Ekonomická aktivita v eurozóně zůstává utlumená, v příštím roce tempo jejího růstu výrazně zrychlí - Globální ekonomický výhled duben 2024 - Eurozóna
Ekonomická aktivita v eurozóně zůstává utlumená, v příštím roce tempo jejího růstu výrazně zrychlí. Spotřebitelé jsou stále zdrženliví. Export je tlumen zpomalením zahraniční poptávky a určitou ztrátou konkurenceschopnosti eurozóny, k níž došlo v důsledku energetické krize. Vyčerpané zásoby zakázek a přísná měnová politika odrazují firmy od investic. Postupně však bude docházet k hospodářskému oživení díky očekávanému zrychlování růstu reálných příjmů i zahraniční poptávky. Oživení bude zprvu jen pozvolné, výraznější lze očekávat až ve druhé polovině roku a v roce příštím, kdy se v návaznosti na postupnou normalizaci měnové politiky ECB probudí i investiční aktivita. Respondenti CF letos očekávají růst HDP o 0,5 %, v roce příštím o 1,4 % a v dlouhém horizontu pak zpomalení tempa růstu na 1,1 %.
Z nejnovějších dat je přitom patrné nesmělé odrážení ekonomiky ode dna z přelomu roku. Údaje pro jednotlivé ekonomiky naznačují, že průmyslová produkce eurozóny v únoru meziměsíčně vzrostla. Dařilo se i stavebnictví. Oživení potvrzuje i kompozitní PMI, který poprvé po devíti měsících překonal 50bodovou hranici. Obdobné signály vysílají i další průzkumy. Zatímco sentiment ohledně současné situace nadále není nikterak oslnivý, zvyšující se index ZEW dokládá, že analytici stále silněji věří v budoucí zlepšení. Optimismu se však stále nedostává spotřebitelům, neboť maloobchodní tržby v únoru po lednové stagnaci opět poklesly. Mzdy sice již nějakou dobu reálně rostou, ovšem jen nepatrnými tempy, a nejistota a obavy domácností z budoucího vývoje prozatím neodezněly.
První snížení sazeb ECB je očekáváno v červnu. Proces dezinflace pozvolným tempem pokračuje. Meziroční inflace zpomalila v březnu na 2,4 %, jádrová klesla pod 3 %. Meziměsíční dynamika je aktuálně ovlivněna pohyblivým termínem Velikonoc, tu meziroční pak v následujících měsících rozvlní i efekty základny z loňského vývoje cen energií. Evropská centrální banka ponechala v dubnu základní úrokové sazby beze změny, do svého prohlášení však přidala explicitní ujištění, že je připravena míru měnové restrikce zmírnit, jakmile si bude jistější, že se inflace udržitelně blíží k 2% cíli.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- ARES - Administrativní registr ekonomických subjektů, informační registr
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?