Egap více než zdvojnásobil zisk na rekordní 1,8 miliardy korun
Státní exportní pojišťovna EGAP uzavřela loni hospodaření se ziskem 1,8 miliardy korun. To je více než dvojnásobný nárůst zisku oproti roku 2022 (832 mil. Kč) a vůbec nejvyšší hodnota ve 32leté historii pojišťovny. Zisk plánuje pojišťovna využít jako kapitálový polštář pro další podporu českého exportu.
![](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/14/767214/shutterstock_666450118-scaled.jpg)
Ilustrační foto Shutterstock
„Velkou částí se na hospodářském výsledku pojišťovny podílejí vymožené pohledávky z pojistných událostí. Z nich se v loňském roce podařilo získat téměř 1,3 miliardy korun,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.
Pro historicky příznivou bilanci je podstatné také zdravé obchodní portfolio pojišťovny. V předešlých letech se pravděpodobnost, že v horizontu jednoho roku selže jistá část portfolia, pohybovala mezi 1,5 až 2,5 procenty. Rizikovost se díky většímu rozložení případů v zemích i odvětvích podařilo výrazně snížit. „Portfolio je nyní nejzdravější v historii. Ukazatel pravděpodobnosti selhání se dostal pod 1 %, a to je nejnižší hodnota, kterou jsme kdy měli,“ uvedl Havlíček.
Například záruční program COVID Plus ze 110 obchodních případů, kdy v době pandemie načerpali exportéři 22 miliard korun, hlásí dosud pouhé čtyři případy v selhání. Přičemž 77 procent zaručených pohledávek již bylo dlužníky splaceno.
Celkový hospodářský výsledek podpořilo také meziroční snížení provozních nákladů pojišťovny o 5 procent. „Konsolidační balíček vlády se nás jako pojišťovny přímo netýkal, ale cítili jsme morální potřebu se k úsilí připojit. Zeštíhlili jsme organizační strukturu a zefektivnili některé procesy, což vedlo ke snížení provozních nákladů o 5 procent,“ dodává Havlíček.
69 miliard na pomoc českému exportu
Střídmé hospodaření ovšem nikterak negativně nezasáhlo do obchodních aktivit EGAP. Ty byly loni nejobjemnější od roku 2012. Exportní pojišťovna v roce 2023 pojistila či zaručila vývoz zboží a investic českých firem v objemu 69 miliard korun, což je zároveň druhý nejlepší obchodní výsledek od vzniku pojišťovny. Dosažen byl především chutí firem investovat a vysokou mírou rizika ve světě.
Do obchodních výsledků se kromě tradičních produktů promítl také záruční program EGAP Plus, kterým pojišťovna v roce 2023 pomáhala načerpat likviditu od komerčních bank. Šestimiliardový rozpočet garancí byl vyčerpán již během prvních devíti měsíců roku. Úvěry s pomocí EGAP získali například čeští výrobci letadel, bicyklů či automobilových světlometů.
Loni poprvé mohly využít pojištění provozních a investičních úvěrů takzvaně vývozně orientované podniky. Tedy české firmy, jejichž tržby plynou alespoň ze čtvrtiny z exportu. Úvěr zhruba za 2,5 miliardy tak získal výrobce hydraulických hadic pro automobilový průmysl, který na Ostravsku staví nový výrobní závod s ekologickým provozem.
O pojištění vývozu na Ukrajinu je zájem
Další novinkou uplynulého roku byla možnost pojištění vývozu na Ukrajinu krytá Fondem Ukrajina. K dnešnímu dni přijala pojišťovna čtyři desítky žádostí v celkovém objemu přes 400 milionů korun. S exportéry dosud podepsala desítku smluv, převážně na pojištění vývozu zemědělské techniky a potravin.
Za celou dobu své existence EGAP pojistil vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa. EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost a.s.) je státem vlastněná úvěrová pojišťovna se zaměřením na tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z Česka.
![](https://i.fin.cz/news/foto/loga/Moderni-ekonomicka-diplomacie.png)
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kávová horečka: ceny lámou rekordy, zásoby docházejí a Trump přilévá olej do ohně
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets