Export (export.cz)
Export  |  03.06.2024 10:11:00

Rumunsko posiluje obranu, patří k aktivním členům NATO, tamní trh láká i české firmy

Rumunsko na obranu ročně vynakládá 2,5 % HDP. Přitom více než třetina jeho obranného rozpočtu v současné době směřuje na armádní nákupy vybavení a technologií. Zhruba desetinou nákladů na obranu je financován rozvoj obranné infrastruktury. Rumunsko se tak v rámci NATO v kontextu zmíněných parametrů aktuálně řadí mezi nejaktivnější členy. Zájem o rumunský trh obranného průmyslu mají také české firmy.

Ilustrační foto: Shutterstock

Hned několik českých technologických clusterů, průmyslových skupin a samostatných firem z obranného a bezpečnostního průmyslu se na konci května představilo v Bukurešti na Black Sea Defence, Aerospace & Security International Exhibition – BSDA 2024. Jde o nejvýznamnější veletrh svého druhu na Balkáně. V době rostoucího obranného a strategického významu Rumunska v kontextu konfliktu na Ukrajině se pro české dodavatele obranných technologií otevírá na tamním trhu řada příležitostí.

PREZENTACE ČESKÉHO PRŮMYSLU

Na společném českém národním stánku, zastřešeném velvyslanectvím v Bukurešti a kanceláří CzechTrade, představili své nabídky spolupráce s rumunskými obrannými a bezpečnostními složkami a průmyslovými partnery český technologický cluster Security Bunkers Alliance, dále pak skupina výrobců ručních palných zbraní Colt CZ Group, výrobce sledovacích a průzkumných systémů pro protivzdušnou obranu firma ERA, dodavatel technologií a vybavení pro vzdušné a pozemní síly a speciální jednotky Glomex a v neposlední řadě Honeywell Aerospace Technologies jako součást mezinárodního průmyslového konglomerátu dodávajícího technologie pro letadla a vesmírné stanice.

ŘEŠENÍ PRO CBRN KATASTROFY

Vývojem, výrobou a dodávkami technologických řešení schopných eliminovat následky katastrof CBRN (v důsledku použití chemických, biologických, radiologických a jaderných zbraní), a to jak pro armádní, tak i civilní sektor, se zabývá technologický cluster Security Bunkers Alliance. Jeho členy jsou firmy Vzduchotechnik Chrastava, Institute of Blast & Impact Proof Concrete, Tebrix Safety Home a Hengst Air Filtration Czech Republic. Tyto firmy dokážou realizovat výstavbu nových malokapacitních a velkokapacitních podzemních krytů a bunkrů odolných proti výbuchům, chemickým, radiačním a biologickým hrozbám, stejně jako repasovat stávající kryty civilní obrany. V rámci dílčích dodávek jsou zmínění čeští výrobci připraveni vybavit kryty a bunkry odpovídajícími systémy filtrace vzduchu a vody, energetickými zálohami, bezpečnostními balistickými a protitlakovými dveřmi a dekontaminačními místnostmi.

 

Fotogalerie

 

NABÍDKA COLT CZ

Firmy představené v rámci Colt CZ Group nabídly širokou škálu ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov a sportovní střelbu. Hlavním výrobním závodem uvedeného holdingu v Evropě je Česká zbrojovka Uherský Brod. Podpora ze strany zastupitelského úřadu s cílem posunout dosavadní spolupráci a budoucí ambice Colt CZ Group v Rumunsku na kvalitativně vyšší úroveň byla zahájena již dříve. Letos se za podpory velvyslanectví v Bukurešti také uskutečnila na střelnici v Bukurešti demonstrace nabízených ručních palných zbraní. Součástí takto podporované komplexní nabídky firem z Colt CZ Group je i vize lokalizace výroby v Rumunsku.

ERA UŽ ZABODOVALA V MOLDAVSKU

Česká společnost ERA dlouhodobě vyniká mimo jiné jako lídr v oblasti technologií pasivního sledování používaných pro moderní protivzdušnou obranu, rozpoznávání cílů a řadu dalších vojenských operací. Nedávným významným úspěchem firmy v regionu je to, že její světově unikátní technologie pasivního sledování VERA-NG začne v nejbližší době sloužit jako jeden ze základních pilířů nově budovaného komplexního systému protivzdušné obrany v Moldavsku, které je pro Rumunsko v mnoha směrech velmi blízkým a důležitým partnerem.

KOMPLEXNÍ PORTFOLIO GLOMEX

Glomex MS je jedním z renomovaných českých dodavatelů obranných technologií a vybavení pro vzdušné, pozemní síly, speciální jednotky a bezpečnostní sbory. Návštěvníci firemního stánku měli možnost seznámit se s komplexním nabízeným portfoliem zahrnujícím pozemní techniku, systémy nočního vidění, bojové identifikační systémy, výškovou pilotní výstroj, padákové systémy a speciální leteckou techniku.

Za podpory zastupitelského úřadu byli k návštěvě společné české expozice pozváni zástupci rumunského ministerstva národní obrany, generálního štábu, velení pozemních a leteckých sil v rámci armády, dále pak pohraniční policie a dalších obranných a bezpečnostních složek. Českou expozici svou přítomností podpořila česká velvyslankyně v Rumunsku Halka Kaiserová.

DALŠÍ ČESKÉ FIRMY

Mimo výše uvedenou společnou českou účast se na platformě expozic sdílených se svými rumunskými obchodními a průmyslovými partnery na výstavě rovněž představily české firmy Zetor Engineering zabývající se návrhy a vývojem vozidel pro armádu a ozbrojené složky a Intriple, jejíž portfolio zahrnuje výzkum a vývoj moderní elektroniky na zakázku, systémů pro ochranu utajovaných informací a radiomonitoring. Obě posledně zmíněné firmy již nejsou na rumunském trhu nováčky.

Juraj Melioris, zástupce velvyslankyně, Velvyslanectví ČR v Bukurešti

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688