Česko má velké ambice v kvantových technologiích, prezentovalo je v Americe
Kvantové technologie jsou považovány za jednu z klíčových oblastí budoucího technologického rozvoje. V Česku vzniká několik významných kvantových projektů, včetně zapojení do mezinárodních iniciativ, jako je například Quantum Flagship financovaný Evropskou unií. Své ambice prezentují Češi také ve Spojených státech, kde představují tuzemská kvantová výzkumná centra, vzdělávání, rozvoj kvantové startupové komunity a spolupráci s průmyslovými partnery. Česko také nabízí významné vědecké kapacity.
Ilustrační foto: Shutterstock
Petr Kavalíř, zmocněnec pro kvantové technologie vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro vědu, výzkum a inovace, se zúčastnil letošního Quantum World Congress ve Washingtonu D.C., který patří mezi nejvýznamnější globální události v oblasti kvantových technologií. Tato prestižní událost přilákala vůdčí osobnosti z vědy, průmyslu a politiky, kteří společně diskutovali o nejnovějších pokrocích a aplikacích kvantových technologií.
REVOLUCE NA OBZORU
Díky svým schopnostem provádět výpočty, které jsou mimo dosah současných klasických počítačů, mohou kvantové počítače přinést revoluci v oblastech, jako je farmaceutický, energetický či materiálový výzkum, umělá inteligence, kryptografie nebo simulace složitých fyzikálních systémů. Rovněž se očekává, že kvantové technologie zásadně ovlivní bezpečnostní a komunikační infrastrukturu, zejména prostřednictvím vývoje kvantové kryptografie a kvantových sítí.
Česko v této oblasti nezůstává pozadu. Česká vláda vnímá kvantové technologie jako strategickou prioritu a podporuje výzkum a vývoj v této oblasti prostřednictvím různých grantových programů a iniciativ.
Fotogalerie
Quantum World Congress. Foto: Jan Chmelík
QUANTUM WORLD CONGRESS 2024
Quantum World Congress je jednou z největších akcí svého druhu, zaměřenou na rozvoj kvantových technologií, jejich integraci do reálného světa a možnosti spolupráce mezi různými národy a sektory. Program zahrnoval přednášky, panelové diskuse a workshopy, které pokrývaly témata od kvantových počítačů až po kvantové sítě, kvantové senzory a bezpečnost.
Petr Kavalíř vystoupil na panelové diskusi společně s kolegy z Chile, Brazílie a Finska, kde se věnovali otázkám mezinárodní spolupráce v oblasti kvantových technologií. Diskutovali o výzvách, které stojí před jednotlivými zeměmi, o výzkumu a transferu technologií, sdílení know-how a společném postupu v oblastech kvantového počítaní, kvantové komunikaci i kvantové senzoriky, materiálů a metrologie.
Český zástupce zdůraznil, že naše země má v oblasti kvantových technologií vysoké ambice a že díky svým vědeckým kapacitám a velkému inovačnímu potenciálu se může zařadit mezi klíčové hráče v tomto oboru na světové úrovni. „Spolupráce je klíčovým faktorem pro úspěch v kvantových technologiích, a právě díky akcím, jako je Quantum World Congress, máme příležitost navázat partnerství s mezinárodními kolegy a posílit naši pozici na globální scéně,“ uvedl Kavalíř během panelu.
ÚČAST NA JOHNS HOPKINS UNIVERSITY
Na okraji Quantum World Congressu se Kavalíř zúčastnil také akce na prestižní Johns Hopkins University „Global Quantum Strategies Overview 2024“, kde hovořil o strategii Česka v oblasti kvantových technologií. Vystoupení Kavalíře se zaměřilo na prezentaci českých kvantových výzkumných center, vzdělávání, rozvoj kvantové startupové komunity a spolupráci s průmyslovými partnery. Zvláštní důraz byl kladen na aktuální projekty podporované Evropskou unií a význam podpory výzkumu v této oblasti pro budoucí hospodářský růst a inovace.
Petr Kavalíř má jako zmocněnec pro kvantové technologie za úkol nejen reprezentovat Česko na mezinárodních fórech, ale také usilovat o to, aby využilo svého potenciálu a zařadilo se mezi významné hráče na poli kvantových technologií. „Budoucnost kvantových technologií je velmi slibná, a pokud budeme pokračovat ve vzájemné spolupráci se světovými partnery, můžeme dosáhnout významných úspěchů posilujících naší bezpečnost, konkurenceschopnost i udržitelnost,“ dodal Kavalíř na závěr své účasti na kongresu ve Washingtonu.
Díky účasti na významných akcích, jako je Quantum World Congress a Global Quantum Strategies Overview 2024, Česko potvrzuje své místo na mapě globálních lídrů v oblasti kvantových technologií a pokračuje ve své cestě k technologickým inovacím a mezinárodní spolupráci.
Jan Chmelík, vědecký diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?