Ochlazení amerického trhu práce se stále nedostavuje (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek nabídne pouze data z USA, a to spíše druhořadého charakteru. Pravidelné týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měly zůstat mírně nad hranicí 200 tis. Přetrvávající napjatost tamního trhu práce přispívá k odolnosti americké inflace vůči poklesu ke dvouprocentnímu cíli. Mimoto bude v USA zveřejněn také indikátor důvěry podnikatelů od filadelfského Fedu či statistiky prodejů stávajících nemovitostí.
Dnešní kalendář obsahuje pouze méně důležitá data z USA
Tuzemské výrobní ceny klesly kvůli levnějším energiím
Ceny průmyslových výrobců v ČR v březnu meziměsíčně klesly v průměru o 0,1 %, a to hlavně zásluhou zlevnění elektřiny a plynu. Tržní konsensus naproti tomu počítal s meziměsíčním růstem o 0,3 %. Energie v průměru zlevnily o 1,5 % m/m, když pravděpodobně odrážely pokračující pokles cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích. Výjimkou byla cena ropy, která v březnu pokračovala v růstu. Ceny se zvyšovaly také ve zpracovatelském průmyslu – po únorovém nárůstu cen meziměsíčně o 0,9 % došlo v březnu ke zdražení v průměru o 0,4 %. Druhý měsíc v řadě rychle rostly ceny v chemickém průmyslu (+3,0 % m/m), kde se pravděpodobně promítá dražší surová ropa. Poměrně rychle se ale ceny zvyšovaly také v případě elektrických zařízení (+1,4 % m/m), základních kovů (+1,2 % m/m) či potravinářských produktů (+0,7 % m/m). Klesaly naopak ceny výrobků vyrobených z kovů, dřeva či papíru. Meziročně zůstaly ceny výrobců v březnu beze změny, zatímco měsíc předtím o 0,9 % klesaly.
Globální makroekonomický kalendář byl včera téměř prázdný, což se projevilo na klidném charakteru obchodování. Zveřejněn byl pouze zpřesněný odhad inflace za březen v eurozóně. Ten však pouze potvrdil celkovou inflaci na 2,4 % y/y a tu jádrovou na 2,9 % y/y. Pohyby hlavního měnového páru tak byly jen malé, když americký dolar oproti euru oslabil o zhruba 0,2 %. Obchodování spíše technického charakteru bez přítomnosti kurzotvorných informací převládalo také na trhu s českou korunou, která vůči euru odepsala nepatrných 0,1 % a její kurz se tak udržel mírně nad 25,20 CZK/EUR. Korunové sazby zejména v posledních dvou týdnech zaznamenaly významný nárůst, a to pod tlakem růstu dolarových sazeb tažených silnými daty z americké ekonomiky. To poskytlo tuzemské měně podporu a její kurz vůči euru je nyní nejsilnější za poslední přibližně měsíc. Podle aktuálního tržního zacenění by se pokles úrokových sazeb ČNB měl zastavit poblíž 4 %. Centrální banka by na blížícím se zasedání začátkem května měla představit výsledky analýzy toho, kde se nyní nachází rovnovážná úroveň úrokových sazeb. Podle dosavadních vyjádření členů bankovní rady by tato úroveň mohla být výše než na úrovni 3 %, kterou ČNB dosud používala. Je však otázkou, zdali revize bude o celý jeden procentní bod směrem vzhůru. Zbylé dvě měny středoevropského regionu, polský zlotý a maďarský forint, včera oproti společné evropské měně o přibližně půl procenta posílily.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?