Csas.cz (Česká spořitelna)
Akcie v ČR  |  30.04.2024 08:02:47

Česká spořitelna zaznamenala dobrý start do roku 2024, korporátní úvěry rostly

Česká spořitelna vykázala k 31. březnu 2024 neauditovaný konsolidovaný čistý zisk počítaný podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví (IFRS) ve výši 5,7 mld. . Provozní zisk dosáhl 7,5 mld. .

"Start do roku 2024 byl pro Českou spořitelnu úspěšný. Je to zásadní zpráva pro celou českou ekonomiku. Naše výsledky jsou totiž odrazem celkově se zlepšující ekonomické a finanční situace jak našich klientů, tak i celé ekonomiky. Silná kapitálová vybavenost a stabilita České spořitelny a celého bankovního sektoru umožnily poskytovat účinnou podporu k překonání post-covidové krize i následné vysoké inflace.

V České spořitelně klademe důraz na komplexní péči o celkovou finanční kondici našich klientů, ať již se jedná o domácnosti či firmy. Jsme rádi, že tento přístup naši klienti oceňují. Například v průzkumu IMAS zveřejněném počátkem roku nás klienti regionálních korporátních center označili za nejoblíbenější banku v zemi!

Velkou pozornost klademe i na historickou roli České spořitelny přispívat k posilování prosperity celé společnosti. Aktivně se podílíme na nabídce řešení celospolečenských témat – zvyšování dostupnosti bydlení, či tvorbě úspor na důchod. Velký důraz klademe i na edukaci společnosti v klíčových oblastech finanční gramotnosti a kyberbezpečnosti.

V aktivitách podporujících růst české ekonomiky budeme pokračovat. Věřím, že v dalším období již nebudeme čelit negativním vlivům, které by vedly k oslabení bankovního sektoru a potažmo celé ekonomiky," uvedl Ivan Vondra, člen představenstva České spořitelny zodpovědný za finanční řízení, v hodnocení výsledků Banky za 1. čtvrtletí 2024.

HLAVNÍ UKAZATELE

Česká spořitelna očekává v roce 2024 oživení české ekonomiky, které by mělo být podpořeno jak zlepšenou domácí, tak i zahraniční poptávkou. Nicméně tento vývoj bude pravděpodobně postupný, na počátku roku se projeví pouze omezené zlepšení poptávky.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k 31. březnu 2024 výše 2 021,7 mld. a ve srovnání s objemem bilanční sumy k 31. prosinci 2023 vzrostla o 12,5 %. Vývoj na aktivní straně bilance byl zapříčiněn především růstem úvěrů bankám. Pasivní strana bilance byla ovlivněna vyššími vklady bank i klientskými depozity.

Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS byl pozitivně ovlivněn akvizicemi Sberbank CZ a Hello bank a meziročně vzrostl o 11,7 % na 1 048,0 mld. . Portfolio úvěrů domácnostem se v meziročním srovnání zvýšilo o 9,8 % na 653,6 mld. , díky hypotékám fyzickým osobám (+9,4 %), spotřebitelským úvěrům (+18,9 %) a úvěrům poskytnutých Stavební spořitelnou (+7,0 %). Objem úvěrů korporátním subjektům meziročně vzrostl o 14,5 % na 389,0 mld. , zapříčiněný nárůstem u velkých korporací (+22,4 %), malých a středních podniků (+7,5 %), financování komerčních nemovitostí (+19,7 %) a úvěrů poskytnutých korporátními dceřinými společnostmi (+10,0 %).

Závazky ke klientům vzrostly v meziročním porovnání o 4,4 % na 1 459,9 mld. , což bylo způsobeno růstem vkladů domácností na 941,1 mld. (+3,0 % meziročně) a vkladů klientů veřejného sektoru na 184,9 mld. (+25,9 % meziročně). Naproti tomu vklady korporátní klientely byly ovlivněny krátkodobými operacemi a meziročně poklesly o 1,0 % na 333,9 mld. . Podílové fondy vzrostly o 71,3 mld. (+35,6 % meziročně) na 272,0 mld. , což odráží poptávku klientů.

