Není to tak dávno, co jsme se snažili lidem připomínat, aby se nelekali poklesů na finančních trhzích, ale aby ho využili ve svůj prospěch a naopak přikupovali. Akciové trhy se totiž ve své více než 100leté historii vždy z poklesů vzpamatovaly. To se stalo i tentokrát, když světové akciové indexy zakončily rok 2023 s dvojcifernými výnosy a v roce 2024 už začaly překonávat historická maxima.
Nový rekord v tomto roce překonaly hned několikrát všechny tři hlavní indexy v USA — S&P 500, Nasdaq i Dow Jones. Historická maxima překonaly také panevropský index Stoxx Europe 600, britský FTSE 100, německý DAX, francouzský CAC nebo světový MSCI World. Pokles v předchozích letech tak představoval příležitost nakupovat levněji. Ti investoři, kteří pokračovali ve své investiční strategii i v době poklesů, se dnes mohou těšit z vysokých výnosů.
Jak by se ale měli investoři zachovat teď, když jsou globální akciové trhy na maximu a mnozí upozorňují, že jsou příliš vysoko a nadhodnocené?
Jsou akcie drahé nebo ne?
Určitě jste se už setkali s někým, kdo říká, že teď se investovat nevyplatí. Finanční trhy překonávají maxima a tak to automaticky musí znamenat, že jsou drahé. Problém je, že ve většině případů tito lidé neinvestují ani když jsou finanční trhy v recesi. Ovlivnit byste se jimi proto příliš neměli.
Z hlediska ocenění jsou dnes akciové trhy skutečně dražší, než je historický průměr. Momentálně se index S&P 500 obchoduje téměř na 21násobku budoucích zisků (Forward P/E). Dvacetiletý průměr je přitom 15,9násobek. Akcie se mohou zdát z hlediska ocenění ještě dražší vzhledem k tomu, že jsou úrokové sazby v USA i v eurozóně na rekordní úrovni.
Na druhou stranu může mít relativně dražší ocenění akciových trhů své opodstatnění. Je třeba si uvědomit, že největší část indexu S&P 500 tvoří v současnosti sektor IT a ten je oceněn nejvýše. Obchoduje se za 30násobek budoucích zisků, i když 20letý průměr je 21násobek. Zbývající sektory pak nejsou výrazně dražší oproti historickým datům.
Drahé ocenění technologického sektoru je ale také spojeno s rozvojem umělé inteligence, která by měla v následujících letech prudce zvyšovat produktivitu práce stejně jako ziskovost firem. Očekávání analytiků ohledně dlouhodobého růstu zisku na akcii indexu S&P 500 v posledních měsících prudce rostla a dosáhla 18,8 %. To je vysoko nad historickým průměrem 12,5 % a mediánem 11,8 %.
Jak se zachovat?
Ideální reakcí na dosažení nových maxim finančních trhů je nereagovat vůbec. Stejně jako by investora neměla vyrušit korekce a časy propadů, neměl by nic měnit na své strategii ani v období růstu.
To, že trhy dosáhly nového maxima, totiž neznamená, že brzy musí následovat korekce. Překonávání nových rekordů během býčího trhu má svou dynamiku. Od roku 1957 dosáhl index S&P 500 nového maxima téměř 1 200krát, avšak většina těchto maxim byla překonána v po sobě jdoucích několikaletých obdobích.
1958 – 1968 => 281 nových maxim
1980 – 2000 => 513 nových maxim
2013 – současnost => více než 350 maxim
Jinými slovy, pouze 46 nových maxim (3,8 %) se uskutečnilo mimo tato tři časová období.
Od roku 1957 uzavřel index S&P 500 na historickém maximu až 7 % všech obchodních dnů, což znamená, že index překonal nový rekord každých 14 dnů.
Nakonec, dříve nebo později přijde korekce, která bude znamenat konec býčího trhu, jako například v letech 1987, 2000 nebo 2007. Pokud byste ale kvůli obavám z příchodu možné korekce při překonání nového rekordu akciových trhů přestali investovat, historicky byste přišli o velké zisky.
Psychika investora je klíčová
I když stejně jako v obdobích poklesu mohou i období prudkých nárůstů tlačit investory k tomu, aby zasahovali do své strategie, neměli by přistupovat k žádným změnám. Pokud někdo investuje dlouhodobě a pravidelně, může si dovolit ignorovat to, co se děje na finančních trzích.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.