Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
Centrální banka pravděpodobně bude pracovat s více scénáři.
Trhy v celku napjatě čekají na květnovou prognózu ČNB, kde by měl být zveřejněn také “nový názor” ČNB na tzv. neutrální úrokovou sazbu - normální úroveň úroků, která “lidově řečeno” ekonomiku a inflaci nezrychluje ani nebrzdí. Tu dnes ČNB předpokládá na 1 % reálně a na 3 % nominálně (1 % reálně + 2 % inflační očekávání). Uplynulý týden Jan Procházka z bankovní rady ČNB lehce tlumil očekávání trhů ohledně květnového zasedání, když pro agenturu Bloomberg řekl, že “...nemusí jít o konkrétní hodnotu. Neutrální úroková sazba by měla být chápána spíše jako akademický koncept, než jako cíl nebo konečná úroveň současného procesu uvolňování měnové politiky”.
To ukazuje spíše na to, že v květnu nedojde k výraznější změně nastavení jádrového modelu ČNB, ale dočkáme se spíše několika alternativních scénářů vývoje neutrální úrokové sazby a jejich dopadů na měnovou politiku. Pro vyšší neutrální úrokovou sazbu může v zahraničí i v Česku hovořit několik faktorů včetně deglobalizace nebo demografických změn. Na druhou stranu ČNB na rozdíl od zahraničních centrálních bank před pandemií odolávala revizím neutrální sazby směrem dolů - i proto je nyní potřeba revize vzhůru menší.
Pokud bude výstupem květnové prověrky série alternativních scénářů, bude hodně záležet na subjektivním vnímání jednotlivých členů bankovní rady. I v USA a v eurozóně ukazují různé modelové přístupy častokrát diametrálně odlišné odhady neutrální úrokové míry a subjektivní argumentace jednotlivých centrálních bankéřů je pak klíčová. V tuto chvíli se zdá, že většina členů bankovní rady ČNB je přesvědčena, že finální destinace pro úrokové sazby v Česku má být nad 3 %. Argumentem pro ně však nemusí být jen posun dlouhodobé reálné neutrální sazby výše, ale například dočasně zvýšená inflační očekávání (spojená se setrvačnou inflací v segmentu služeb).
Ať tak nebo tak, scénářové “vyústění” prověrky neutrální sazby od sebe ještě více vzdálí základní scénář prognózy ČNB (“staff forecast”) a skutečné rozhodování o sazbách v bankovní radě. Tomu se však v dnešní době “tektonických změn” v globální ekonomice lze jen těžko divit.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů