Nizozemsko ověřuje výhody vodíku, směřuje k plně funkčnímu vodíkovému trhu
Vodíkovým technologiím je věnována velká pozornost také v Nizozemsku, kde rychlým tempem přibývají nejen masivní rozvojové energetické projekty na celostátní i municipální úrovni, ale zejména malé a střední instalace, reálně uplatňující aktuálně dosažitelné technologie. Tím dochází k ověřování a potvrzování výhod vodíku jako energetického nosiče na každodenní bázi.
Čerpací vodíková stanice v Alkmaaru. Foto: Shutterstock
Přední nizozemské firmy ve spolupráci s příslušnými regionálními i státními institucemi usilují o zprovoznění plně funkčního vodíkového trhu v zemi do roku 2030 – v rámci projektu Projekt Mission H2.
CELOSVĚTOVÝ TREND
Vodík a jeho využití v energetice se stále více dostává do popředí po celém světě jako jeden z klíčových činitelů dekarbonizace průmyslu i celé společnosti. Vzhledem k jeho schopnosti dlouhodobě vázat a udržet energii, naakumulovanou prostřednictvím řady obnovitelných zdrojů, mnohdy odkázaných na proměnlivé meteorologické a geografické parametry, se rozvoj vodíkových technologií stává jednou z globálních priorit pro možnost plošné náhrady fosilních paliv a posílení strategické energetické bezpečnosti.
NIZOZEMCI NABÍZÍ SPOLUPRÁCI
Místním i zahraničním společnostem, které se chtějí zapojit do špičkového vodíkového prostředí, nabízí Nizozemsko mezinárodní spolupráci se znalostními institucemi, vládami a podnikatelskou komunitou při vývoji, pilotování a zavádění nových technologií. Nizozemsko má velkou výhodu jak v dlouhém mořském pobřeží, ideálním pro umístění dalších parků větrných elektráren, tak i v řadě velkých a kvalitně vybavených přístavů nebo ve stávající infrastruktuře pro přepravu zemního plynu, jejíž přizpůsobení na vodík je relativně časově i nákladově nenáročné. Rozvoj kompletní infrastruktury pro výrobu a přepravu vodíku tak zde pokračuje velmi rychle.
Vodíkový vlak v Groningenu. Foto: Shutterstock
SVĚTOVÝ SUMMIT S ČESKOU ÚČASTÍ
Z výše uvedených důvodů byla i v letošním roce ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Haagu a zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux připravena formou projektu ekonomické diplomacie (PROPED) účast zástupců českých firem na jedné z nejvýznamnějších světových prezentací vodíkových technologií, mezinárodní konferenci a veletrhu World Hydrogen Summit 2024 (WHS 2024) v polovině května v Rotterdamu.
V rámci českého stánku na WHS 2024 se potenciálním partnerům z Nizozemska i z řady dalších zemí celého světa měly možnost se svými technologiemi prezentovat následující firmy:
- BAEST Machines & Structures,
- Kolibrik.net,
- Leancat,
- Temlos Industry.
Kromě vlastní účasti na WHS 2024 byl pro účastníky tohoto projektu připraven také jednodenní doplňkový program, v jehož průběhu navštívili vodíkovou firmu Power to Power ve městě Den Bosch, dále rezidenční lokalitu, plně napojenou na vodík v rámci projektu „Open Hofkerk“ a také vodíkovou čerpací stanici firmy GP Groot, vybavenou místní technologickou společností Resato. Hlavním cílem projektu bylo umožnit prezentovat Česko jako zajímavého partnera v oblasti vodíkových technologií a podpořit úsilí českých firem o mezinárodní spolupráci v této velmi perspektivní energetické oblasti.
Stanislav Beneš, obchodně-ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Haagu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Pro obnovu hospodářství po pandemii bude klíčový plně funkční vnitřní trh EU
- Výzva k?vyjádření zájmu o účast v?mezinárodních projektech IPCEI v?oblasti výroby a využití vodíku a vodíkových technologií
- Vodík a vodíkové technologie a ekonomika
- Jižní Korea navyšuje produkci vodíku, palivových článků i aut na vodíkový pohon (video)
- Nizozemsko plánuje výrazný rozvoj vodíkové infrastruktury, Češi mohou být u toho
- 21.10.2017 Web ČSÚ s výsledky voleb je již plně funkční
- Plzeňská hromadná doprava směřuje k plně bezbariérovému provozu
- Metody hledání výhod v trhu – časová výhoda
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?