Emirátské investiční fondy posilují zahraniční akvizice
Emirátské státní investiční fondy (v angličtině sovereign wealth funds – SWF) ukrývají obrovské bohatství. Odhadem se v nich nachází více než 2 000 miliard USD. Pro srovnání: český státní rozpočet pro rok 2024 je necelých 100 miliard USD. Zahraniční investice SWF jsou integrální součástí strategie vlády Spojených arabských emirátů (SAE) s cílem posílit mezinárodní pozici a vliv země, diverzifikovat národní hospodářství a dosáhnout udržitelnosti ekonomického modelu SAE po odeznění ropné éry.
Ilustrační foto: Shutterstock
Fondy jako je Mubadala, ADIA nebo ADQ aktuálně posilují své zahraniční akvizice ve strategických sektorech, jako je energetika, dopravní a digitální infrastruktura, zpracovatelský high-tech průmysl, obranný, letecký a vesmírný průmysl, potravinová bezpečnost či umělá inteligence a kvantové výpočty. Aktivity emirátských SWF mohou představovat zajímavé příležitosti i pro Česko, a to jak státní instituce, tak soukromý sektor.
INVESTICE DO INFRASTRUKTURY
Jedna z posledních akvizic ADQ názorně ilustruje aktuální zaměření emirátských SWF. Fond ADQ odkoupil 49% podíl v aktivech australské investiční skupiny Plenary Group, která se zaměřuje především na dopravní infrastrukturu. Celková aktiva skupiny Plenary Group dosahují hodnoty 25 mld. USD a jsou lokalizována nejen v Austrálii, ale i v Evropě, Asii a na Blízkém východě. Čerstvý kapitál ADQ umožní realizaci několika rozsáhlých infrastrukturních modernizačních projektů v Austrálii i v regionu GCC v oblasti veřejné železniční a příměstské dopravy.
Emirátští investoři si od svého vstupu do Plenary Group slibují dlouhodobou návratnost kapitálu a stabilní, dlouhodobé a pravidelné příjmy. Mezi oblasti největšího zájmu pro fond ADQ patří obecně energetika (obnovitelné zdroje, jaderná energetika, přenosové soustavy a distribuce), agrární průmysl a potravinová bezpečnost (vlastní farmy po celém světě, včetně Evropy), zdravotnický a farmaceutický průmysl, letecká doprava (vlastník Etihad Airways), finanční služby a bankovnictví, či pohostinství.
V ROLI AKTIVNÍHO AKCIONÁŘE
Dalším významným emirátským SWF je fond Mubadala Investment Company, který se zaměřuje na investice do širokého spektra oblastí a sektorů jak v SAE, tak v zahraničí (75 % investic Mubadala je alokováno mimo SAE v zahraničí). V segmentu private equity fond Mubadala aktuálně vyhledává investice zejména do energetiky, finančních služeb či technologických společností (software, polovodiče, AI, atd.).
Při investicích do energetiky přitom Mubadala vyhledává zejména obnovitelné a čisté zdroje energie a diverzifikaci portfolia. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Masdar fond Mubadala například vlastní jedny z největších solárních a větrných parků v Anglii a Španělsku. Mubadala preferuje pozici minoritního, ale proaktivního akcionáře, který spoluurčuje směřování spoluvlastněných podniků. Ideální velikost akvizic v segmentu energetické infrastruktury bývá typicky v řádu 200 – 250 mil. USD, avšak fond má zkušenosti i s investicemi v řádu jednotek miliard USD.
V portfoliu Mubadala jsou například plynovody a ropovody v zemích Zálivu, plynovody a ropné či LNG terminály v USA, solární elektrárny a infrastruktura v Indii (Tata Renewables). Dalším zajímavým segmentem a byznysovou příležitostí jsou pro Mubadalu investice do informačních a telekomunikačních technologií, jako jsou datová centra, AI, backend a telco infrastruktura, opět ideálně v hodnotě 200 – 250 mil. USD na akvizici. Mubadala například nedávno dokončila investici ve výši 1 mld. USD do klastru datových center v Indii.
PŘECHOD NA ZELENOU EKONOMIKU
Jedním z hlavních investorů v oblasti obnovitelné a čisté energie je korporace Masdar, založená v roce 2006 fondem Mubadala. Masdar má za úkol docílit přechod primárně uhlovodíkové ekonomiky SAE na „zelenou“ ekonomiku založenou na bezemisních energetických zdrojích.
Společnost se zaměřuje na rozvoj a akvizice solárních, větrných, vodíkových či kombinovaných projektů v SAE a v zahraničí. Má aktiva v hodnotě přesahující 30 mld. USD ve 40 zemích světa. Je vlastníkem či spoluvlastníkem desítek velkých a významných projektů, například solárních parků (systémy fotovoltaiky i solárně-termálních zdrojů) v SAE, Egyptě, Jordánsku, Maroku, subsaharské Africe, ostrovech Pacifiku a Karibiku a větrných farem ve Spojeném království, Ománu, Jordánsku, EU, USA, Saúdské Arábii a ostrovech Pacifiku.
Do portfolia společnosti spadají i projekty integrující úložné a bateriové systémy, projekty zaměřené na waste-to-worth (využití odpadu) či projekty zaměřené na zelený vodík. Masdar například v současnosti staví největší samostatný solární park na světě s výkonem 1,5 GW nacházející se nedaleko Abú Dhabí. Předsedou představenstva společnosti Masdar je Sultan Ahmed Al Jaber, který je zároveň ministrem průmyslu a pokročilých technologií SAE a předsedal klimatické konferenci COP 28 loni v prosinci.
PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKOU VLÁDU A INVESTORY
Pro českou vládu, soukromé finanční a investiční skupiny a firmy mohou emirátské SWF představovat zajímavou příležitost získání velkého objemu kapitálu a synergií plynoucích z partnerství se silnými mezinárodními institucemi s vlivem a letitými zkušenostmi ze světa mezinárodních investic a financí. SWF, jako jsou ADQ či Mubadala, navíc v rámci partnerství vyhledávají roli minoritního podílníka a podporují realizaci finančně nákladných modernizačních a transformačních projektů zacílených na zvyšování socioekonomické úrovně cílové země (za předpokladu finanční návratnosti investice a splnění určitých dalších parametrů).
Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí je v rámci své stykové činnosti a práce s českými firmami v kontaktu s některými SWF z emirátu Abú Dhabí. Vhodnou příležitostí pro projednání konkrétních investičních návrhů s fondy, jako je Mubadala či ADQ, jsou kromě individuálních jednání v SAE, která česká ambasáda dokáže zařídit, zejména návštěvy různých podnikatelských misí v SAE a v Česku plánované na letošní rok. Bližší informace může poskytnout ekonomický rada velvyslanectví.
Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?