Estonsko vybuduje průmyslový komplex pro výrobu munice (17.4.2024)
Estonsko se chystá zřídit rozsáhlý průmyslový komplex zaměřený na produkci munice malého, středního a velkého kalibru. Tento ambiciózní projekt má za cíl nejen doplnit estonské vojenské zásoby a řešit budoucí potřeby země, ale také podpořit zahraniční prodej zbraní spojeneckým zemím. Ministr obrany Hanno Pevkur v dubnu 2024 předložil vládě plán na vznik speciální průmyslové zóny.
Foto: Ministerstvo obrany Estonska
V Estonsku v současnosti neexistuje kapacita nejen pro výrobu munice, ale ani pro práci s výbušnými komponenty. Vláda má zájem výrobu munice různé ráže v Estonsku zavést, nechce ale jít cestou státní společnosti, naopak plánuje být provozovatelem průmyslové zóny, ve které by munici vyráběly soukromé firmy. Estonsko tak reaguje na nedostatečné výrobní kapacity v Evropě v kontextu současné bezpečnostní situace a války na Ukrajině.
PŘÍPRAVNÉ PRÁCE
Vláda v nejbližší době určí členy speciální plánovací komise, která vybere lokalitu pro obranný park (vláda již seznam možných lokalit zúžila z dvaceti pěti na poslední čtyři), provede studii environmentálních dopadů a zajistí stavební povolení. Tento proces by měl trvat přibližně 18 měsíců. Následně proběhne stavba základní infrastruktury parku, tato fáze potrvá dalších 12 měsíců. Souběžně se stavbou infrastruktury mohou soukromí investoři zahájit stavbu svých závodů. Souběžně s projektem obranného parku ministerstvo obrany připravuje novelizaci příslušné legislativy (soukromým firmám bylo až do roku 2018 zakázáno vyrábět na území Estonska zbraně, na tuto výrobu měl monopol stát), úpravu vyžadovaných průmyslových standardů, atd.
Paralelně k projektu Národního obranného parku promýšlí svůj případný vstup do obranného segmentu několik estonských investorů, kteří zvažují vybudování například linky na výrobu nábojnic pro střely ráže 155mm. Cílem je vybudovat závod, který ročně vyprodukuje až sto padesát tisíc nábojnic, které následně prodá estonským a spojeneckým výrobcům ostré munice.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY
Pro české společnosti tak vznikají mnohostranné a významné možnosti se těchto projektů účastnit: Technologické firmy z Česka, které se specializují na pokročilé výrobní a strojírenské technologie, mohou nabídnout klíčová řešení pro zajištění efektivity, kvality a bezpečnosti výroby munice. Výroba munice a výbušnin vyžaduje speciální materiály a komponenty, jako jsou výbušniny, roznětky a střelný prach, což představuje významnou příležitost pro české dodavatele těchto materiálů. Kromě toho, s ohledem na komplexnost výrobních procesů, mohou české firmy poskytnout expertní a konzultační služby, pomáhat s optimalizací výrobních linek, integrací bezpečnostních standardů a přípravou nezbytných studií a hodnocení.
Produkce výbušnin je energeticky náročná a má významný dopad na životní prostředí, estonští investoři budou proto také hledat například dodavatele technologií pro čištění vody, recyklaci odpadu a energetické úspory.
První kontakty mezi českými firmami, estonskými investory a zástupci ministerstva obrany proběhly v dubnu 2024. Estonská delegace navštívila několik českých strojírenských firem, které jsou schopné dodat integrované automatizované linky pro výrobu nábojnic a CNC stroje pro obrábění potřebných kovových dílů. Estonští experti dále diskutovali se zástupci státní firmy Explosia o podmínkách nutných k zahájení výroby trhavin a výbušných komponentů do munice.
CHEMICKÝ PRŮMYSL I VĚDECKÁ SPOLUPRÁCE
Do budoucna by průmyslový areál mohl být rozšířen také o závody vyrábějící plastické trhaviny, například RDX. Existuje celá řada výrobních postupů pro syntézu hexogenu, z nichž patrně nejpoužívanější je nitrolýza urotropinu bezvodou kyselinou dusičnou. Významné poptávky mohou proto očekávat také chemické závody vyrábějící potřebné chemikálie a kyseliny. V oblasti vědy, výzkumu a inovací se nabízí spolupráce estonských firem s českými univerzitními pracovišti, například Ústavem energetických materiálů Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, jediným specializovaným pracovištěm pro studium teorie a technologie výbušnin.
Vzhledem k velmi složité a nákladné povaze tohoto projektu bude Estonsko potřebovat při jeho realizaci veškerou pomoc, a české společnosti, s jejich odbornými znalostmi a technologiemi, jsou pro tento záměr jistě vhodnými partnery.
Petr Preclík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tallinnu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Průmyslová výroba zpomalila (17.2.2021)
- 17.-18. února 2020: Premiér Babiš navštíví Estonsko
- Munice 17, 373 41 Hluboká nad Vltavou, objekt - Města a obce
- Cestování do Estonska a návrat do ČR po 17.5.2021
- Parcela st. 306/17 v k.ú. Munice
- Munice 16, Hluboká nad Vltavou na parcele st. 53/1 v KÚ Munice - statistika
- Munice 75, Hluboká nad Vltavou, adresa v objektu Munice 75, Hluboká nad Vltavou na parcele st. 201/6 v KÚ Munice, KÚ Munice
- Munice 33, Hluboká nad Vltavou, adresa v objektu Munice 33, Hluboká nad Vltavou na parcele st. 75 v KÚ Munice, KÚ Munice
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?