Ranní okénko - Úterý ve znamení smíšeného sentimentu německých analytiků
Dnes v 11 hodin očekáváme zveřejnění výsledků měsíčního průzkumu vnímání německé ekonomiky, který vydá instituce ZEW za měsíc duben. Tento měsíc se očekává zlepšení sentimentu jak ohledně výhledu, tak současného stavu německého hospodářství, přičemž zveřejňovaná čísla představují poměr mezi 350 finančními analytiky. V případě současného stavu však nálada i přes zlepšení nejspíš zůstane převážně negativní (očekává se -76,0 v dubnu vs -80,5 v březnu), a to s ohledem na pokles německé ekonomiky v posledním kvartále minulého roku a stále ochablý průmysl. Šestiměsíční výhled by ovšem mohl naznačit možný růst HDP vzhledem k příznivé situaci na trhu práce a taktéž z pravděpodobného snížení úrokových sazeb na červnovém zasedání ECB. Vyhlídky pro růst eurozóny ale zůstávají slabé, riziko představuje i současná geopolitická situace.
Odpoledne pak budeme sledovat vývoj průmyslové výroby v USA za březen, tržní očekávání naznačují posílení meziměsíčního růstu oproti únoru. Pro ekonomiku USA nyní rovněž platí zvýšené riziko plynoucí z nestabilní geopolitické situace, kdy bobtnající konflikt mezi Íránem a Izraelem, resp. jeho případná eskalace, může způsobit i výraznější výkyvy přesahující „pouhý“ růst cen ropy. Podle válečných scénářů agentury Bloomberg bychom v případě širších nepokojů na Blízkém východě mohli očekávat meziroční pokles globálního HDP až ve výši -0,3 až -1 p. b. Prozatím je však dopad na trhy minimální.
Pohled zpět:
Začátek týdne se nesl v nepříliš optimistickém duchu, průmyslová produkce eurozóny se stále nachází na nižší úrovni oproti předchozímu roku (-6,4 %), dokonce níže, než se očekávalo. Naše prognóza počítala s o něco pesimističtějším scénářem v porovnání s průměrem trhu, skutečná hodnota však byla ještě nižší. Pokles táhly především slabší kapitálové statky a zboží krátkodobé spotřeby. V meziměsíčním srovnání však již dochází k mírnému růstu (+0,8 %).
Výrobě se nedařilo ani ve Spojených státech, kde nyní nejvyšší ceny materiálů za poslední měsíce komplikují provoz továren. Podle včerejší aktualizace indexu Federální rezervní banky státu New York dochází v dubnu ke kontrakci výroby ve výši -14,3 bodů, což negativně překvapilo trh. Pokračující zvýšené ceny vstupů se postupně mohou promítat i do celkové inflace, což by mohlo začít dopadat i na poptávkovou stranu v podobě chování spotřebitelů. Prodejům se však v USA zatím daří dobře, táhnou zejména levnější položky. Včerejší čísla za maloobchodní prodej na meziměsíční bázi bez výjimky porazila očekávání analytiků, a v březnu tak maloobchod vzrostl o 0,7 % (vs 0,9 % v únoru), resp. o 1,1 % (vs 0,6 % v únoru) bez prodeje aut.
Americké trhy na začátku týdne pokračovaly v sestupné tendenci z minulého týdne, index S&P 500 poklesl dokonce o -1,20 %. V Evropě byl vývoj optimističtější, německý DAX posílil o +0,54 %, na pražské burze se obchodovalo téměř beze změny a index PX odepsal pouze -0,09 %. Koruna nadále pokračovala v posilování směrem ke hranici 25,30 EURCZK.
Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Zvýšení daní - zvýšení daně z nemovitostí, z příjmů, DPH, zvýšení odvodů OSVČ
- Čína: Pokud USA budou chtít jednat, budeme jednat, pokud budou chtít bojovat, budeme bojovat
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2021, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziměsíční inflace v %
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Lidé mají pro neočekávané životní situace naspořeno méně, než by chtěli a měli mít. Obecně jsou na tom s tvorbou finanční rezervy hůře ženy než muži. Vůbec nejméně pak mají naspořeno mladí do 34 let.
- Inflace - 2018, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Inflace - 2019, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?