Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  06.06.2024 10:57:01

Trend vysokých přebytků obchodní bilance pokračuje

Bilance zahraničního obchodu jako tradičně v posledních měsících výrazně předčila očekávání trhu (medián +20,8 mld. ), když v dubnu skončila s přebytkem ve výši 33,1 mld. . Zároveň byl revidován již tak silný březnový výsledek směrem výše z 39,3 mld. na 41,1 mld. .

Hlavní zásluhu na pozitivním saldu obchodní bilance má vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (+15,7 mld. ). Jejich vývoz se zvýšil o necelých 30 mld. . U automobilového sektoru panovaly obavy, zda jeho příspěvek bude podobně významný jako v minulém roce, kdy doháněl odložené zakázky z doby covidu či kvůli problémům v dodavatelských řetězcích. V tuto chvíli se zdá, že počet nových zakázek neochabuje, a tak toto odvětví má pozitivní vliv na tuzemský průmysl i obchod se zahraničím. Dále kladný dopad na obchodní bilanci měl obchod s elektrickými zařízeními, který byl meziročně vyšší o 6,5 mld. . Snížil se deficit obchodu s ropou a zemním plynem 4,5 mld. . Na druhé straně nepříznivý vliv měl vyšší deficit obchodu s rafinovanými ropnými produkty o 4,4 mld. , což bylo způsobeno dalším růstem cen ropy na světových trzích během dubna a slabší korunou. V květnu by ovšem tyto faktory vzhledem ke klesající ceně ropy a silnější koruně mohly mít pozitivní vliv. Rizikem ovšem zůstává situace na Blízkém východě, kde se sice diskutuje o možnosti míru, ale obě znepřátelené strany zatím nepřistoupily k jakémukoli návrhu dohody ani k jakýmkoli ústupkům. Dále se také zvýšil schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (-3,5 mld. ) a se základními kovy (-2,2 mld. ).
Meziročně vývoz vzrostl o téměř 20 % na 416,2 mld. , zatímco dovoz byl vyšší v uvozovkách jen o 13,1 % a dosáhl výše 383,3 mld. . V meziměsíčním srovnání po sezónním očištění se vývoz snížil o 1,1 % a dovoz o 0,3 %. Přebytek zahraniční bilance se státy EU se meziročně zvýšil o více než 12 mld. a deficit obchodu se státy mimo EU se snížil o 11,2 mld. .


 
Bilance zahraničního obchodu pokračuje v trendu započatém v únoru, kdy její přebytek je vyšší než 30 mld. , a to navzdory tomu, že zahraniční poptávka je stále spíše slabší. To ukázal i zpřesněný odhad růstu českého HDP v prvním čtvrtletí, kdy příspěvek zahraničí byl negativní. V dalším průběhu roku ovšem s předpokládaným oživením ekonomik eurozóny a zejména Německa očekáváme, že i zahraniční poptávka bude mít kladný vliv na růst tuzemského hospodářství. Obchodní bilance tak pravděpodobně dále poroste, ačkoli rizikem je další geopolitický vývoj a z pohledu exportérů nedávné značné posílení české koruny.


Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688