Estonsko má nově horší rating než Česko. Vůbec poprvé od roku 2010, tedy za celou dobu, po kterou platí eurem – euro tedy není dostatečnou bezpečnostní pojistkou
Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s v pátek zhoršila rating Estonsku, ale také Litvě, Lotyšsku a Francii. Případ Estonska je však z českého pohledu zvláště pozoruhodný. Estonsko totiž představuje nejméně zadluženou zemi Evropské unie. Jako jediná v EU loni vykázala veřejný dluh nižší než 20 procent HDP, konkrétně 19,6 procenta HDP. Estonský dluh je tudíž ani ne poloviční v porovnání s tím českým. Navíc Estonsko jako jedna z mála zemí EU má nižší zadlužení než Česko hned dlouhodobě. To už se v EU dá jinak říci jen o Bulharsku a Lucembursku.
A samozřejmě, už od začátku roku 2011 platí Estonsko eurem.
Dlouhodobě tedy nejen že platí eurem, ale má též nižší dluh než Česko. Přesto mu tedy nyní agentura Standard & Poor’s zhoršila rating, a to z úrovně AA- na A. Dnešek je tak prvním obchodním dnem za celou dobu od 9. června 2010, kdy má Estonsko podle agentury Standard & Poor’s horší rating než Česko. Od 10. června 2010 až do pátku minulý týden mělo Estonsko stejný, nebo dokonce lepší rating než Česko. Pomáhalo mu přijetí eura v roce 2011 a v roce 2010 vyhlídka na toto přijetí (v druhé půli roku 2010 mělo Estonsko stejný rating jako Česko, i když ještě platilo svojí národní měnou, estonskou korunou, zatímco teď má horší rating než Česko, ačkoli platí eurem). To už však neplatí.
Důvodem zhoršení ratingu Estonska – a také Lotyšska a Litvy – jsou střednědobě vyhlížené dopady války na Ukrajině a rovněž geopolitické napětí v regionu, jenž je geograficky tak nablízku Rusku. Oboje má podle agentury neblaze poznamenat hospodářský růst Estonska a celého Pobaltí a také jejich konkurenceschopnost a veřejné finance. Pročež právě se rating všech daných tří zemí zhoršuje.
Ukazuje se tedy, že členství v eurozóně není a nebude mezinárodními investory – pro něž je rating dané země zcela klíčovým vodítkem – spatřováno jako dostatečná bezpečnostní pojistka. Přitom v české debatě o přijetí eura zaznívá poslední dobou právě i takový argument. Pokud by ale euro dostatečnou bezpečnostní pojistku představovalo, ani z poloviny tak zadlužené Estonsko by těžko mohlo mít horší rating než Česko.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 07.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.26 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?