CENTRAL GROUP (CENTRAL GROUP)
Reality  |  20.05.2024 00:00:00

Eva Jiřičná představuje svůj aktuální návrh Centra Nového Žižkova s unikátní rozvlněnou věží

Se svým návrhem Centra Nového Žižkova zvítězila architektka Jiřičná ve velké mezinárodní architektonické soutěži. Odborná porota vybírala z návrhů od 98 ateliérů z 30 zemí světa. Následně pět let probíhaly úpravy vítězného projektu podle požadavků řady různých institucí, aby bylo dosaženo shody na výškách a celkovém řešení zástavby. Nyní tento svůj zásadně přepracovaný návrh představuje Eva Jiřičná veřejnosti. Investorem tohoto unikátního projektu v Praze 3 je největší český rezidenční stavitel Central Group.

Nejvýraznější změnou v novém návrhu je to, že má jen jednu centrálně umístěnou rozvlněnou věž vysokou 80 metrů. Původní návrh měl oproti tomu tři věže do výšky až 100 metrů. Stavby v lokalitě jsou nyní jinak urbanisticky uspořádány a mateřská škola se v novém projektu výrazně zvětšila na 5 tříd a vydělila se do samostatného objektu.

„Často dostávám otázku, zda za lepší považuji původní nebo nový návrh. Těžko říci, každý má své přednosti. Je naprosto normální, že soutěžní návrhy mají svůj vývoj na základě projednávání. Urbanismus a výšky staveb jsou v novém návrhu řešeny jinak, ale architektura a kapacity podlažních ploch zůstávají velmi podobné," říká autorka návrhu Eva Jiřičná.

Aktuální upravený návrh Evy Jiřičné má jen jednu rozvlněnou věž místo původních tří věží

Více jak tisíc bytů a také komerce a mateřská škola

Aktuální upravený návrh architektky Jiřičné se skládá z pěti designově řešených staveb. Ty obsahují více než tisícovku bytů různých velikostí. Byty zde budou určeny jak na prodej do vlastnictví, tak i k dlouhodobému pronájmu. V přízemí objektů v hlavních komunikačních zónách vznikne řada komerčních prostorů pro drobné obchody, služby, restaurace a kavárny. Velkým přínosem bude také velká mateřská škola, kterou Central Group v lokalitě na své náklady postaví a zdarma předá Městské části Praha 3.

„V centru lokality, v místě původní výškové telekomunikační stavby, vyroste jako dominanta projektu 80 metrů vysoká rezidenční věž. Tato designová stavba bude unikátně vertikálně a horizontálně rozvlněná. A to díky speciálně tvarovaným balkonům s ohýbaným skleněným zábradlím. To dává stavbě její ojedinělou estetickou podobu a zároveň pomáhá stínění bytů," doplňuje architektka Jiřičná.

V rozvlněných balkonech věže bude integrována zeleň s automatickým zavlažováním, která bude vytvářet unikátní "vertikální zahradu"

Unikátní eco‑smart řešení s "vertikální zahradou"

Dominantní rozvlněná věž v centru lokality je řešena jako eco‑smart stavba. V balkonech věže bude integrována zeleň s automatickým zavlažováním, která bude vytvářet unikátní "vertikální zahradu". Kromě výškově dominantní bílé věže s 25 podlažími zde vzniknou ještě další nižší rezidenční stavby s čistou designovou architekturou, které dominují bílé, stříbrné a šedé barvy doplněné rozsáhlou zelení.

Důraz je kladen na udržitelnost a ekologii. Vznikne zde více než 15 tisíc m² ploch veřejné zeleně – velký park s hřišti, zeleň uvnitř projektu, zelený veřejný prostor kolem centrální věže a nové náměstí s vodním prvkem. Široce se zde pracuje s modrozelenou infrastrukturou. Stavby mají zelené střechy, retenční nádrže na zalévání, fotovoltaiku, tepelná čerpadla, rekuperaci a řadu dalších ekologických prvků.

