Saxo Bank (Saxo)
Dluhopisy  |  16.04.2024 18:18:21

Instrumenty s pevným výnosem: Chce to klid a chytit příležitost za pačesy

Se zpomalením ekonomiky budou ve výhodě kvalitní aktiva, zejména státní dluhopisy do 5 let. Potenciální snížení sazeb centrálními bankami ve druhém čtvrtletí naznačuje prodloužení durace, a to navzdory obavám z politiky a inflace.

S obligacemi zamává snižování sazeb

Zpomalení hospodářského růstu a postupný pokles inflacecentrálním bankám příležitost uvolnit přísnou monetární politiku a začít už ve druhém čtvrtletí snižovat sazby, což mluví ve prospěch prodloužení durace portfolia.

Navzdory tomu by se však investoři neměli snažit o přílišnou expozici v obligacích s ultra dlouhou splatností, protože se inflace dál drží nad cílovou 2% hladinou. Rozvinuté trhy se postupně začnou rozcházet ve své monetární politice, zejména v tom, jak budou centrální banky omezovat svou rozvahu. Fed zpomalí tempo kvantitativního zpřísňování (QT), aby nedošlo k poklesu likvidity, zatímco ECB ho zrychlí, až začne v červnu ukončovat program PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme). S nejvyšší pravděpodobností tak vzroste volatilita dluhopisových výnosů, zejména na vzdálenějším konci výnosové křivky.

Po všeobecném posilování napříč trhy za poslední dvě čtvrtletí bude trh nejspíš podceňovat rizika vzestupu i pádu ekonomiky. Dobrou zprávou je, že instrumenty s pevným výnosem nabízejí v současnosti celou řadu příležitostí, které vám mohou díky atraktivnímu ohodnocení dluhopisů a výnosům poblíž 15letého maxima pomoci přečkat nejrůznější makroekonomické scénáře.

Státní dluhopisy si navzdory fiskálním obavám zachovaly svou hodnotu při zajišťování portfolia proti růstovým a finančním rizikům a přední část výnosové křivky nabízí jednoznačně nejvýhodnější řešení.

Instrumenty s pevným výnosem

Někdy v létě začnou Fed i ECB nejspíš se snižováním sazeb. Odpovědní činitelé však znovu opakují, že se budou dál řídit daty a postupovat pomalu, protože inflace zůstává nad cílovou 2% hladinou.

Pokud ke snižování sazeb nedojde, zvyšuje se pravděpodobnost tvrdého přistání, zejména v eurozóně, jejíž ekonomika stagnuje už od prosince 2022.

Investiční dluhopisy soukromých firem

Zpomalování ekonomiky s sebou přinese rychlejší zhoršování úvěrových podmínek, takže začnou klesat ratingy. Když odhlédneme od pandemických maxim a minim, mají teď investiční dluhopisy soukromých firem nejvyšší úročení v historii a nejnižší investiční pokrytí od globální finanční krize, takže je zásadní analýza zdola nahoru a pečlivý výběr.

Korporátní dluhopisy s vysokým výnosem

Korporátní dluhopisy s vysokým výnosem se musí vypořádat se dvěma překážkami: zhoršováním fundamentálních ukazatelů a zvyšováním rizik spojených s refinancováním, protože mnohé dosáhnou v roce 2025 splatnosti. Protože se však centrální banky připravují rozvolnit podmínky financování, budou rizikové dluhopisy nejspíš i nadále populární.

Investiční dopady

Jelikož se Federální rezervy i ECB připravují snižovat sazby, je tady prostor pro prodloužení durace portfolia až na 10 let.

Krátkodobé sazby na rozvinutých trzích dosáhly v loňském roce vrcholu a nabízejí všeobecně výhodný scénář pro držitele papírů se střednědobou a dlouhodobou splatností. Jako příklad můžeme uvažovat 6měsíční držbu, kdy musí výnosy z dvouletých amerických vládních dluhopisů stoupnout nad 6,1 %, aby byla návratnost záporná.

Americké dlouhodobé sazby ohrožuje i nadále možný návrat inflace ke 2 % a případné opětovné zvýšení prémie za splatnost. V případě nad očekávání pomalého dezinflačního trendu mohou výnosy z amerických státních dluhopisů se splatností delší než 10 let dál růst, i když že začne Fed snižovat sazby. V Evropě jsou dlouhodobé sazby přiměřené, ale u ultra dlouhých splatností jsme i nadále opatrní.

Investiční dluhopisy soukromých firem

Navzdory zhoršování úvěrových podmínek se budou úvěrové spready investičních dluhopisů držet v úzkém pásmu a investoři upřednostní kvalitu před rizikem.

Korporátní dluhopisy s vysokým výnosem

Ve zpomalující ekonomice se budou spready rizikových dluhopisů nejspíš postupně rozšiřovat. Poptávka však patrně zůstane robustní, protože rizikové dluhopisy na obou stranách Atlantiku mají průměrný výnos vyšší než průměr za posledních 14 let.

Althea Spinozzi, hlavní odbornice na instrumenty s pevným výnosem

Althea Spinozzi je obchodníkem v Saxo Bank a specializuje se na dluhopisy. Působí v globálním prodejním týmu.
Althea Spinozzi začala v Saxo Bank pracovat v roce 2017 jako specialistka na dluhopisy. Vytváří průzkumy dluhopisů a spolupracuje přímo s klienty, kterým pomáhá vybírat dluhopisy a obchodovat s nimi. Vzhledem k tomu, že má široké znalosti pákového dluhového efektu, zaměřuje se hlavně na dluhopisy s vysokým výnosem a na firemní dluhopisy s atraktivním poměrem rizika a výnosu. Althea má v oblasti finančních služeb sedmiletou zkušenost, zejména v oblasti dluhopisů a platforem.
Před svým nástupem do Saxo Bank pracovala v týmu Leveraged Loan v Royal Bank of Scotland a předtím s týmem Institutional Fixed Income v Mitsubishi UFJ v Londýně nebo v týmu Platform Sales v Bloomberg LP.
Althea k obchodování s dluhopisy přistupuje velmi aktivně a zaměřuje se na maximalizaci celkových výnosů. Althea má titul MSc v oblasti managementu rozvoje z London School of Economics a bakalářský titul v oblasti mezinárodního obchodu z bostonské Northeastern University. Althea má FCA certifikát CF30.

Dánská banka pro investory a tradery

Saxo Bank je důvěryhodná dánská banka pro investory a tradery, kterým poskytuje již více než 30 let prvotřídní obchodní platformu se všemi třídami aktiv a více než 71 000 instrumenty. Kromě investičních nástrojů můžete využít službu půjčování cenných papírů nebo úročení volné hotovosti v 18 různých světových měnách.

Více informací na:www.saxobank.cz/cs-cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:

Út 11:37  Natland inv. fond: Emise dluhopisu 7,75/2029 Research (J&T BANKA)
Út   8:56  Zlato: včera opět na rekordu $2450/oz ! Richard Vrdlovec (GOLDA.IO)
Ne 16:45  Nvidia a Fed na scéně: Co očekávat v novém obchodním týdnu? Libor Stoklásek (AlgoImperial)
18.05.2024  Zlato: rekordní závěrečná cena >$2410/oz Richard Vrdlovec (GOLDA.IO)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688