České tržby v maloobchodu a službách zklamaly (Komentář)
České maloobchodní tržby bez prodejů aut v dubnu v reálném vyjádření meziměsíčně stagnovaly, zatímco měsíc předtím ještě rostly rychlým tempem o 1,2 %. V meziročním vyjádření byly po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 5,3 %, což byl ve srovnání s tržním konsensem (+5,5 % y/y) mírně horší výsledek. Solidní meziroční růst je z velké části dán nízkou srovnávací základnou. Za předpandemickým únorem 2020 tržby bez prodejů aut zaostávaly o 2,7 %. Slabé byly v letošním dubnu rovněž prodeje služeb. Ty také reálně pouze meziměsíčně stagnovaly. Významně směrem dolů byl navíc revidován údaj za březen. Zatímco původně březnová data ukazovala na zvýšení tržeb o silné 1 % m/m, po revizi tento růst činí jen 0,4 % m/m. Mírně směrem dolů byly v předchozích měsících revidovány i maloobchodní tržby. Dubnová data tržeb potvrdila, že oživení spotřebitelské poptávky bude pravděpodobně probíhat pouze pozvolným tempem. Trend tedy zůstává růstový, z měsíce na měsíc však dochází k častým výkyvům a navíc i revizím dat. K pokračujícímu zvyšování výdajů domácností by měl pomoci obnovený růst reálných mezd a zlepšení na straně spotřebitelského sentimentu. Více jsme dubnová data tržeb analyzovali zde: https://bit.ly/Sales_Apr24.
PMI z Evropy i Číny zůstávají nad 50 body. Zpřesněné odhady za květen ukázaly na mírné zlepšení pro Německo a jen kosmetické zhoršení pro eurozónu. To se v obou případech týkalo jak sektoru služeb, tak i kompozitního ukazatele. Podobně také v Číně se oba indikátory nadále pohybují v pásmu expanze. Zatímco ale čínský PMI z průmyslu se rovněž nachází nad 50 body, o tom evropském a německém toto rozhodně říct nelze.
Na globálních měnových trzích panoval klid, lokální měny mírně posílily. Americký dolar dnes vůči euru jen nepatrně zpevnil o zhruba 0,1 % k úrovni 1,087 USD/EUR. Z globálních dat byl zveřejněn americký ISM index ze služeb za květen, který pozitivně překvapil. Došlo totiž k jeho nárůstu z 49,4 b. na 53,8 b., zatímco se očekávalo zvýšení na 51,0 b. Významně se na tom podílelo lepší hodnocení nových objednávek, které potvrzuje přetrvávající robustnost americké poptávky (navzdory jejímu částečnému ochlazení). ADP report naopak mírně zklamal, když za květen ukázal na 152 tis. nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru (konsensus činil 175 tis.). Předvídací schopnost ADP reportu před pátečními oficiálními statistikami z nezemědělského sektoru je však poměrně malá. Všechny měny středoevropského regionu dnes vůči euru posílily v rozsahu 0,3-0,6 %. Nejlépe dopadl maďarský forint, který následovala tuzemská měna. Vzruch na trhy nepřinesla polská centrální banka, která v souladu s očekáváními ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny. Kurz koruny se nyní pohybuje poblíž 24,60 CZK/EUR a je tak nejsilnější od zhruba poloviny ledna.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?