Americký trh práce se dále utahuje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dubnový americký NFP report podle nás ukáže na další silný přírůstek nových pracovních sil v nezemědělském sektoru. Pokračující napětí na americkém trhu práce bude tak pravděpodobně nadále přiživovat inflační tlaky, což by mělo znejistit členy FOMC ohledně začátku snižování sazeb v letošním roce. Zároveň známky ohledně jeho ochlazování, které by mohlo centrální bankéře k prvnímu snížení sazeb přiblížit, se zatím nedostavují. Na domácím trhu bude pravděpodobně ještě rezonovat včerejší zasedání ČNB (více zde: https://bit.ly/CNB_May24_CZ).
Ochlazení amerického trhu práce zatím v nedohlednu.
Americký trh práce od začátku roku překvapoval výrazně směrem nahoru, a to i přestože byla očekávání poměrně optimistická. V dubnu podle nás americká ekonomika přidala 235 tis. nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, což je sice výrazné zpomalení oproti březnovým 303 tis., stále však jde o silný přírůstek, který zvyšuje napětí na tamním trhu práce. Přírůstky pracovních pozic jsou od začátku roku poměrně plošné. Nejvíce citelné jsou ale ve vládním sektoru, školství či zdravotnictví. Zmíněné sektory a obecně sektor služeb patří mezi ty, které donedávna doháněly předpandemickou úroveň zaměstnanosti. Tu však již z většiny dohnaly a nyní ji dokonce překonávají, což svědčí o dobré kondici tamní ekonomiky. Nadále napjatý trh práce bude zřejmě přispívat k udržení silnějších inflačních tlaků. Ve směru pozdějšího snižování sazeb Fedu jde zároveň i fakt, že známky blížícího se ochlazení trhu práce, které by mohlo Fed přiblížit k uvolňování měnové politiky, jsou v nedohlednu. Míra nezaměstnanosti v dubnu podle nás setrvala na 3,8 % a hodinové mzdové výdělky vzrostly stejným tempem jako v předcházejícím měsíci, a to o 0,3 % m/m.
ČNB snížila sazby o 50 bb a její komunikace zůstala jestřábí.
Česká národní banka na včerejším zasedání vůči analytickému konsensu nepřekvapila, když snížila úrokové sazby o 50 bb, tak jak víceméně avizovala vyjádření některých členů bankovní rady (BR) v minulých týdnech. Finanční trhy ovšem před zasedáním přisuzovaly nemalou šanci i pouze 25bodovému snížení. Na tiskové konferenci guvernér Michl pokračoval v jestřábí rétorice. Podobně jako na předchozích zasedáních zdůrazňoval proinflační rizika na výhledu a dodal, že jejich naplnění by mohlo ve výsledku znamenat zpomalení či pozastavení procesu snižování sazeb. Ohledně úrovně neutrální úrokové míry guvernér pouze zmínil, že většina BR ji vidí výše, než je v předpokladech základního scénáře prognózy ČNB, tj. 3 % v nominálním vyjádření, přičemž dodal, že se debata točila kolem úrovně 3,5 %. Nová prognóza z dílny ČNB předpokládá růst HDP v letošním roce o 1,4 % a celkovou inflaci v průměru na 2,3 %. To je téměř v souladu s naší dubnovou prognózou HDP (1,4 %) i inflace (2,1 %). Výrazně směrem nahoru byla revidována trajektorie úrokových sazeb. Prognóza předpokládá pokles sazby 3M PRIBOR ke 4 % v závěru letošního roku. Guvernér rovněž zmínil, že se prognóza úrokových sazeb po revizi směrem nahoru více ztotožňuje s očekáváním BR. Více najdete zde: https://bit.ly/CNB_May24_CZ.
Nálada v tuzemském průmyslu se dle PMI v dubnu zhoršila. Poté, co PMI v březnu výrazně vzrostl na 46,2 b., tak v dubnu toto posílení téměř vymazal a klesl na 44,7 b. I tak to je ale druhá nejvyšší hodnota zaznamenaná od září 2022, byť stále indikuje výrazný útlum aktivity. Tuzemské průmyslníky podle průzkumu stále trápí slabá poptávka, zejména v souvislosti s nevýrazným výkonem německého průmyslu. S ohledem na vývoj PMI a důvěry v průmyslu dle konjunkturálního průzkumu, přestože v posledních měsících obecně zaznamenaly mírné zlepšení, zatím nelze hovořit o přesvědčivém obratu k lepšímu ve vývoji průmyslové výroby. Výjimkou však zůstává automobilový průmysl, kde výroba i přes značně kolísavý vývoj z měsíce na měsíc zůstává poměrně vysoká. Schodek státního rozpočtu se ke konci dubna výrazně prohloubil (o téměř 50 mld. CZK oproti březnu) a dosáhl 153,1 mld. CZK. Rizika se začínají koncentrovat ve směru hlubšího deficitu oproti plánovaným 252 mld. CZK (více zde: https://bit.ly/4a2YAvL).
Navzdory tomu, že ČNB snížila sazby o 50 bb, přičemž trhy dávaly šanci i menšímu snížení, si koruna připsala po zasedání solidní zisky a vůči euru posílila o 0,3 %. Mohlo by tak jít o reakci na vyšší trajektorii úrokových sazeb z prognózy ČNB, která je však pohledem tržních sazeb z větší části již zohledněna. Nicméně zřejmě i v reakci na to se v závěru seance korunové sazby posunuly výše. Ve středoevropském regionu posílil i maďarský forint (o 0,2 %), zatímco polský zlotý ztrácel (o 0,2 %). Americký dolar před dnešním NFP reportem a po středečním mírně holubičím vyzněním Fedu nejdříve posiloval, ke konci dne zisky však odevzdal.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory