Přibývá bankrotů podnikatelů, měsíční průměr je letos o 13 % vyšší než loni

V dubnu bylo v Česku vyhlášeno 468 bankrotů fyzických osob podnikatelů a zároveň bylo podáno 465 insolvenčních návrhů. V obou případech jde oproti loňskému roku o nadprůměrné hodnoty. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„Od začátku letošního roku pozorujeme zvýšené počty podnikatelských bakrotů. Zatímco loni zbankrotovalo průměrně 415 podnikatelů měsíčně, letošní průměr dosahuje 470, tedy o 13 % více. Zároveň zde oproti loňsku pozorujeme i vyšší počet insolvenčních návrhů, takže lze očekávat růst počtu bankrotů i v následujícíh měsících, “ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Za posledních 12 měsíců v Česku zbankrotovalo celkem 5 186 fyzických osob podnikatelů, o 6 % více než v předchozím období. Z dlouhodobého hlediska je znatelný také růst insolvenčních návrhů, kterých bylo za posledních 12 měsíců podáno 5 478, o 4 % více oproti předchozímu období. Průměrně za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 47 z 10 tisíc aktivních podnikatelů.
Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v dubnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (61), v Praze (58) a Moravskoslezském kraji (57), nejméně pak na Vysočině (14) nebo na Královéhradecku (17). Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Ústecký kraj se 74 bankroty na každých 10 tisíc aktivních subjektů.
V rámci odvětví bylo v dubnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (61), v Praze (58) a Moravskoslezském kraji (57), nejméně pak na Vysočině (14) nebo na Královéhradecku (17). Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Ústecký kraj se 74 bankroty na každých 10 tisíc aktivních subjektů.
V rámci odvětví bylo v dubnu nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (131), v obchodu (72) a ve zpracovatelském průmyslu (63), pouze 1 podnikatel v dubnu zbankrotoval v odvětví informačních a komunikačních činností. Dlouhodobě nejvyšší míru bankrotu vykazuje odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 67 z 10 tisíc registrovaných subjektů a stavebnictví se 43 bankroty na 10 tisíc podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů opakovaně vykazují odvětví poskytující vzdělávácí, zdravotnické a sociální služby (7 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů).

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.
Více informaci na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- V říjnu bylo vyhlášeno 63 firemních bankrotů, 440 bankrotů podnikatelů a 1 081 osobních bankrotů Dlouhodobě ubývá bankrotů ve všech kategoriích
- Počet bankrotů se v dubnu snížil: Vyhlášeno bylo 58 bankrotů obchodních společností, 470 bankrotů podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů
- Eurostat: Ceny potravin v Česku byly loni až o třetinu levnější než je průměr EU - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Eurostat: Ceny potravin v Česku byly loni až o třetinu levnější než je průměr EU
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.