V přízemí objektů v hlavních komunikačních zónách vznikne řada komerčních prostorů pro drobné obchody, služby, restaurace a kavárny

Další postup přípravy a realizace projektu

„Projekt je nyní už v pokročilém stádiu projednávání a finalizuje se změna územního plánu ze speciální technologické funkce na funkci smíšenou. Dokončuje se demolice dřívějšího telekomunikačního komplexu a intenzivně už probíhají projekční práce na novém návrhu. Zahájení výstavby předpokládáme po získání stavebního povolení zhruba za tři roky," říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Na dotažení tohoto projektu designových staveb je ještě hodně práce i pro autory architektonického návrhu. Je třeba dispozičně optimalizovat vnitřní řešení staveb a dořešit mnoho designových detailů. Zpracovat se musí i návrhy vodního prvku na náměstí, návrhy uměleckých děl v lokalitě a optimálně navrhnout kvalitní veřejný prostor se zelení. Cílem investora i architektů je to, aby se v lokalitě nejen dobře žilo jejím novým rezidentům, ale aby zde rádi trávili svůj čas i lidé ze širokého okolí.

240 milionů příspěvek Praze a další náklady

S výstavbou Centra Nového Žižkova jsou pro Central Group spojené vysoké vedlejší náklady. Kromě nových bytů a související infrastruktury zde bude totiž na své náklady stavět pro městskou část i velkou mateřskou školu s pěti třídami a rozsáhlou zahradou s hřišti. Na náklady investora zde také vznikne nové náměstí s vodním prvkem u křižovatky ulic Olšanská a Jana Želivského a rozsáhlá parková zeleň.

„Celkové příspěvky pro město za možnost stavět v této lokalitě nové byty činí pro Central Group více než 240 milionů korun. Z toho 108 milionů je náš příspěvek na základní školu. Na této lokalitě bude výrazně profitovat i stát. Z prodeje bytů v tomto projektu získá jen na DPH zhruba 1,5 miliardy korun do státního rozpočtu," dodává Kunovský.

Central Group v lokalitě na své náklady postaví a zdarma předá Městské části Praha 3 velkou mateřskou školu

Ve stovkách milionů korun se pak počítají náklady investora na velmi náročnou demolici dřívějšího komplexu Ústřední telekomunikační budovy (ÚTB) ze 70. let. Technologicky zastaralý objekt už před lety přestal sloužit svému účelu. Protože se pro tento stavebně a energeticky velmi problematický komplex budov nepodařilo nalézt jiné využití, bylo rozhodnuto o jeho ekologickém odstranění. Nyní se dokončuje komplikovaná a nákladná demolice s likvidací více než 3.000 tun karcinogenního azbestu.

Dominantu lokality tvoří centrálně umístěná rozvlněná věž vysoká 80 metrů s 25 podlažími

Architektonická soutěž a původní vítězný návrh

Původní vítězný návrh z architektonické soutěže byl jiný než aktuální upravený projekt. Skládal se z nižšího bytového bloku a tří rezidenčních věží, jejichž výšky se gradovaly - 80, 90 a 100 metrů. K navrženým výškám a řešení nové zástavby však byly výhrady některých institucí. Proto musel být návrh zásadně přepracován, aby mohl být schválen.

Územní plán pro tento pozemek nestanovil žádné limity ohledně kapacit ani výšky zástavby. Proto Central Group, když nemovitosti koupil, s odborníky konzultoval, jak novou výstavbu pojmout. A na základě toho bylo dohodnuto, že návrh vzejde z velké mezinárodní architektonické soutěže se zapracováním požadavků Městské části Praha 3, se kterou Central Group uzavřel smlouvu o spolupráci.

Původní projekt Evy Jiřičné pak byl odbornou porotou soutěže vybrán jako nejlepší mezi návrhy od 98 ateliérů z 30 zemí celého světa. A to včetně takových slavných jmen světové architektury jako například Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Velká Británie) nebo Richard Meier (USA).

Architekti Eva Jiřičná a Petr Vágner (AI DESIGN) se při přípravě vítězného návrhu spojili s prestižním architektonicko‑inženýrským ateliérem ARUP z Londýna. Ten navrhoval a technicky řešil mnoho těch nejunikátnějších světových staveb, včetně například Opery v Sydney nebo složitého Guadího chrámu Sagrada Família v Barceloně.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688