Spotřeba zemního plynu v Pardubickém kraji v roce 2023 klesla na dlouhodobé minimum, došlo ke snížení spotřeby o 9,5 %
10. 4. 2024
Spotřeba zemního plynu v kraji i celé ČR v loňském roce klesla na dlouhodobé minimum. V kraji došlo k meziročnímu snížení spotřeby o 9,5 %, což byl čtvrtý nejnižší procentuální pokles v mezikrajském srovnání. Největší měrou klesla spotřeba zemního plynu v kraji u domácností a maloodběratelů (v obou uvedených skupinách odběratelů o více než 11 %).
Informace z oblasti energetiky o provozu plynárenské soustavy pravidelně zveřejňuje v krajském členění Energetický regulační úřad ( www.eru.cz ). Základní údaje (počet zákazníků, spotřeba plynu) jsou za jednotlivé měsíce zveřejňovány čtvrtletně. Data pocházejí od distributorů plynu a obchodníků s plynem. Zde uváděné údaje za celý rok 2023 jsou součtem dat z jednotlivých Čtvrtletních zpráv o provozu plynárenské soustavy ČR ; roční hodnoty za rok 2023 je tedy třeba považovat za předběžné.
V roce 2023 bylo v Pardubickém kraji podle předběžných údajů spotřebováno 297,8 mil. m3 zemního plynu , což je o 9,5 % méně než v roce předchozím. Celorepublikový pokles přitom dosahoval přibližně 10 %. Spotřeba plynu tak v kraji i celé ČR klesla v loňském roce na dlouhodobé minimum.
Meziročně se snížila v roce 2023 spotřeba plynu dodaného konečným zákazníkům ve všech krajích (relativně nejvíce v kraji Jihomoravském, nejméně v kraji Karlovarském); pokles o 9,5 % v Pardubickém kraji byl čtvrtý nejnižší v mezikrajském srovnání.
Roční spotřeba zemního plynu v Pardubickém kraji v letech 2018 až 2023
Ke snížení spotřeby v kraji oproti roku 2023 došlo ve všech kategoriích odběratelů. Největší měrou meziročně klesla spotřeba zemního plynu v kraji v kategorii domácností (o 11,6 %) a maloodběratelů (o 11,3 %). Největší spotřebu (i přes téměř 8% meziroční snížení) nadále vykazovali velkoodběratelé, kteří se na celkové spotřebě zemního plynu v kraji v roce 2023 podíleli 40 %. Za nimi s 32% podílem následovaly domácnosti.
Roční spotřeba zemního plynu podle hlavních kategorií odběratelů v Pardubickém kraji
Zdroj: Energetický regulační úřad
Spotřeba zemního plynu v kraji meziročně klesla ve všech čtvrtletích roku 2023, nejvíce pak v 1. čtvrtletí (o 16,6 %) a nejmenší měrou ve 4. čtvrtletí (o 2,9 %). Pokles spotřeby oproti roku 2022 byl zaznamenán také ve většině měsíců loňského roku (s výjimkou května, července, srpna a listopadu). Relativně nejvíce se spotřeba v kraji snížila v září (o 25 %) a v lednu ( o 21 %); nejvyšší nárůst byl naopak zaznamenán v srpnu (o 11 %).
Spotřeba zemního plynu podle jednotlivých měsíců v Pardubickém kraji
Zdroj: Energetický regulační úřad
Ve spotřebě plynu jsou nadále ve srovnání se spotřebou elektřiny patrné výraznější sezonní výkyvy. Podíly jednotlivých měsíců se na celkové roční spotřebě zemního plynu v kraji v roce 2023 pohybovaly od 4,2 % v září po 13,2 % v lednu i prosinci. V případě spotřeby elektřiny bylo toto rozpětí mnohem menší (od 7,2 % ročního úhrnu v červenci po 9,8 % v lednu). Podíl jednotlivých měsíců na roční spotřebě elektřiny závisí nejen na délce měsíce a počtu pracovních dnů, ale částečně i na ročním období (přitápění či delší doba svícení v zimě, chlazení či omezení výroby v souvislosti s dovolenými v létě).
Podíl jednotlivých měsíců na spotřebě zemního plynu a elektřiny v Pardubickém kraji
v roce 2023
Zdroj: Energetický regulační úřad
Na snížení spotřeby zemního plynu v loňském roce se podílely nejen ekonomické, ale i teplotní vlivy. Vzhledem k tomu, že významná část plynu je využívána k vytápění, jeho spotřeba do značné míry závisí také na vývoji průměrné teploty vzduchu. Rok 2023 byl v tomto ohledu (obdobně jako rok předchozí) teplotně nadprůměrný – v kraji se průměrná teplota vzduchu (9,9 °C) pohybovala 1,7 °C nad dlouhodobým normálem. Nadprůměrně teplé ve srovnání s teplotním normálem daného období byly v roce 2023 v kraji všechny měsíce (s výjimkou dubna a května), zejména pak leden, září a říjen.
S klimatickými podmínkami v jednotlivých letech bezprostředně souvisejí meziroční změny spotřeby zejména v kategorii domácností. V roce 2023 domácnosti v kraji spotřebovaly 93,8 mil. m3 zemního plynu (dlouhodobě nejméně), na jednu domácnost odebírající zemní plyn tak připadala průměrná roční spotřeba 769 m3. Oproti předchozímu roku se jednalo o 92 m3 na domácnost méně, ve srovnání s rokem 2021, kdy bylo zaznamenáno desetileté maximum, pak šlo o 314 m3 menší spotřebu.
Roční spotřeba zemního plynu na 1 domácnost odebírající plyn a průměrná teplota vzduchu
v Pardubickém kraji
Zdroj: Energetický regulační úřad
Podrobnější informace o spotřebě zemního plynu v regionálním členění v roce 2023 (obdobně jako za předchozí roky) je možné získat na internetových stránkách Energetického regulačního úřadu ze Čtvrtletních zpráv o provozu plynárenské soustavy ČR, popř. z Roční zprávy o provozu plynárenské soustavy ČR.
Přílohy
-
Kontaktní osoba:
Ing. Hedvika Fialová
Oddělení informačních služeb KS ČSÚ v Pardubicích
tel.: 466 743 418, 737 857 459
e-mail: hedvika.fialova@czso.cz
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?