Export (export.cz)
Export  |  29.04.2024 09:29:00

Hydroenergetika v Německu ožívá, trendem jsou mikroelektrárny

Cílem Německa je stát se do roku 2045 klimaticky neutrální průmyslovou zemí, a proto se země snaží zohlednit všechny alternativní zdroje energie. Jedním z nich jsou i vodní elektrárny, které platí za jeden z nejosvědčenějších zdrojů zelené energie. Namísto klasických akumulačních elektráren však Německo experimentuje z říčními mikroelektrárnami, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Pokusná mikroelektrárna byla v Mnichově vybudována na přítoku řeky Isary. Foto: Shutterstock

Nejběžnějším typem vodních elektráren v Německu jsou takzvané průtokové elektrárny. Celkem jich je přes 7 300 a pokrývají jen asi 4 % celkové poptávky energie. K výrobě elektřiny se často používá akumulace vody pomocí jezů. Velké říční elektrárny, jako jsou přehrady nebo nádrže, jsou sice velmi výkonné, ale také drahé. Zároveň představují velký zásah do životního prostředí, přírody a vodního ekosystému, a proto jsou již léta kritizovány.

Rotory šetrné k rybám

Němci proto začínají přemýšlet o tom, jak sílu vody využít, a přitom zůstat v souladu s přírodou. Inovativním řešením by podle nich mohly být menší elektrárny, umístěné přímo v toku řeky nebo na moři. Takové řešení navrhuje například startup Energyminer z bavorského Mnichova. Rotory těchto mikroelektráren se otáčí tak pomalu, že není překročena nebezpečná rychlost a ryby jsou při dotyku s rotorem pouze odstrčeny stranou. Míra přežití je proto stoprocentní. Každá elektrárna je přibližně tři metry dlouhá a 2,50 metru široká. Myšlenka je, že 50 až 100 takových elektráren by stačilo k trvalému zásobování asi 470 domácností. V Auer Mühlbachu v centru Mnichova byl již první pilotní projekt úspěšně připojen k síti. První velký projekt má následovat koncem letošního roku.

Ve vývoji těchto nových inovativních technologií vodních elektráren vidíme velkou příležitost i pro české firmy působící v tomto oboru. Vodní energie získává v Německu opět na popularitě, o čemž svědčí i nedávný oborový veletrh v Hannoveru. Českým firmám doporučujeme věnovat vývoji inovativních vodních elektráren zvýšenou pozornost, neboť jim v příštích letech může v Německu otevřít zajímavou podnikatelskou příležitost.

Hana Švédová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Berlíně

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688