EU A INDIE POSILUJÍ SPOLUPRÁCI V OBLASTI VYSOCE VÝKONNÝCH POČÍTAČŮ
Až pěti miliony eur podpoří letos Evropská unie rozvoj spolupráce s Indií v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky (High Performance Computing, HPC). Nově zveřejněná grantová výzva se zaměřuje především na využití HPC v oblasti biomedicínského výzkumu, klimatické změny, předvídání přírodních katastrof a kvantové výpočetní techniky. Ve všech těchto oblastech přináší už dnes využití HPC značné výhody a zabývá se jimi i indická Národní mise pro superpočítače (NSM).
Futuristický kvantový procesor. Ilustrace: Shutterstock
Na počátku současných aktivit stojí dohoda o spolupráci v oblasti HPC a kvantových technologií z listopadu 2022, ve které si EU a Indie stanovily prioritní oblasti společného zájmu. Obdobné priority později identifikovala také nově vzniklá Rada EU-Indie pro obchod a technologie v květnu 2023.
Aktuální grantová výzva má pomoci tyto plány uvést v realitu. Na straně EU ji vyhlásil Společný podnik European High Performance Computing (EuroHPC JU) již v únoru 2024 a návrhy mohou být díky prodloužení lhůty předkládány až do 6. června 2024. Paralelně zveřejnilo svou výzvu cílenou na indické instituce i indické ministerstvo pro elektroniku a IT (MeitY).
PRIORITNÍ OBLASTI
Mezi prioritní oblasti využití HPC, kterých se mají návrhy týkat, patří biomedicína a přírodní vědy (např. bioinformatika, biomolekulární výzkum), přírodní hrozby (např. povodně, požáry, zemětřesení) a modelování počasí a klimatu.
EuroHPC chce přispět k posílení evropského ekosystému HPC v prioritních oblastech, zlepšit sdílení informací a expertízy, podpořit mobilitu výzkumných pracovníků a techniků mezi Indií a EU, jejich přístup k pokročilým superpočítačům a vytvořit plán budoucí spolupráce a prioritních oblastí. Všechny navržené projekty mají počítat s konkrétním zapojením indických partnerů.
Celkový rozpočet výzvy je 5 milionů eur a je financována z evropského programu pro výzkum a inovace Horizon Europe. Cílem je vybrat jeden komplexní projekt, kterému bude na „evropské straně“ poskytnuto 100% financování. Související aktivity na indické straně bude hradit indické ministerstvo.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY A VÝZKUMNÍKY
Aktuální rychlý rozvoj spolupráce mezi Indií a EU je příležitostí i pro české firmy a výzkumné instituce. Nejedná se přitom pouze o možnost předložení vlastního projektu v současné výzvě, ale také o zapojení do aktivit vítězného projektu a o využití celkově slibného momentu pro spuštění vlastních aktivit.
Detailní informace k aktuální výzvě naleznete na portálu Evropské komise. V případě zájmu o detailnější informace se zájemci z řad společností a výzkumných institucí mohou obracet na obchodně-ekonomické oddělení velvyslanectví.
Eva Kopecká, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Dillí
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?