David Matulay (InvestingFox)
Okénko BIG EXPERT  |  15.05.2024 14:20:54

Investice do kanadských aktiv mohou být sázkou na jistotu

Kanada platí za rozvinutou zemi se stabilním a přívětivým prostředím pro investory. Aktiva denominovaná v kanadských dolarech se do značné míry vezou na vlně sousedství Kanady se Spojenými státy. Tomu také odpovídá výnosnost investic do technologických společností, které za posledních pět let vykázaly nejvyšší výkonnost v rámci torontské akciové burzy.

Než se ale pustíme do analýzy samotných aktiv, podívejme se na vývoj směnného kursu kanadského dolaru vůči euru a české koruně za posledních pět let. Kurs české koruny a kanadského dolaru vykazoval poměrnou stabilitu, když se po většinu sledovaného období pohyboval kolem úrovně 17 korun za kanadský dolar.*

Obdobný vývoj lze pozorovat u kursu kanadského dolaru vůči euru. Po většinu pětiletého období se kurs pohyboval v rozmezí 1,4 až 1,5 kanadského dolaru za euro. Po začátku ruské agrese vůči Ukrajině však kanadský dolar vůči euru sílil až k hranici 1,3 dolaru za euro. Ještě do konce roku 2023 se však kurs vrátil do předchozího koridoru, avšak blíže hranici 1,5 kanadského dolaru za euro. Tento návrat lze vysvětlit částečně i tím, že úrokové sazby Evropské centrální banky začaly růst, a zmenšoval se tak úrokový diferenciál mezi eurozónou a Kanadou.*

V současné době se zdá být kurs kanadského dolaru jak vůči české koruně, tak vůči euru stabilizován. To je dobrá zpráva pro zahraniční investory, jelikož mohou počítat s nižším kursovým rizikem při investicích do dolarových aktiv než tomu bylo právě ještě třeba před rokem či dvěma. Přesto je vhodné dál sledovat vývoj úrokové politika ECB, ČNB nebo Bank of Canada.

Pokud uvažujete o investicích do akcií kanadských společností, pak se i v tomto případě jako nejjednodušší a nejméně náročná varianta jeví investovat do akciového indexu prostřednictvím některého z ETF fondů. Hlavním akciovým indexem v Kanadě je index torontské burzy TSX, případně TSX60 s tím, že TSX60 lze považovat za index, který zahrnuje takzvaná blue chips akcie.

Index TSX60 je z 34,6 procenta tvořen akciemi firem z finančnictví, 18 procent zaujímají energetické tituly, 13,5 procenta akcie průmyslových firem, necelých deset procent pak informační technologie. Index TSX60 za posledníchpět let zpevnil o téměř 32 procent.*

Existuje také možnost navolit si portfolio podle jednotlivých sektorů. Za posledních pět let byly jednoznačně nejvýkonnější technologické společnosti, když sektor jako celek na torontské burze vzrostl o necelých 98 procent. Následovaly průmyslové firmy (76,26 %), firmy produkující spotřební zboží (56,85 %) a společnosti dodávající suroviny a materiály (49,7 procenta). Naopak nejhorší výkonnost zaznamenaly farmaceutické společnosti a obecně firmy ze zdravotnického sektoru, u nichž došlo k souhrnnému propadu o 56,52 procenta. K poklesu došlo ještě u telekomunikací (o 21,33 %) a realitních firem (o 8,05 %). Nejmenší přírůstek pak zaznamenaly firmy provozující utility (8,56 %).*

Pokud se chcete pustit do investování přímo do jednotlivých akcií obchodovaných na burze v Torontu, lze v takovém případě doporučit zaměřit se na Top 10 největších společností v rámci indexu TSX60. V podstatě jde o takový creme de la creme v Torontu obchodovaných akcií.

Vůbec nejvýkonnější akcií z Top 10 společností indexu TSX60 v horizontu uplynulých pěti let je akcie společnosti Shopify Inc. z oblasti informačních technologií. Investice do tohoto titulu se zhodnotila o 217,36 procenta (k 24.4.2024). Následuje energetická společnost Canadian Natural Resources se zhodnocením o 160,87 procenta, třetí nejvýkonnější akcií se může pochlubit průmyslová společnost Canadian Pacific Kansas City, která za posledních pět let zpevnila o 87,43 procenta.*

David Matulay
Analytik
InvestingFox

 

Příloha

Výkonnost akcií 10 největších firem zahrnutých v indexu TSX60 burzy v Torontu

Změna za posledních pět let v % (k 24.4.2024)

Shopify Inc.

IT

217,36

Canadian Natural Resources Limited

Energetika

160,87

Canadian Pacific Kansas City Limited

Průmysl

87,43

Brookfield Corporation

finančnictví

56,48

Canadian National Railway

Doprava

33,78

Royal Bank of Canada

finančnictví

26,02

Bank of Montreal

finančnictví

17,99

Toronto Dominion Bank

finančnictví

7,05

Enbridge Inc.

Energetika

-3,05

Bank of Nova Scotia Halifax

finančnictví

-13,98

Zdroj: TSX.com


Pětiletý vývoj indexu TSX60Zdroj: Google.com *

Pětiletý vývoj hodnoty akcie společnosti Shopify Inc. (v CAD)Zdroj: Google.com *

 

Pětiletý vývoj hodnoty akcie společnosti Canadian Natural Resources (v CAD)Zdroj: Google.com *

Pětiletý vývoj hodnoty akcie společnosti Canadian Pacific Kansas City (v CAD)Zdroj: Google.com *

 

* Údaje týkající se minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů.

•               Varování! Tento marketingový materiál není a nesmí být považován za investiční poradenství. Údaje z minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Investování v cizí měně může ovlivnit výnosy v důsledku kolísání. Všechny transakce s cennými papíry mohou vést k ziskům i ztrátám. Výhledová prohlášení představují předpoklady a aktuální očekávání, která nemusí být přesná nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. InvestingFox je obchodní značka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. regulované Národní bankou Slovenska..

David Matulay

David Matulay je analytikem InvestingFox. Do této společnosti nastoupil v roce 2023 jako vedoucí oddělení dealingu a portfolio manažer. Před tím získával tři roky zkušenosti jako finanční analytik v Advena Hedge Fund.

David vystudoval Průmyslovou informatiku na SPŠ Elektrotechnická v Bratislavě a Finance, bankovnictví a investování na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. V současnosti dálkově studuje Mezinárodní a diplomatická studia na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

 

InvestingFox

InvestingFox je registrovaná ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s., obchodníka s cennými papíry podle rozhodnutí uděleného Národní bankou Slovenska č. OPK-2297/2007-PLP. Svým partnerům poskytuje silné zázemí díky 16 letům zkušeností na finančních trzích.

Naši specialisté nabízejí vysokou odbornost a prvotřídní služby s možností obchodovat s více než 1 000 obchodními nástroji prostřednictvím CFD derivátů. U nás si můžete být jisti, že osobní údaje, účty i vklady nebo výběry jsou chráněny přísnými standardy kybernetické bezpečnosti.

Více informací na https://investingfox.com/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

16.05.2024  Naučili se už Češi investovat – seriál ČSNF – 4. díl Lukáš Hrma (ČSNF SICAV, a.s.)
15.05.2024  Investice do kanadských aktiv mohou být sázkou na jistotu David Matulay (InvestingFox)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688