Průmyslová produkce (březen 2024)
Průmyslová produkce v březnu oproti únoru poklesla o 1,6 % a v meziročním srovnání se snížila o 2,7 %. Meziměsíční pokles průmyslu již dopředu signalizovala nižší březnová produkce osobních automobilů podle statistik Sdružení automobilového v průmyslu.
I nadále platí, že v posledních měsících lze pozorovat velmi rozkolísaný vývoj produkce, za kterým stojí především volatilní výroba motorových vozidel. Jeden měsíc meziměsíční růst (říjen a prosinec 2023 a únor 2024) a druhý měsíc meziměsíční pokles (listopad 2023, leden a březen 2024). Trendově průmyslová produkce v posledních třech měsících de facto stagnuje.
V březnu k meziměsíčnímu poklesu průmyslu o 1,6 % přispěla především nižší výroba motorových vozidel (-2,4 %). Výroba se však snížila i v řadě dalších odvětvích zpracovatelského průmyslu jako např. ve strojírenství (-4,5 %), ve výrobě ostatních dopravních prostředků (-9,1 %) či v kovodělném průmyslu (-2,7 %). Meziměsíční růst produkce si v březnu připsala výroba elektrických zařízení (+1,1 %), výroba počítačů a optických přístrojů (+1,0 % m/m) či farmaceutické výrobky (+1,9 %).
V meziročním srovnání v březnu průmyslová produkce poklesla o 2,7 % k čemuž opět významně přispěla meziročně nižší produkce automobilů (efekt vysoké statistické základny z loňského března). Silně negativní byl v březnu meziroční příspěvek strojírenství. Tomuto odvětví se v posledních čtvrtletích vůbec nedaří a ani vývoj nových zakázek zatím nenaznačuje brzké zlepšení. Kladně do celkové produkce v březnu přispíval ostatní zpracovatelský průmysl či výroba potravinářských výrobků.
Pozitivně lze hodnotit vývoj nových zakázek. V březnu oproti únoru sice nové průmyslové zakázky poklesly o 1,5 %, avšak v meziročním srovnání vzrostly o 5,2 %. Tříměsíční klouzavý průměr naznačuje pozvolné zlepšování nových zakázek, ačkoliv není úplně plošné (např. slabé strojírenství). Pozitivně lze hodnotit i zlepšování zahraniční poptávky - nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 8,6 %, tuzemské nové zakázky klesly o 1,1 %.
V letošním 1. čtvrtletí oproti 4. čtvrtletí loňského roku průmyslová produkce poklesla o 0,8 %, což jde ruku v ruce s informací Českého statistického úřadu z minulého týdne o negativním příspěvku průmyslu do HDP. Udržitelné oživení tuzemského průmyslu se tak zatím odkládá a při pohledu na dubnové předstihové ukazatele z ČR i z Německa (PMI, průzkumy Evropské komise) to na citelnější zlepšení výrobní aktivity zatím nevypadá ani ve 2. čtvrtletí. Pozitivní je alespoň vývoj nových zakázek z posledních měsíců. Zároveň však domácí průmyslové podniky i nadále uvádějí nedostačenou poptávku jako hlavní bariéru růstu produkce. V návaznosti na slabší 1. čtvrtletí pro letošní rok očekávám růst průmyslové produkce jen o 0,5 %.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcenta.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?