Export (export.cz)
Export  |  23.05.2024 10:44:00

Malajsie zažívá dynamický rozvoj průmyslu, poptávka po strojích roste

Malajsie zažívá dynamický rozvoj průmyslových odvětví a poptávka po strojích a vybavení tudíž roste. Rozvoj strojírenského průmyslu povzbuzuje řada vládních iniciativ. Malajsie je v tomto oboru atraktivní destinací také pro zahraniční investory. Nejvýznamnější strojírenský veletrh v Malajsii, výstava Metaltech 2024, potvrdila, že příležitosti se rýsují také pro české strojírenské firmy.

Foto: Metaltech

Malajsie má prosperující ekonomiku, rostoucí průmyslový sektor a příznivé vládní politiky. Existuje proto řada obchodních příležitostí pro společnosti, které chtějí expandovat na malajsijský trh.

Vláda realizuje Národní plán rozvoje průmyslu (National Industrial Masterplan), kterým Malajsie definuje zaměření na oblast průmyslu do roku 2030. Výrobní sektor vykazuje solidní růst 5-6 % ročně. Podíl na národním hospodářství představuje 24 % a na zaměstnanosti 17 %, přičemž roční tempo růstu dosahuje 1 %.

SMĚREM K PRŮMYSLU 4.0

Národní plán rozvoje průmyslu nejvíce rozpracovává přechod na průmysl 4.0, který silně spoléhá na automatizační technologie, jako je robotika, umělá inteligence a internet věcí (IoT). Posílení těchto podoborů by se mohlo odrazit v tolik očekáváném zvýšení produktivity, digitalizaci výrobních procesů a přijetí chytrých technologií.

Dalším pilířem státní podpory je zavedení pokročilé výroby, a to zejména prostřednictvím stimulace rozvoje pokročilých výrobních odvětví, jako je letecký průmysl, výroba zdravotnických prostředků a zařízení či high-tech elektronika. Tato průmyslová odvětví intenzivně využívají automatizaci pro přesnost a efektivitu, tudíž lze předpokládat i zvýšenou poptávku po strojích určených pro výrobu v těchto odvětvích. V neposlední řadě se pak Malajsie chce zaměřit i na zvyšování kvalifikace pracovní síly či investic do výzkumu a vývoje.

Foto: Metaltech

REGIONÁLNÍ CENTRUM

Některé z klíčových oblastí, ve kterých existují obchodní příležitosti, zahrnují výrobu strojů a zařízení, jelikož Malajsie je významným regionálním výrobcem a vývozcem strojů a zařízení pro různá průmyslová odvětví, včetně elektroniky, automobilového průmyslu a ropy a plynu. Existuje velká poptávka po vysoce kvalitních strojích a zařízeních od místních i zahraničních výrobců.

Rovněž malajsijský automobilový průmysl jako jeden z největších v jihovýchodní Asii představuje poptávku po komponentech a systémech pro výrobu automobilů, motocyklů a dalších vozidel. Další uplatnění lze nalézt v odvětví elektronického a elektrotechnického průmyslu, poptávka je zejména po komponentech a systémech pro výrobu elektroniky včetně integrovaných obvodů, tištěných spojových desek a displejů.

V neposlední řadě lze rovněž uvést roli Malajsie jako významného producenta ropy a plynu, kde existuje potenciál pro produkty, jako jsou vrtné soupravy, potrubí a čerpadla. Pro doplnění pak uvádíme další typy strojů, které dominovaly veletrhu Metaltech, a jejichž dovoz do Malajsie se zdá být perspektivní, jako jsou stroje pro obrábění kovů: frézky, soustruhy, brusky, dále stroje pro manipulaci s materiálem: nakladače, jeřáby, dopravní pásy atd.

Strojírenský průmysl a příležitosti pro české firmy lze tedy shrnout jako perspektivní, s mnoha konkrétními obchodními příležitostmi, plynoucími z růstu průmyslové výroby, nárůstu investic do infrastruktury, rozvoje malých a středních podniků, automatizace a modernizace výroby a samozřejmě státních pobídek a programů.

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688