Švédsko chce být světovým lídrem v oblasti baterií
28.05.2024 / 13:10 | Aktualizováno: 28.05.2024 / 13:15
Švédský bateriový průmysl má ambici stát se novým klíčovým průmyslovým odvětvím. Ve Švédsku dnes existuje několik předních společností, jejichž snahou je vyvíjet a vyrábět nejudržitelnější baterie na světě. Švédsko je podobně jako Česká republika velmi závislé na automobilovém průmyslu a elektrifikace vozového parku, proto nabízí řadu příležitost ke vzájemné spolupráci.
Silná tradice v průmyslové výrobě, silný výzkum a inovace související s bateriemi, otevřenost vůči externím kompetencím a dovednostem, přístup k cenově konkurenceschopné obnovitelné energii, dostupnost dodávek strategických surovin pro výrobu baterií a atraktivita severského regionu pro investory v oblasti přechodu na zelené energie. To jsou hlavní důvody proč Švédsko a další severské země mají dobré předpoklady stát se vedoucím světovým regionem dynamicky rostoucího bateriového odvětví.
Silný automobilový průmysl je hybnou silou inovací
Švédsko má v porovnání s ostatními evropskými zeměmi velký podíl na hodnotovém bateriovém řetězci. To je především díky přednímu automobilovému průmyslu, a to jak v oblasti osobních automobilů, tak těžkých nákladních automobilů i autobusů, a také průmyslových aplikací. Silný automobilový průmysl vytváří poptávku pro inovace dynamicky rostoucího bateriového průmyslu. Ve Švédsku také existuje silná tradice získávání, zušlechťování a recyklace surovin. V dodávkách surovin potřebných pro vývoj a výrobu baterií je švédský těžební průmysl lídrem v produktivitě, automatizaci a vývoji postaveném na bezfosilních zdrojích.
V oblasti baterií existuje řada inovativních švédských společností. Jednou z nejúspěšnějších je společnost Northvolt, která staví na severu Švédska první gigatovárnu na baterie v Evropě fungující ze 100 % na bezfosilní energii, která bude vyrábět články pro jeden milion elektromobilů. Další gigatovárnu s roční kapacitou půlmiliónu baterií pro vozy Volvo a Polestar buduje u Göteborgu společnost NOVO Energy.
Švédsko si také udržuje nejvyšší mezinárodní standard ve výzkumu baterií. Nové poznatky pochází například od výzkumných týmů v Angströmově laboratoři na univerzitě v Uppsale či výzkumníků na univerzitě Chalmers v Göteborgu. Řada švédských inovativních firem je propojena se špičkovým výzkumem a vyvíjí a zavádí nové technologie. Jednou z takových firem je společnost Altris, která se zabývá inovativním vývojem sodíkovo-iontových baterií. Švédsko také zaujímá vedoucí roli projektu spolupráce EU v oblasti bateriových technologií budoucnosti, tzv. Battery 2030+.
Českým firmám se nabízí řada příležitostí pro vzájemnou spolupráci
Elektrifikace hraje ve Švédsku čím dále větší roli při přechodu na vozový park bez fosilních paliv. To má a v nejbližších letech bude mít stále větší dopady na výrobce vozidel a jejich subdodavatele a na celkovou zaměstnanost. Ve Švédsku to platí tím více, jelikož Švédsko je jednou ze zemí v Evropě, která je nejvíce závislá na svém automobilovém průmyslu. Pouze na Slovensku a v Rumunsku je v automobilovém průmyslu zaměstnáno více lidí v poměru k celkové zaměstnanosti v tomto odvětví. Na čtvrtém místě za Švédskem v podílu zaměstnanosti v automobilovém průmyslu mezi zeměmi EU je Česká republika.
Českým firmám a výzkumníkům se proto nabízí ve Švédsku řada příležitostí pro vzájemnou spolupráci. Rozsáhlé zkušenosti z automobilové výroby, postupující elektrifikace, získávání a recyklace surovin, výzkumu a vývoje bateriových článků jsou dobrými příležitostmi. To byl také jeden z důvodu, proč koncem května 2024 zástupci Českého bateriového klastru zamířili na inspirační misi do Švédska. Představitelé hlavních hráčů českého bateriového průmyslu velmi ocenili příležitost seznámit se s nejnovějšími trendy v investicích, výzkumu a vývoji, inovacích a zavádění nových řešení ve výrobě v celém bateriovém odvětví. Se švédskými partnery jednali o možnostech konkrétní vzájemné spolupráce v širokém spektru bateriového řetězce, například v oblastech dostupnosti a dodávek vhodných materiálů, společné bateriové výroby, zavádění elektromobility či skladování a recyklace.
Martin Bašta, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory