Japonsko investuje do kvantových technologií. spolupracuje i s českými univerzitami
JAPONSKO INVESTUJE DO KVANTOVÝCH TECHNOLOGIÍ. SPOLUPRACUJE I S ČESKÝMI UNIVERZITAMI
Japonsko se rychle stává významným hráčem v oblasti kvantových technologií. Díky masivním investicím a úzké spolupráci mezi výzkumnými institucemi a soukromým sektorem se rychle rozvíjí domácí trh. Současně se otevírají dveře k širší mezinárodní spolupráci, čehož chce využít i připravovaná česko-japonská meziuniverzitní kvantová konference, která se v květnu bude konat v Tokiu.
Japonsko chce dohnat přední světové mocnosti, jako jsou Spojené státy a Čína, proto v roce 2020 odstartovalo svou Strategii pro kvantové technologie a inovace, v rámci níž významně zvýšila svůj rozpočet na kvantové technologie a založila řadu výzkumných center v tomto oboru, v čele se Střediskem pro kvantové výpočty v Národním vědeckém a výzkumném ústavu (RIKEN).
V důsledku těchto snah zažívá odvětví kvantových technologií v Japonsku strmý nárust. Nejsilnějším je trh kvantových počítačů, který expnaduje nejrychleji. Zatímco jeho velikost byla v roce 2022 oceněna na 145,17 mil. USD, v roce 2023 již stoupla na 560,11 mil. USD a očekává se, že poroste o 35,8 % ročně, čímž by měla v roce 2032 dosáhnout více než desetinásobku jeho současné velikosti. Tomu odpovídá i trend zvyšujícího se vládního rozpočtu na vědu a techniku – požadavek pro fiskální rok 2024 činí 5 488,9 mld. jenů (35,7 mld USD), což představuje nárust o 14,7 % oproti předchozímu fiskálnímu roku.
Úspěšné propojení výzkumu a byznysu
Dynamický růst lze mimo jiné přičíst efektivnímu využití výzkumné spolupráce mezi vládním, soukromým a akademickým sektorem. Například první domácí model kvantového počítače vyvinutý v Japonsku je výsledkem spolupráce ústavu RIKEN a dalších subjektů, včetně Ósacké univerzity a velkých korporací Fujitsu a NTT za vládního příspěvku v částce asi 2,5 mld. jenů (200 mil. USD). Na výzkum kvantových počítačů a jejich obchodního využití je dále zaměřena partnerská laboratoř společnosti IBM a Tokijské univerzity (IBM-UTokyo lab), ve které spolupracuje řada japonských průmyslových podniků a akademických institucí.
Mnohostrannou spolupráci mezi akademickým a soukromým sektorem v této oblasti dále zajišťuje aliance provozovaná Tokijskou univerzitou známá jako Quantum Innovation Initiative Council (QII Consortium). Posledním milníkem v oblasti akademicko-podnikatelského partnerství je představení platformy Commercialization Preparatory Platform Institutem pro molekulární vědy v březnu tohoto roku. Tato platforma, provozovaná jedním z předních institutů ve výzkumu kvantových počítačů s chladnými neutrálními atomy, má za cíl do konce roku 2024 založit společný startup zaměřený na vývoj této nové technologie.
Digitální partnerství s EU
Pozornost japonských společností a institucí se ale neomezuje jen na domácí půdu. Na mezinárodní spolupráci se soustředí centrum pro kvantové technologie založené na okinawském Institute of Science and Technology (OIST). Z evropské perspektivy jsou pak zajímavé partnerské vztahy společnosti Fujitsu, která kromě japonských univerzit a institucí spolupracuje i s Technickou univerzitou v Delftu v Nizozemsku. S tou na začátku tohoto roku oznámili založení společné laboratoře Fujitsu Advanced Computing Lab Delft, která bude provozována ve spojení s předním nizozemským výzkumným institutem QuTech, specializujícím se na kvantové technologie.
V této souvislosti je třeba zmínit projekt HANAMI spuštěný v březnu tohoto roku, jenž je jedním z prvních výsledků Digitálního partnerství EU a Japonska uzavřeného v roce 2022, které určilo za jednu z prioritních oblastí spolupráce právě kvantové technologie. Projekt, do kterého se zapojí 14 evropských a 10 japonských výzkumných organizací, umožní sdílení superpočítačů mezi EU a Japonskem. Evropští vědci tak dostanou možnost provádět testy na japonském Fugaku, druhém nejrychlejším superpočítači na světě.
Česko-japonská kvantová konference v Tokiu
Také mezi českými a japonskými univerzitami se dlouhodobě rozvíjí společný výzkum kvantových technologií. Ty byly mimo jiné předmětem česko-japonských konzultací o spolupráci v oblasti vědy a technologií v červnu 2023 v Praze. Také v návaznosti na ně připravuje na letošní květen Velvyslanectví ČR v Tokiu ve spolupráci s českými a japonskými univerzitami společný workshop s cílem prohloubit spolupráci mezi ČR a Japonskem v oblasti kvantové informatiky a současně konzultace zmocněnce pro kvantové technologie Petra Kavalíře.
Ondřej Svoboda, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tokiu
Veronika Termerová, stážistka, Velvyslanectví ČR v Tokiu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Odchod do předdůchodu
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?