Ekonomická aktivita v eurozóně zůstává utlumená, v příštím roce tempo jejího růstu výrazně zrychlí - Globální ekonomický výhled duben 2024 - Eurozóna
Ekonomická aktivita v eurozóně zůstává utlumená, v příštím roce tempo jejího růstu výrazně zrychlí. Spotřebitelé jsou stále zdrženliví. Export je tlumen zpomalením zahraniční poptávky a určitou ztrátou konkurenceschopnosti eurozóny, k níž došlo v důsledku energetické krize. Vyčerpané zásoby zakázek a přísná měnová politika odrazují firmy od investic. Postupně však bude docházet k hospodářskému oživení díky očekávanému zrychlování růstu reálných příjmů i zahraniční poptávky. Oživení bude zprvu jen pozvolné, výraznější lze očekávat až ve druhé polovině roku a v roce příštím, kdy se v návaznosti na postupnou normalizaci měnové politiky ECB probudí i investiční aktivita. Respondenti CF letos očekávají růst HDP o 0,5 %, v roce příštím o 1,4 % a v dlouhém horizontu pak zpomalení tempa růstu na 1,1 %.
Z nejnovějších dat je přitom patrné nesmělé odrážení ekonomiky ode dna z přelomu roku. Údaje pro jednotlivé ekonomiky naznačují, že průmyslová produkce eurozóny v únoru meziměsíčně vzrostla. Dařilo se i stavebnictví. Oživení potvrzuje i kompozitní PMI, který poprvé po devíti měsících překonal 50bodovou hranici. Obdobné signály vysílají i další průzkumy. Zatímco sentiment ohledně současné situace nadále není nikterak oslnivý, zvyšující se index ZEW dokládá, že analytici stále silněji věří v budoucí zlepšení. Optimismu se však stále nedostává spotřebitelům, neboť maloobchodní tržby v únoru po lednové stagnaci opět poklesly. Mzdy sice již nějakou dobu reálně rostou, ovšem jen nepatrnými tempy, a nejistota a obavy domácností z budoucího vývoje prozatím neodezněly.
První snížení sazeb ECB je očekáváno v červnu. Proces dezinflace pozvolným tempem pokračuje. Meziroční inflace zpomalila v březnu na 2,4 %, jádrová klesla pod 3 %. Meziměsíční dynamika je aktuálně ovlivněna pohyblivým termínem Velikonoc, tu meziroční pak v následujících měsících rozvlní i efekty základny z loňského vývoje cen energií. Evropská centrální banka ponechala v dubnu základní úrokové sazby beze změny, do svého prohlášení však přidala explicitní ujištění, že je připravena míru měnové restrikce zmírnit, jakmile si bude jistější, že se inflace udržitelně blíží k 2% cíli.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Prezident - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI