další zpomalení meziročního růstu nových objednávek.

 

Průmyslová výroba v dubnu po očištění o kalendářní vlivy meziročně klesla o 0,4 %.

Kalendářně neočištěný údaj hlásí výrazný meziroční růst výroby o 9,0 %, když finanční trh očekával růst o 6,5 %.

Letošní duben měl o 3 pracovní dny více než stejný měsíc loňského roku, proto je meziroční kalendářně neočištěný růst výroby tak výrazný.

Sezónně očištěná data hlásí pro letošní duben meziměsíční růst výroby o 0,6 %.

 

Data očištěná o kalendářní vlivy hlásí za letošní duben prohloubení meziročního poklesu výroby v těžbě a dobývání, a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Zpracovatelský průmysl zaznamenal meziroční růst výroby o 0,7 %, když bezmála o 12 % vrostla výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení, téměř o 33 % pak meziročně vyskočila výroba ostatních dopravních prostředků, kde je meziroční výkon často rozkolísaný v závislosti na jednorázových objednávkách.

Výroba motorových vozidel v dubnu vykázala mírný meziroční pokles, o 0,9 %.

Meziroční pokles výroby o 9 % hlásí hutnictví a slévárenství, o 8,5 % klesla výroba v odvětví stroje a zařízení jinde nezařazené.

 

Za zmínku stojí, že květnový průzkum z dílny ČSÚ hlásil zhoršení nálady v tuzemském průmyslu, zatímco PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl spíše pozitivní signály.

Varovné signály i nadále přicházejí ze strany vývoje o průmyslových objednávek v Německu, jež v dubnu dle čerstvě zveřejněných dat pokračovaly v meziměsíčním poklesu.

 

Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu v dubnu dále zpomalily svůj meziroční růst.

Jestliže v únoru nové objednávky v tuzemském průmyslu meziročně vzrostly o 9,4 %, tak březnový růst se zpomalil na 5,4 % a v dubnu následovalo další zpomalení meziročního růstu na 3,6 %.

Exportní zakázky vykázaly v dubnu nárůst o 5,3 %, tuzemské nové zakázky ovšem meziročně vzrostly pouze o 0,8 %.

 

Tuzemský průmysl hlásí za letošní duben pokles výroby v meziročním vyjádření, meziměsíčně ovšem výroba rostla, což je po březnovém poklesu příznivá zpráva.

Dubnová data ovšem zároveň hlásí další zpomalení meziročního růstu nových zakázek v průmyslu.

Průzkumy zveřejněné v uplynulých týdnech přinesly smíšené signály: pokles důvěry v tuzemském průmyslu dle průzkumu ČSÚ, a naopak některé příznivé detaily v průzkumu PMI pro zpracovatelský průmysl.

Německo dnes ráno oznámilo pokračující pokles objednávek v tamním zpracovatelském průmyslu.

 

Celkově pro letošní rok očekáváme obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku.

Pro letošní rok očekáváme mírný růst tuzemské průmyslové výroby, zhruba v pásmu 1,0 % až 1,5 % poté, co v roce 2023 vykázala výroba celoroční pokles o 0,8 %.

Za letošní první čtyři měsíce nicméně průmyslová výroba po očištění o vliv počtu pracovních dní meziročně klesla o 0,8 %.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688