K 31. březnu 2024 činil celkový počet klientů Finanční skupiny ČS 4,6 milionu, z nichž digitální bankovnictví využívalo více než 2,3 milionu.

Celkový vlastní kapitál k 31. březnu 2024 vzrostl na 150,7 mld. , což bylo o 4,3 % více než na konci roku 2023. Celkový kapitálový poměr za Skupinu České spořitelny k 31. březnu 2024 dosáhl 19,1 %, což bylo značně nad minimálním regulatorním kapitálovým požadavkem (16,6 %).

Provozní zisk České spořitelny vzrostl v 1. čtvrtletí 2024 meziročně o 33,5 % na 7,5 mld. , a to zásluhou vyšších provozních výnosů, které v meziročním porovnání vzrostly o 17,3 % zejména v důsledku vyššího čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

Čistý úrokový výnos se ve srovnání s 1. čtvrtletím 2023 zvýšil o 17,7 % a dosáhl 9,6 mld. . Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především objemem poskytnutých úvěrů, což bylo podpořeno akvizicemi Sberbank CZ a Hello bank, dále pozitivním vývojem objemu vkladů a příznivou strukturou bilance. Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům dosáhla za 1. čtvrtletí 2024 hodnoty 2,01 % a byla ovlivněna strukturou bilance.

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 16,7 % na 3,0 mld. , což bylo způsobeno poplatky z transakcí s cennými papíry vlivem investic do podílových fondů a penzijního připojištění. Nárůst výnosu z platebních transakcí odrážel vyšší mezibankovní poplatky ovlivněné vyšším objemem transakcí. Dále byl čistý výnos u poplatků a provizí pozitivně ovlivněn poplatky za zprostředkování produktů životního pojištění a pojištění úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací za 1. čtvrtletí 2024 meziročně poklesl o 11,6 % na 0,9 mld. , k čemuž přispělo především přecenění derivátů.

Celkové provozní náklady se meziročně zvýšily o 1,7 % na 6,0 mld. za 1. čtvrtletí 2024, což bylo způsobeno zejména vlivem nárůstu ostatních správních nákladů. Náklady na zaměstnance (+0,9 %) byly taženy převážně navýšením mezd, zaměstnaneckým akciovým programem a novou strukturou benefitů. Tento nárůst byl částečně kompenzován nižším počtem zaměstnanců. Vyšší náklady na IT a provoz vedly spolu s vyšším příspěvkem do Fondu pojištění vkladů k růstu ostatních správních nákladů (+3,3 % meziročně). V porovnání s 1. čtvrtletím 2023 zůstala hodnota odpisů téměř na stejné úrovni. V důsledku výše uvedeného vývoje se poměr provozních nákladů a výnosů (Cost/Income Ratio) meziročně zlepšil na 44,2 % z 51,0 % v 1. čtvrtletí 2023.

Výsledek ze znehodnocení finančních nástrojů (tj. saldo tvorby opravných položek a rezerv na úvěrová rizika) představoval za 1. čtvrtletí 2024 tvorbu opravných položek ve výši -0,1 mld. , což odráží výbornou kvalitu úvěrového portfolia.

Ostatní provozní výsledek ve výši -0,5 mld. zahrnuje zejména ostatní výnosy a náklady nepřímo související s hlavní provozní činností Skupiny. Zlepšení provozního výsledku v meziročním srovnání o 43,4 % bylo zapříčiněno především nižším příspěvkem do Fondu pro řešení krize v 1. čtvrtletí 2024.

Celkový počet vydaných aktivních platebních karet ČS se meziročně zvýšil o 9,1 % a dosáhl 3,8 milionu kusů, přičemž z tohoto počtu představovaly kreditní karty 232,2 tisíc kusů. Objem transakcí uskutečněných kartami České spořitelny během 1. čtvrtletí 2024 u obchodníků se ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 zvýšil o 15,2 % na 106,6 mld. . Počet bankomatů a platbomatů České spořitelny meziročně poklesl o 63 na 1 675 kusů.

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688