Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  21.05.2024 10:21:37

Ceny průmyslových výrobců se v dubnu letos poprvé vydaly k meziročnímu růstu, jenž činil 1,4 %

Ceny zemědělských výrobců v dubnu prohloubily svůj meziroční pokles, což je poměrně překvapivá a z pohledu vývoje cen potravin dobrá zpráva.

 

Výrobní cenytuzemském průmyslu vykázaly v dubnu meziroční růst 1,4 % poté, co v lednu a únoru ceny průmyslových výrobců meziročně klesaly a v březnu stagnovaly.

Finanční trh očekával pro duben nárůst výrobních centuzemském průmyslu meziročně o 1,5 %, vykázaný růst na úrovni 1,4 % je tak nepatrně mírnější, než se čekalo.

Předpokládáme, že meziroční růst cenprůmyslu pod vlivem efektu srovnávací základny dále zrychlí v květnu a mírně též v červnu.

ČNB ve své prognóze z počátku května očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním druhém čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,8 % poté, co v letošním prvním čtvrtletí klesly meziročně o 0,9 %.

Náš odhad meziročního růstu cen průmyslových výrobců za letošní druhé čtvrtletí činí zhruba 2,0 % a výsledek se tak může pohybovat mírně nad prognózou centrální banky.

                                                                                                                                       

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu hlásí zmírnění meziročního poklesu výrobních cen v těžbě dobývání, a zrychlení meziročního růstu ve výrobě elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu.

Ve zpracovatelském průmyslu se po březnovém poklesu o 0,9 % výrobní ceny vydaly k meziročnímu růstu o 0,3 %.

Odvětví výroby potravinářských výrobků hlásí meziroční pokles výrobních cen o 4,5 % poté, co v březnu meziroční pokles cen činil 5,0 %.

Pro připomenutí, v dubnu se v rámci statistiky vývoje spotřebitelských cen zmírnilo tempo meziročního poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů pro koncového spotřebitele.

 

V případě zemědělských výrobců došlo v dubnu k zrychlení meziročního propadu výrobních cen z březnových 13,2 % na 13,4 %.

V rostlinné výrobě se meziroční výrobní ceny v dubnu meziročně propadly o 18,6 %, když v březnu jejich meziroční pokles činil 15,5 %.

Živočišná výroba hlásí meziroční pokles výrobních cen o 7,2 %, což je zmírnění po březnovém meziročním poklesu výrobních cen, jenž činil 10,5 %.

ČNB ve své květnové prognóze počítala pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 7,0 % po meziročním propadu o 17,3 % vykázaném v letošním prvním čtvrtletí.

Jakkoliv se ve zbytku druhého čtvrtletí bude meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství zmírňovat, tak pokles za celé druhé čtvrtletí bude zřejmě výraznější, než co předpokládala prognóza centrální banky.

 

Návrat výrobních cenprůmyslu k meziročnímu růstu není překvapivý.

Coby pozitivní překvapení lze vnímat dubnové prohloubení meziročního poklesu výrobních cenzemědělství, byť šlo o prohloubení nepatrné.

Ceny v zemědělství by každopádně měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok a pokles za samotné druhé čtvrtletí může být výraznější, než co předpokládala ČNBprognóze zveřejněné počátkem května.

Průmysl by pak měl v celoročním vyjádření vykázat jen mírný nárůst výrobních cen, zhruba v oblasti 1,5 %.

 

Z pohledu ČNB asi dubnová statistika vývoje výrobních cen nepředstavuje nějaké zásadní překvapení.

Nejbližší měnové zasedání ČNB se bude konat až 27. června a bankovní rada může na příslušném zasedání zvažovat přechod ve snižování úroků z 50 bazických bodů na 25 bazických bodů v jednom kroku.

V mezidobí ale vyjdou data o květnové inflaci, o vývoji mezdčeské ekonomice za letošní první čtvrtletí a výčet zajímavých makro dat tímto výčtem samozřejmě nekončí: samotná dubnová data o cenách výrobců tak odpověď ohledně tempa dalšího snižování úrokových sazeb nedávají.

 

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688